| Silviuloan a întrebat:

Daca vreau sa fac facultatea la arte sacre mai trebuie sa fac si teologie pastorala ca sa ajung preot? lamuriti-ma

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trebuie sa ai Facultatea de teologie, neaparat, sectia pastorală. Nu profilul de arte, pictură etc! Sora mea a terminat Facultatea de Teologie ortodoxa Sibiu, sectia Litere, dar acum predă Limba Romană. Stii, si pe mine mă tot indemna mama sa dau si eu la Teologie, la sectia de pictură (sunt talentată la pictură/desen), dar, pur si simplu, n-am putut...Pentru mine era prea "greu", acolo erau reguli stricte, nu se acceptau fete in pantaloni, ci numai in fuste lungi, cu batic...etc. Trebuia sa te scoli de dimineata sa fii prezenta la capela, sa asisti la sf liturghie, o-ho! N-am fost de asa ceva, eu port blugi, fustite mai scurte, nu-mi place genul batranesc. Am ales o alta facultate, jurnalism, acum sunt la alta de med. vet.

A! inca ceva: Cred ca poti face si sectia de arte, iar mai apoi faci un master in pastorală. Si da, poti fi preot. Masterul e considerat ca a doua facultate. Sa nu te lasi!

| Silviuloan explică:

Ceva de genu... daca ma ajuta Dumnezeu vreau sa ma duc in monahism.

| 88Kronstadt a răspuns:

Ca sa ajungi preot, trebuie sa ai intelegere fata de dogma. Dupa cum pui tu problema, o sa ajungi un simplu vopsitor.

| Silviuloan explică (pentru 88Kronstadt):

"Vopsitor"? pictor ...ng ng ng

| 88Kronstadt a răspuns:

Daca n-ai chemare spre preotie, poti sa faci ce cursuri vrei tu, ca tot vopsitor o sa ajungi. Artele sacre sunt doar un moft, ceva volatil.