| 아름다움 a întrebat:

Daca un crestin se casatoreste cu un crestin-ortodox trebuie vreun schimb de religie sau este aceeasi religie si nu trebuie o schimbare?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Asta depinde de parteneri.Ei trebuie sa aleaga unde doresc sa faca legamantul de casatorie, in ce biserica.Acolo unde sunt de comun acord.

| FucktheSystem a răspuns:

Tu ești conștient/ă că nu poți să fi creștin-ortodox dacă nu ești creștin, nu?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Crestinismul (religia crestina) este unica dar denominatiunile religioase crestine (culte si secte) sunt mai multe. La casatoria religioasa mai toate solicita ca sotii sa faca parte din acelasi cult crestin/secta crestina, asa ca un sot trebuie sa treaca la cultul/secta celuilalt sot pentru a se putea casatori religios. La casatoria civila nu se tine cont de religie, pot sa fie chiar de religii diferite. Numai bine!

| MeGusta a răspuns:

Tu iti dai seama de cat timp tu irosesti oxigen?

| Sἶrenἶa a răspuns:

Vecinii mei sunt asa. Adica femeia a fost ortodoxa si s-a convertit la religia barbatului ( adica crestin dupa Evanghelie )