| Vladi4ok a întrebat:

Daca voi termina facultatea de teologie,va trebui sa fiu mai intaii diacon, sau pot deodata sa fiu preot. Funda

Răspuns Câştigător
| robby212 a răspuns:

Da.Dupa ce te casatoresti o sa fi sfintit ca Diacon apoi in 2-3 zile ca preot (de obicei asa se intampla, dar poti sta mult si bine diacon). big grin
Cati ani ai?

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Care e intrebarea?

| oprescudorin11 a răspuns:

Intai vei fi Diacon, daca esti casatorit si sefii vor constata ca poti tine o Lithurghie, ca ai acel har sa devii preot si mai ales daca ti se va gasi o parohie, poti deveni si preot.Am un prieten care desi casatorit, a ramas doar diacon caci nu are 'dreptul ' sa dea la Episcop,, vrea o parohie in Bucuresti, etc. Daca te multumesti cu o parohie de tara ...ai sanse.Depinde ce vrei. Dreptul' ajunge si la 15.000Euro.Ba chiar mai mult.Relatii, daca vrei sa fii la Patriarhie, bineanteles sa fii perfect si sa ai si har. Toate. Dificil dar sa-ti ajute Bunul Dumnezeu.Nimic nu e imposibil.

| oprescudorin11 a răspuns:

Dar mai sunt si alte functii pe care le poti face dupa facultate. Poti fi profesor de teologie, multe altele. Depinde si de ce ati doresti si ce inclinatii ai!

| robby212 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Teologia se imparte in 2:
1.Pastorala.
2.Nu mai stiu cum se numeste.

De la Pastorala iesi preot (in fine, Diacon etc. )
De la cealalta profesor si alte functii din astea. big grin