| chuckmanson a întrebat:

Dacă una din cele mai importante legi ale Bibliei este să nu ucizi, de ce este vechiul testament atât de violent? De ce are atât de multe legi despre pedeapsa cu moartea, de ce se vorbește atât de mult de jertfe, de ce sunt atât de multe războaie, atât de multe omoruri prin comploturi, de ce se spune de toți cei care au fost omorați pentru că slujeau altor zei, de ce există un profet care a blestemat niște copii să fie mâncați de urși pentru că au făcut glume pe seama lui(da, povestea asta e 100% reală 2 Împărați 2:23-25), și se spune cum Dumnezeu îi va face să își mănânce copiii, iar Dumnezeul ebraic a omorât 2476633 de oameni. Nu știu ce dicționar au folosit evreii antici, dar definiția lor de a nu ucide este cam problematică!
Ce părere aveți despre asta? De preferat, aș vrea să primesc răspunsuri de la oameni care au habar de teologie!

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Vechiul Testament este format din 3 parti: sunt cartile istorice (de la Geneza pana la Estera, care includ cartile lui Moise, Imparati, Cronici, etc.), cartile poetice (Psalmi, Proverbe) si cartile profetice (Isaia, Ieremia).

Cartile istorice in mod inevitabil relatau razboaiele si tragediile din acea vreme asa cum s-au petrecut.
Atrocitati se petreceau si in perioada Noului Testament, dar fiind format din evanghelii, epistole si Apocalipsa scriitorii nu aveau de ce sa le relateze.
Gasim doar cateva mentiuni, cum ar fi uciderea unor rebeli din timpul lui Pilat carora le-a amestecat sangele cu jertfele pentru idoli ori uciderea pruncilor din vremea lui Irod.

In ceea ce priveste actiunile lui Dumnezeu, noi trebuie sa intelegem ca este atat iubitor si iertator, dar este si drept iar in final pe cei rai ii pedepseste dupa faptele lor, insa nu inainte de a face tot posibilul sa ii intoarca din calea lor cea rea.

In cartea lui Ezechiel cap.11, pofetul care a fost trimis sa avertizeze poporul Israel, scrie:

„5. Atunci Duhul Domnului a cazut peste mine si mi-a zis: "Spune: "Asa vorbeste Domnul: "Astfel vorbiti voi, casa lui Israel! Si ce va vine in gand, stiu foarte bine!

6. Ati facut o multime de omoruri in cetatea aceasta si ati umplut ulitele cu cei ucisi."

7. De aceea, asa vorbeste Domnul Dumnezeu: "Mortii vostri, pe care i-ati intins in mijlocul cetatii acesteia, sunt carnea, si ea este cazanul; dar voi veti fi scosi afara din ea.

8. Va temeti de sabie, dar Eu voi aduce sabie peste voi, zice Domnul Dumnezeu.

9. Va voi scoate din cetatea aceasta, va voi da in mainile strainilor si voi implini judecatile Mele impotriva voastra!

10. Veti cadea loviti de sabie, va voi judeca la hotarul lui Israel, si veti sti ca Eu sunt Domnul.

11. Cetatea aceasta nu va fi cazanul vostru, si voi nu veti fi carnea din el: ci la hotarul lui Israel va voi judeca!

12. Si veti sti ca Eu sunt Domnul, ale carui porunci nu le-ati urmat si ale carui legi nu le-ati implinit, ci ati lucrat dupa obiceiurile neamurilor care va inconjoara."

Si popoarele care locuiau in Canaan care au fost nimicite de evrei se faceau vinovate de multe fapte rele.
In Leviticul 20:22-23 spune:

„22. Sa paziti toate legile Mele si toate poruncile Mele si sa le impliniti, pentru ca tara in care va duc sa va asez, sa nu va verse din gura ei.

23. Sa nu traiti dupa obiceiurile neamurilor pe care le voi izgoni dinaintea voastra; caci ele au facut toate aceste lucruri si-Mi este scarba de ele."

Iar anterior in acelasi capitol Dumnezeu le da porunci evreilor, deci implicit si relele de care devenisera o obisnuita in acele popoare si avem asa:

- jertfirea pruncilor zeitatilor pagane (versetul 2)
- practicarea vrajitoriei, care in esenta lucreaza cu puterea demonilor (vers. 6)
- blestemarea parintilor (9)
- adulterul cu femei maritate (10)
- adulterul cu mama sau nora (11, 12)
- adulterul homosexual (13)
- poligamia cu mama si fiica (14)
- zoofilia (15, 16)
- relatii sexuale cu rude (17-21)

https://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/levitic/20/

Un Dumnezeu drept nu ar mai ingadui astfel de popoare si din pacate si sociatatea de astazi tinde spre aceleasi lucruri.

Mai pot sa dau si alte exemple din Vechiul T. in care dumnezeu este si drept, dar si indurator.

Cand David a comis adulter cu sotia generalui Urie si apoi a complotat sa fie ucis, dupa cum scrie in Biblie „fapta aceasta n-a placut Domnului"

El trimite pe profetul Natan sa il mustre pe David ca sa isi dea seama de marele pacat pe care l-a comis si regele se pocaieste de fapta lui, insa nu ramane nepedepsit.
Copilul nascut din adulter moare ca plata pentru cu pacatul lui (o prefigurare a jertfei lui Hristos, sange nevinovat pentru salvarea celor pacatosi) iar viata lui David va fi si mai tarziu marcata de tragedii cand fiul sau Absalom se revolta impotriva lui.

Cand David vrea sa ii construiasca un templu lui Dumnezeu este oprit pentru ca a varsat mult sange:

„7. David a zis lui Solomon: "Fiul meu, aveam de gand sa zidesc o Casa Numelui Domnului Dumnezeului meu.

8. Dar cuvantul Domnului mi-a vorbit astfel: "Tu ai varsat mult sange si ai facut mari razboaie; de aceea nu vei zidi o Casa Numelui Meu, caci ai varsat inaintea Mea mult sange pe pamant.

9. Iata ca ti se va naste un fiu, care va fi un om al odihnei si caruia ii voi da odihna, izbavindu-l din mana tuturor vrajmasilor lui de jur imprejur; caci numele lui va fi Solomon si voi aduce peste Israel pacea si linistea in timpul vietii lui.

10. El va zidi o Casa Numelui Meu. El Imi va fi fiu, si Eu ii voi fi Tata; si voi intari pe vecie scaunul de domnie al imparatiei lui in Israel." 1 Cronici cap. 22

In toata Biblia il vedem pe Dumnezeu care este rabdator cu oamenii care care nu tolereaza pacatul la nesfarsit.

| Steregoi a răspuns (pentru Nilsson):

Crestinii dintre cei 144000 sunt evreii Lui Dumnezeu. Ceilalti crestini sunt ca strainii care se aliau cu evreii si care vor supravietui Armaghedonului si vor lua in stapanire Pamantul. Cei 144000 rascumparati de pe Pamant vor trai vesnic cu Hristos in cer. Toti acestia ( cei 144000 + strainii aliati ) constituie Israelul spiritual al Lui Dumnezeu si nu Israelul pagan care este aliat cu Satan si cu natiunile pagane de cand L-a respins pe Dumnezeu incalcand legamantul de la Sinai. Ierusalimul cel Nou e in cer si este nucleul Israelului spiritual si ii reprezinta pe cei 144000. Dupa ce Satan va fi distrus la sfarsitul miei de ani Ierusalimul cel Nou va pogori pe Pamant. Apocalipsa 21:2:"Şi am văzut cetatea sfântă, noul Ierusalim, pogorându-se din cer de la Dumnezeu, gătită ca o mireasă, împodobită pentru mirele ei." Mireasa Lui Hristos sunt cei 144000 printre care si apostolii care sunt temelia. Pogorarea Ierusalimului cel Nou va fi figurativa in sensul ca cei 144000 nu vor mai fi oameni niciodata ci vor trai vesnic cu mirele cu Hristos in cer. Ei vor pogori in sensul ca slujirea lor impreuna cu Hristos va atinge apogeul care va reprezenta inlaturarea completa a efectelor pacatului adamic inclusiv moartea adamica de care mor toti oamenii in prezent. Piatra unghiulara e Hristos. Pogorarea mai inseamna ca Dumnezeu va prelua controlul total asupra intregii creatii si se va implini Apocalipsa 21:3, 4:"3. Şi am auzit, din tron, un glas puternic care zicea: Iată, cortul lui Dumnezeu este cu oamenii şi El va sălăşlui cu ei şi ei vor fi poporul Lui şi însuşi Dumnezeu va fi cu ei.
4. Şi va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moarte nu va mai fi; nici plângere, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi, căci cele dintâi au trecut."

| Octavian199 a răspuns (pentru Nilsson):

Chiar autorii cartilor zic ca zeul evreu le ordona.

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta e natura umana,animalica,salbatica, acele povesti unele sunt si reale desigur fara interventi speciale divine, biblia este istoria poporului evreu, ca orice popor sunt si razboaie,crime,violuri, pedofilie si de toate, mai misto e talmud sa te interesezi de el, totusi un trib asa mic a reusit sa faca o religie monoteista apoi sa diverstificat in alte doua mari religi, iahve este un zeu razboinic ce vrei de la el
https://www.youtube.com/......tps?/watch

| sierra1 a răspuns:

" profet care a blestemat niște copii să fie mâncați de urși pentru că au făcut glume pe seama lui(da, povestea asta e 100% reală"

profet real, a decis să mănince ursii copii, ha! Basme!

| chuckmanson explică (pentru sierra1):

Cand am spus reală, am vrut să spun că e în Biblie. Dacă nu te superi am vrut un răspuns mai concret, dacă nu ai habar de teologie, te rog frumos pleacă.

| sierra1 a răspuns (pentru chuckmanson):

Dacă ceva e in biblie, e real?

"dacă nu ai habar de teologie, te rog frumos pleacă"
- de ce, n-ai argumente pentru nonhabotnici?

| chuckmanson explică (pentru sierra1):

În primul rând nu sunt habotnic, iar orientarea religioasă nu are nici o legătură cu întrebarea mea, iar eu privesc ceea ce am spus din perspectivă obiectivă. Nu, nu am spus că dacă ceva e în Biblie e real.

| Steregoi a răspuns:

Pentru a imita cum va fi raiul pe Pamant după Armaghedon când va guverna Dumnezeu prin Hristos. Cine nu-L va respecta pe Dumnezeu si pe Hristos si pe oamenii pasnici ai Lui Dumnezeu va fi ucis pe loc. La evrei in sens figurativ curgea lapte si miere in tara promisa.
Distrugerea paganilor la intrarea in tara promisa a prefigurat distrugerea paganilor care va avea loc la Armaghedon cand supravietuitorii vor lua in stapanire Pamantul spre a fi transformat in rai.

Necredinciosii care slujesc conducatori umani atei nu primesc viata vesnica de la acesti conducatori.

In raiul care va fi pe Pamant Dumnezeu va da viata vesnica celor ce-L vor respecta.

Dupa ce evreii l-au respins pe Dumnezeu ca natiune Dumnezeu nu i-a mai ocrotit cum o facuse si au fost cotropiti de babilonieni si dusi captivi 70 de ani in Babilon. Dupa reconstruirea Ierusalimului Dumnezeu nu a mai ocrotit poporul evreu cum o facuse odinioara. Cand a venit Hristos evreii l-au respins ca natiune. Daca evreii ca natiune nu-L respingeau pe Dumnezeu si apoi pe Mesia mai era si azi valabila uciderea paganilor si Dumnezeu ucidea si in prezent pagani. Odata ce vechiul legamant mozaic a fost incalcat cei loiali Lui Dumnezeu adica crestinii nu aveau sa se mai bucure de conditii si binecuvantari speciale din partea Lui Dumnezeu ca Israelul antic si evident ca Hristos a interzis ca credinciosii sa mai foloseasca sabia pentru ca Dumnezeu nu mai avea o natiune pe Pamant ci are credinciosi razleti imprastiati in toata lumea fara o tara a lor binecuvantata special de Dumnezeu pe care sa o ia in stapanire ucigand paganii si pe toti cei ce nu respecta pe Dumnezeu. Pentru credinciosi Dumnezeu pregateste ceva mai bun adica luarea in stapanire a intregului Pamant dupa Armaghedon.

| Panamax a răspuns:

Pune-ti mintea la contributie.
Ai dat funda unui indoctrinat.
Deci si tu esti la fel.
Noul Testament a fost inventat in totalitate.A fost scris de niste anonimi mincinosi la fel ca tine.

| Octavian199 a răspuns (pentru Panamax):

Normal ca a dat.Ca doar asta a vrut sa 'auda'.

| Mclaren12 a răspuns:

Deci clar nu vrei raspunsuri de la crestini
Ei habar n-au de biblia lor. Crima este un ideal crestin. Milioane de oameni au murit de-a lungul timpului din cauza acestei religii

| leo59 a răspuns (pentru Mclaren12):

Scrie undeva ca este crima un ideal crestin? Trebuie sa specifici care ramura a Crestinismului a facut condamnari la moarte si nu milioane. Daca sustii ceva specifica. Te referi probabil la inchizitie care a apartinut romano-catolicilor si pentru o perioada; greseala a fost recunoscuta de ei, si-au cerut iertare si nu este un principiu al Crestinismului- cum spui. Acesta este superior tuturor religiilor.

| Mclaren12 a răspuns (pentru leo59):

Crestinii au omorat pagani cu nemiluita pe vremea inchizitiei. Ma doare in cot ca erau romano-catolici, tot crestini erau.

"greseala a fost recunoscuta de ei, si-au cerut iertare"
Cui ii pasa ca si-au cerut iertare? Inchizitorii meritau sa plateasca cu viata lor pentru ce au facut. Meritau si mai mult de atat dar in afara de sa fie condamnati la moarte nu prea mai era ce sa le faca. Eventual meritau torturati in chinuri oribile asa cum i-au torturat si ei pe pagani. Pe urmasii lor nu aveau motiv sa-i condamne daca nu se faceau vinovati de nimic. Deci cand torturezi pana la moarte mii de pagani, pe cine crezi ca doare in c*r de scuzele spuse in numele tau? In cazul ala vorbele nu mai aveau absolut nicio valoare.

Si de ce in biblie evreii si Yehova omorau atat de multi oameni? Cum se face ca biserica catolica se face vinovata de moartea a sute de copii la inceputul secolului 20? Cruciadele?

| chuckmanson explică (pentru Mclaren12):

În primul rând tu susții că niște oameni ar trebui condamnați la moarte prin torturi numai pentru un eveniment istoric? Sper că realizezi că ăsta e un mod de gandire prostesc și periculos. În al doilea rând întrebarea mea a fost despre VT care este al evreilor nu despre creștinism. Dacă vrei să știi de principiile creștine, Iisus a spus că sunt doar două legi: să îl iubești pe Dumnezeu și să îl iubești pe aproapele tău.

| Steregoi a răspuns (pentru chuckmanson):

Vezi ce am scris mai sus.

| Mclaren12 a răspuns (pentru chuckmanson):

Pai tocmai asta-i ideea ca oamenii care se fac vinovati de torturi au murit deja. Nu mai este cine sa fie condamnat pentru acele fapte revoltatoare. Nu este nimic prostesc in a pedepsi cu aceeasi moneda pe cineva care a facut fapte oribile. Din contra, prostesc ar fi sa fie lasat nepedepsit. Scuzele raman oricum fara niciun pic de valoare.

Si de ce crestinii pun botul la VT daca nu este pentru ei?

| Octavian199 a răspuns (pentru Mclaren12):

Cruciadele, inchizitia, etc, nici cu alte religii nu ma mandresc.

| Octavian199 a răspuns (pentru leo59):

Cruciadele, inchizitia, etc.

| Octavian199 a răspuns (pentru Mclaren12):

Romano-catolici tot crestini sunt.

| Mircea08 a răspuns:

" caci daca (testamentul) cel dintai ar fi fost fara de prihana, nu s-ar mai fi cautat loc pentru al doilea"
(Epistola catre Evrei A sf. Apostol Pavel – 8/7)

PRIHÁNĂ, prihane, s. f. (Rar) Faptă care încalcă morala; vină morală, necinste; păcat. ◊ Loc. adj. Fără (de) prihană = curat, pur2, nevinovat;
De aceea s-a dat un alt testament deoarece primul nu era unul prea grozav, de aceea a si foat dat numai pana la venirea lui Iisus
"Astfel porunca data intai se desfiinteaza, pentru. neputinta si nefolosul ei"
(Epistola catre Evrei a Sfantului apostol Pavel –7/18)
"Căci sfârşitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 10/4)
Pe de alta parte nu Dumnezeu i-a invatat pe oameni sa fie rai, asa cum dealtfel nici acum nu-i invata, dar sunt oameni, slujitori ai diavolului, care nu sunt interesati de ce spune Dumnezeu, ci sunt interesati de ce spune diavolul, si fac asa cum spune el. Diavolul nu spune NIMIC BUN deoarece este opusul binelui. Dumnezeu a lasat omului libertatea de a alege, si noi acum vrem sa-L facem vinovat de faptele celor care au ales calea lui satana? Daca nu ar fi lasat aceasta libertate nu ar fi fost criticat?
Inca ceva - exista lucruri pe care noi nu le putem intelege asa cum nici un copil mic nu intelege de ce trebuie sa suporte o injectie(sau o alta interventie medicala mult mai dureroasa) atunci cand e bolnav. De ce nu opresti acea suferinta daca tot te lauzi ca il iubesti? Sunt lucruri pe care Dumnezeu le face pentru sanatatea spirituala a omului, cum ar fi incercarile. Fara incercari toate virtutile pe care tu crezi ca le ai ar fi apa de ploaie, vorbe si nu fapte. Nimeni nu intelege totul, asa cum probabil si-ar dori. Nici apostolii nu le stiau pe toate, dar erau constienti ca omul are o capacitate intelectuala limitata si se multumeau cu cat stiau
"Pentru ca in parte cunoastem si in parte proorocim. "(Cor1.13:9)

| leo59 a răspuns:

Concret, la textul din IV Regi 2, 23-24, se relateaza ca profetul Elisei "i-a blestemat cu numele Domnului. Atunci, iesind din padure doi ursi, au sfasiat din ei 42 de copii". Asupra blestemului este o alta discutie. Faptul ca niste ursi au sfasiat copiii, este un semn de intrebare si ramane in taina lui Dumnezeu de ce acestia i-au sfasiat. Pe de alta parte trebuie sa se faca o difernta intre Vechiul si Noul Testament, intre Crestinism care a fost adus de Is. Hristos pentru toata lumea (universalitatea) lui si pentru totdeauna si intre iudaism, dat pentru un singur popor si doar ca precursor sau pedagog pentru Crestinism. Aceasta pe de o parte, pe de alta parte V. Testament cuprinde intre cartile lui si carti de istorie si relatari ale vietii poporului evreu si a altor popare, cuprinde si carti necanonice care nu trebuie puse pe seama inspiratiei, sa le luam drept normative sau sa -l facem pe Dumnezeu responsabil de toate cele intamplate; nu trebuie uitata nici Legea talionului, haotarata de Dumnezeu dar desfiintata de Mantuitorul sau legea ceremoniala, jertfele, sarbatorile etc. Altfel spus, din V. T. ramane cam Legea morala (Decalogul). Trebuie avut in vedere si distanta de mii de ani de atunci si pana acum si barbaria si idolatria chiar a iudeilor cu care se luptau profetii.

| Steregoi a răspuns (pentru leo59):

Te invit sa citesti ce am scris. Am citit ce ai scris.