| Antisistem11 a întrebat:

Poruncă să nu ucizi se referea exclusiv la evrei? Adică sa nu ucizi evrei? Vedem in Biblie ca evreii ucideau frecvent oameni de alte nații.

Răspuns Câştigător
| CIaudiu a răspuns:

Ai vazut tu vreun om in viata asta care sa respecte de la nastete pana la moarte propia religie? In niciun caz, iti spun eu.
Evreii nu sunt cu nimic mai special. Fix ei care se considera ca fiind poporul lui Dumnezeu si a carei religie este cea adevarata, sunt si printre cei mai criminali oameni de pe Pamant, cel mai mare fiind Dumnezeu. Si ei incalca biblia la greu. Ei nici acum n-au terminat-o cu conflictele, cu rasismul, etc. Au o religie si degeaba caci statele cele mai atee de pe Pamant sunt mult mai civilizate, educate si dezvoltate.

| Antisistem11 explică (pentru CIaudiu):

Cred ca pentru majoritate oamenilor din istorie religia a reprezentat doar o formalitate.or crede ei ca religia lor e cea corecta dar sunt 10.000 de religii in lume si toate susțin același lucru.

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Si referea la a nu ucide oameni pentru a te razbuna singur.Era nevoie de un proces, de cel putin 2 martori.Si acum in orice sistem juridic in dreptul penal exista principiul razbinarii colective.In America cel ce apasa bitonul de la scaunul electric nu e considerat criminal pentru ca executa o sentinta data in numele societatii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se referea să nu ucizi fără motiv, sau în interes personal. Deci să nu fii criminal, în termeni moderni.

| Iote a răspuns:

Nu. Se refera la toti cei ce au acceptat acest Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum a zis si Sadrian46, sa nu ucizi in interes personal.
Sa nu zici ca cei care ti-au aparat tara de invadatori sunt niste criminali, ca nu te cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti rasist?
Ce ai cu evreii?

| Meme10Meme a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma rog, eu ma ceva cu evreii magari. Oricum, ăștia îs niște fanatici infecti. Au protestat niște evrei în România pentru a îl susține pe netanyahu în lupta împotriva teroriștilor. Ce treaba are România cu asta!?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu are nicio treaba.
Nu te stresa, așa e in democrație, prosti pe dreapta, de centru, destepti pe stânga.
Unii stau pe TPU, alții joaca jocuri video, alții sex, diversitate dom'le, relaxează-te happy
Sunt sigur ca nici fratii lor nu sunt prea mandrii de activitatea pe care au desfasurat-o.

| MarianGeorgeBumpy a răspuns:

Evreii nu ucideau pe canaaniti ci Dumnezeu care era cu ei. Dumnezeu era seful si el a ordonat sa fie exterminati canaanitii.