| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Daca vreau sa merg in Iad,jurandu-i lui Satan credinta deplina,ma va iubi? Adica,ce vreau sa spun e ca,pe voi,crestinii,va iubeste Dumnezeu ca sunteti de partea lui, dar Satan nu ma va iubi la fel?

50 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Satan nu poate sa iubeasca. El este tatal minciunii si a rautatii. El te vrea cu el in iad!

| GRs a răspuns (pentru EmaS):

De ce te-ar vrea alaturi de el daca te uraste?

| Raniia a răspuns:

Atunci cand negociezi cu Diavolul niciodata nu castigi.De fiecare data pierzi. Diavolul ispiteste,insala si apoi abandoneaza victima,spunandu-i''este treaba ta, descurca-te''.
Din nefericire, fa-i tu pe plac, iar cand ti se infunda drumurile, el iti va spune-este treaba ta.

| trolololo a răspuns:

Normal ca o sa te iubească. Doar nu o sa te bată cu parul pentru ca îl asculți. Părinții tai te-au iubit pentru ca i-ai ascultat. De ce ar fi diferit în cazul asta.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu iubeste pe toata lumea, pentru ca suntem creatia sa, in schimb Satan e un egoist care cauta doar sa-i insele pe oameni si in nici un caz nu-i iubeste. 2Petru3:9,2Corinteni11:14

| BeyondTheDarkSun explică (pentru danay72):

Da' nu mai imi scoate-ti ochii cu citate biblice, ca-s satul. Spuneti-va propria parere.Nu,nu mai te uita in gura lui Dumnezeu, ca sigur gresesti iar raspunsul, si iei 4 la test.

| danay72 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Pe mine nu ma intereseaza nici un test daca-l trec sau nu, eu iti spun parerea Bibliei pentru ca suntem la sectiunea religie, dar am sa tin cont pe viitor.

| martzian a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Pana una alta mai taie tu cratima aia si din virgule, ca s-ar rasuci bietul Cioran in mormant daca ar putea sa vada cum scrii, profesore!

| BeyondTheDarkSun explică (pentru martzian):

Tu n-ai ce face,decat sa corectezi toti utilizatorii? Da,te stiu,esti psiholog,ce sa zic,dar nu-ti sta bine coafat cu caracterul asta,s-ar putea sa provoci tulburari psihice neasteptate clientilor tai.
Deci,nu mai critica, ca pot foarte bine sa scriu in mai multe moduri, dar se pare ca tu imi atragi atentia numai catre ceea ce iau in gluma mai mult, unde crezi tu ca as fi mai slab, dar sa stii ca te inseli.In fine, critica-ma, caci putin imi pasa.Sau poti sa raspunzi la intrebare.

| Hombre a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ai cacarisit-o cioranoiule, a zis Ema ca la cazane iti faci asternutul, salteaua-ti va fi acid sulfuric si plapuma smoala incinsa, ce noroc pe tine, te invidiez.laughing

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Hombre):

Sa-mi spuna Ema cu cat se da bucata de pacatos in iad, ca am nevoie de fibre.Dar bine informata mai e Ema cu privire la iad, ce mai stie?

| Hombre a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Martzian e psiholog? Si eu am crezut ca e corector.winking

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Hombre):

Critic literar, bata-l focul sa-l bata.laughing

| Hombre a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Aaaaa, el e cu critica, acum inteleg eu de ce vorbea el cu mine de la etaj si-mi spunea ca nu prea sunt destept, ca fac greseli gramaticale, bla, bla bla, e in cooperativa cu prea cuvioasa Ema si vinde dragalasenii gogonate in ale mantuiri pacatosilor aici la categoria evlavie, mda. Mai Matziane eu nu le am frate cu criticareala ci doar cu caprareala, acum inteleg eu neintelegerea, avem turme diferite laughing

| EmaS a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Nici nu stii tu ce pret mare a fost platit pentru tine. Nu cu aur, argint sau pietre pretioase ci cu sangele sfant al lui Isus Hristos. Si tu respingi chemarea Lui.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Hombre):

Se impunge ca tapul cu coarnele in ideologiile tale capresti.E in turma cu Ema, pasc fericiti, pe tarana lui Dumnezeu.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru EmaS):

Acum sunt cautat? Valoreaza capul meu un litru de sange hristos cel putin?

| EmaS a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ajunge o picatura ca sa te spele de orice pacat.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru EmaS):

Am o intrebare pentru tine : Te rogi,te inchini la estetic,la icoane? Apare orice sfant in imaginatia ta asa cum este pictat, desenat, sau ti-i imaginezi, intr-o ipostaza neutra, spirituala? Explica-mi.

| EmaS a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Eu nu ma inchin decat in Duh si Adevar; caci astfel de inchinatori doreste si Tatal.

| martzian a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu te critica nimeni, stai binisor. Este doar o observatie directa a faptului ca o gasca de certati cu limba romana si cu cartea (in general) fac pe desteptii si iau la misto, dand lectii tuturor celorlalti - cu o atitudine mizerabila. Tie nu ti-e rusine sa faci pe desteptul, asa, gratuit si descoperit?

"Sau poti sa raspunzi la intrebare." - Intrebarile puse la misto NU merita efortul unui raspuns serios.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru martzian):

Am pus destule intrebari serioase, De ce n-ai raspuns la ele? A, inteleg, faci eforturi numai pentru intrebarile puse la misto, pentru a-ti evoca superioritatea fata de muritorii de rand ai acestui site.

| martzian a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Din cel putin 2 motive, nu neaparat conlucrand mereu impreuna. Probabil ca avem o interelege total diferita asupra a ceea ce inseamna "serios" (dar exista si o indisponibilitate justificata a omului care se respecta de a decodifica fiecare postare - pentru a identifica "intrebarile serioase" dintre atatea mizerii). Nu e de omis nici faptul ca nu toti stam zi lumina pe TPU pentru a posta si a raspunde. Unii mai si muncesc.

PS: Imi dai un exemplu de intrebare "serioasa" la care ai fi dorit un raspuns din partea mea si nu a venit?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da tu ce esti de nu te iubeste Dumnezeu, si sa nu imi zici ce esti ateu.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru suntserios):

Ce destept esti, ateul nu crede in nici o divinitate, sau il confunzi pe vecinu' de la 3 cu Dracu'?

| suntserios a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Pai de aia ti am si spus sa nu imi zici ca esti ateu, asadar daca crezi in Satan inseamna ca crezi si in Dumnezeu

| BeyondTheDarkSun explică (pentru suntserios):

Intrebarea asta este un mijloc mai controversat de intelegere al psihologiei crestine.Deci,raspunde,daca intelegi ce vreau sa spun.

| suntserios a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Pai ori accepti ca esti crestin ori nu. intrebarea ta are niste neconcordante, zici ca nu esti crestin (ca te adresezi cu voi crestinii) dar crezi in existenta lui Satan.

| martzian a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

"Intrebarea asta este un mijloc mai controversat de intelegere al psihologiei crestine." - laughing

| AvalohAlyn a răspuns:

Satan vrea ca tu sa suferi.Si ii place sa te vada suferind.Necuratul nu iti vrea niciodata binele nici daca te alaturi lui.Hristos si Dumnezeu este Calea, Adevarul si Viata.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu (Isus Hristos) este etern. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei instinctiv, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.
S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;
Știm cu toții că Dumnezeu există, unii pur și simplu nu doresc să schimbe direcția!
Nu există nici măcar o ființă umană de pe pământ care nu știe că Dumnezeu există.
El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor, ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Căci în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa, după cum au zis şi unii din poeţii voştri: „Suntem din neamul Lui…"
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…"
Faptele Apostolilor 27:30
Nu există pace pentru cei răi, zice Domnul | http://www.youtube.com/......?/playlist
Cine este Dumnezeu: http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php Motivul pentru viață
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo&feature=youtube_gdata_player
De ce Biblia nu este Cuvântul lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
Intoarce te de la păcat sau pregăteste te pentru Infern. http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco&feature=youtube_gdata_player
Strategiile lui Satan pentru Umanitate
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Din experienta mea Dumnezeu a răspuns la rugăciunea mea, cum am spus în Biblie, cere și ti se va da!
Dumnezeu a iubit lumea atât de mult încât a dat pe Fiul Său să moară PENTRU ca oricin e crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35
Citeste cuvintele cuvintele Lui Isus inregistrate in evanghelile Matei, Marcu, Luca si Ioan.
Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.
Ioan 12:48
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Matei 24:35

Deci fa ce spune El.

| dracu14 a răspuns:

Da,satan te va iubi exact cum dumnezeu ii iubeste pe crestini, tinand cont ca ambele entitati nu exista in realitate, ele te vor iubi in mod egal

| JIJ a răspuns:

Pai esti cu Dumnezeu sau cu satana, diavolu vrea numai sa insele sa te atraga in cursa

Răspuns utilizator avertizat
| PandaEcrazy a răspuns:

Nu este faza ca nu te va iubi la fel, el nu te va iubi de loc. as vrea eu sa iubeasca si el pe cineva...

| dorelmarc a răspuns:

Cred.ca.ai.inteles.gresit.
Iadul.nu.este.a.lui.Satan.
iadul.a.fost.pregatit.pt.el.si.cei.ce.il.urmeaza
Apoi va zice celor de la stanga Lui: "Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic care a fost pregatit diavolului si ingerilor lui! (Mat.25:41)

| Mihai_Vlad_1998 a răspuns:

Interesul tău pentru Satanism este un lucru pozitiv. Este foarte important să îți lași deoparte toate prejudecățile atunci când dorești să îl cunoști pe Satan. Cea mai mare parte din ceea ce probabil că ai auzit despre El din surse ne-satanice, provin de la inamicii Lui și de la oameni care Îl urăsc fără nici un motiv real, ci doar pentru că așa au fost învățați să creadă.

S-au spus multe minciuni despre Satan și Demonii săi. Aceste minciuni le-au fost băgate oamenilor pe gât cu forța, folosindu-se de frică ca de o armă, timp de sute de ani. Satan și Demonii săi NU SUNT DIABOLICI! Ei sunt aceia care au adus cunoștință omenirii, astfel încât noi să putem fii liberi. Satan este Adevăratul Nostru Zeu Creator. "Dumnezeul" creștin este fals. Creștinismul nu este o religie, ci un program creat pentru a lua oamenilor informațiile despre puterile minții și ale sufletului (vrăjitorie) și puterile acestora. Satan a fost tratat cu răutate de către aceia care îl urăsc fără un motiv bine fondat, care urăsc omenirea și care vor să ne facă sclavi. Aceștia vor să țină cunoștința și puterea spirituală în mâinile câtorva "aleși".

Satanismul NU ține de jocurile RPG, de sacrificiile umane sau animale, de băutul de sânge, de groază, vampiri sau de a face rău celor care nu merită asta. Satanismul Adevărat ne învață cum să devenim un Zeu și cum să obținem puteri dumnezeiești.

Singurul mod în care poți învăța adevărul adevărat, este să ți-l descoperi tu însuți. Niciodată nu vom putea cunoaște adevărata realitate a lucrurilor dacă nu ajungem să cunoaștem variantele ambelor părți. Dacă nu cunoaștem ambele părți, nu putem lua o decizie corectă. Adevărul poate fi cunoscut doar atunci când putem să gândim pentru noi înșine și fără prejudecăți. A gândi pentru tine însuți înseamnă a-ți asculta propriile sentimente și vocea interioară și să nu aștepți ca alții să vină și să îți spună ce să gândești și ce să crezi. Aceia care doresc să îi înrobească și să îi controleze pe ceilalți, au nevoie ca victimele lor să creadă tot ceea ce le este spus, negândind pentru ei înșiși.

Dacă te decizi să ni te alături în Satanism, nu te simți presat. Nu trebuie să îți dedici sufletul dacă nu vrei asta; acest act rămâne la alegerea ta și nu ar trebui să faci asta decât dacă vrei cu adevărat. Satan nu se bagă cu forța în viețile noastre, iar noi toți venim la el din proprie voință. Este foarte important ca întotdeauna să îl tratezi pe Satan si Demonii săi cu cel mai mare respect. NICIODATĂ NU CHEMA UN DEMON DIN JOACĂ SAU CA SĂ TE DISTREZI. EVOCAREA UNUI DEMON ESTE O CHESTIUNE FOARTE SERIOASĂ. Dacă te afli la răscruce sau dacă ai parte de probleme mari, Satan și Demonii te vor ajuta. Demonii lucrează cu noi prin Meditația de Împuternicire, astfel încât să ne accesăm propriile noastre puteri și să ne purtăm noi înșine de grijă, folosindu-ne mintea și sufletul nostru.

Satan este diferit de falsul zeu creștin si de nazarineanul acestuia (Iisus Hristos). Satan ÎNTOTDEAUNA își va ajuta oamenii lui atunci când aceștia întâmpină dificultăți sau sunt în nevoie. Cu violența din lumea de astăzi și din școli, ajutorul Lui înseamnă totul. Nazarineanul este foarte renumit pentru faptul că își întoarce spatele de la urmașii lui, atunci când aceștia sunt în vreme de nevoie. Acest lucru se datorează faptului că nazarineanul nu este nimic altceva decât o formă mentală. Legendele despre apostolii lui care cică au murit de o moarte groaznică, sunt create cu scopul de a induce o mentalitate de sclav în credincioși. Este foarte important ca un sclav să fie capabil să sufere cât mau multe abuzuri, fără să pună întrebări sau să riposteze.

Satan ne arată că suntem importanți. Există multe circumstanțe în care nu putem riposta. Sunt oameni care sunt mai mari sau care au mai multă putere și adulți care sunt răi și nedrepți. Demonii lui Satan ne păzesc și poartă de grijă problemelor mari pe care noi nu le putem manevra. El ne arată că putem avea putere din propriile noastre minți, putere pe care alții nu o au și totodată, ne învață cum să ne folosim de această putere pentru a dobândi lucrurile pe care ni le dorim în viață. Putem avea bani, dragoste, un loc bun de muncă, etc. Oamenii care sunt ticăloși cu noi, sunt pedepsiți.

Viața poate fi cu adevărat grea. Când venim la Satan, acesta ne face viețile mai bune și mai fericite. Pentru a învăța mai multe despre asta, citește ceea ce găsești pe acest website. Unii indivizi care se numesc pe ei înșiși sataniști, nu sunt chiar de lor așa ceva. Aceștia nu cred în Satan. Satan este foarte real și există cu adevărat. Cei de la putere nu vor ca oamenii să creadă în Satan deoarece Satan oferă putere omului de rând, lucru care reprezintă o amenințare majoră pentru cei de sus. Ai nevoie să ajungi să îl cunoști pe Satan, tu pentru tine însuți și vei descoperi că acesta este pe cât se poate de real.

Mulți adulți încearcă să îi facă pe copii să creadă că ei sunt mai buni sau că sunt perfecți. Asta este o minciună. E adevărat că ei știu mai multe decât tine, însă cu toate acestea încă mai fac greșeli mari și totodată, există multe lucruri pe care aceștia nu le știu. Atâta timp cât ai mai puțin de 18 ani, nu ești liber și nici nu ai aceleași drepturi pe care le are un adult. Oricine sunt aceia care au grijă de tine – părinții tăi, rude sau supraveghetori – aceștia au putere și autoritate asupra ta.

Creștinii încearcă foarte mult să îi forțeze pe copii și pe adolescenți să adopte credințele lor. Acest lucru este pentru că tu ești tânăr și nu ai îndeajuns de multă cunoștință și experiență de viață, iar ei cunosc acest lucru. Ei nu te lasă să explorezi ambele părți sau alte religii. Asta pentru că ei vor să îți controleze mintea. Nu vor ca tu să gândești pentru tine însuți. Muți și-au rănit și abuzat copii, pentru că asta este ceea ce religiile lor îi învață să facă. Dacă trăiești într-o casă creștină, trebuie să fi precaut atunci când explorezi religiile pe care creștinii sunt învățați să le urască.

Primul lucru pe care îl poți face pentru a învăța despre Satan și Demonii săi, este să citești ceea ce găsești pe acest website. Dacă locuiești cu creștini, nu vei vrea să ții nicio hârtie și nicio carte pe care aceștia ar putea să le găsească și care ți-ar putea aduce probleme, așa că ar putea fi mai prudent dacă citești direct de pe internet. Adeseori bibliotecile publice au calculatoare care sunt sigure în sensul că nimeni nu poate urmări ce site-uri ai vizitat. Există software-uri noi pe care părinții tăi sau școala la care înveți le poate cumpăra și care ține o evidență cu fiecare website pe care l-ai vizitat și de asemenea, salvează și dezvăluie și parolele folosite pe calculatoarele lor. Pot avea așa ceva fără să îți spună. Totuși, dacă ești sigur că aceștia nu au un astfel de software, asigură-te că ștergi tot istoricul împreună cu cache-le din browser; șterge fiecare website pe care nu dorești ca aceștia să știe că l-ai vizitat. Dacă părinții tăi sunt creștini, mai mult ca sigur aceștia vor reacționa urât dacă vor descoperii că ești interesat de Satanism.

Fă-ți timp și învață. Satan nu se bagă cu forța în viața nimănui. Există multe minciuni și povești gogonate care încearcă să sperie oamenii de la Satan. Nu crede niciuna dintre acestea. Ai dreptul de a afla pentru tine însuți. Poți de asemenea citi și despre Inchiziție pentru a vedea câți oameni – și chiar popoare întregi – au omorât creștinii. Toate acestea sunt lucruri reale care chiar s-au întâmplat, cu toate că creștinii încearcă să le ascundă. Sunt totuși fapte istorice. Poți lua decizii bune numai atunci când ai îndeajuns de multe cunoștințe. Ia-ți timp și studiază și nu lăsa pe nimeni să te preseze. Multe dintre alegerile și lucrurile pe care le faci acum, îți vor afecta întreg restul vieții tale. Învață tot ceea ce poți despre ceva sau cineva și fără prejudicii, înainte de a alege. Nu accepta ca alții să te preseze și nu fă niciodată ceva doar pentru ca alții o fac sau pentru că majoritatea o face. Aceia dintre noi care sunt cu Satan, sunt maeștrii și nicidecum sclavi. Binecuvântări întunecate și toate cele bune atunci când explorezi și înveți. Sperăm că ni te vei alătura. HUUUUUU CREDINCIOSIIIIlaughing

Răspuns utilizator avertizat
| xyz12309 a răspuns:

Dar daca nu exista ceva dupa ce mori?

| BeyondTheDarkSun explică (pentru xyz12309):

Cu atat mai bine.

| DDDonald a răspuns (pentru xyz12309):

Datorita "fricii de moarte" oamenii cred in divinitate!

| DDDonald a răspuns:

Este mult mai usor sa ajungi in rai....tot ce trebuie sa faci este sa fii crestin ortodox. celelalte cateva mii de religii sunt complete false si toti adeptii lor vor arde in focul iadului! Trebuie sa te duci la biserica, sa dai bani regulat la popa, sa-i mai pupi si mana pe urma laughing)) sa pupi toate icoanele din biserici..etc laughing)

| yanira4u a răspuns (pentru DDDonald):

Ai uitat sa bati cruci de fiecare data cand treci pe langa o biserica,

| DDDonald a răspuns (pentru yanira4u):

Da laughing imi plac la nebunie crucificsii din autobuze laughing)

| DDDonald a răspuns:

Cioran, am o intrebare pentru tine. ca imi dau seama ca esti mai deschis la minte. ce durata crezi ca mai are religia?

| BeyondTheDarkSun explică (pentru DDDonald):

Depinde,daca pastram cuvantul babelor si mosilor din generatie in generatie, lasand radacina putrezita din gura lor sa ne inradacineze neuronii cu ierburi otravite de "iarta-ma Doamne", sigur va mai rezista multe generatii.Bineinteles,nu-i vorba doar de cei batrani,dar vorbesc de generatiile ce pastreaza acest "obicei",sau cum vor sa-i spuna. Daca nu am avansat in inteligenta nici acum,atunci cand? Odata ce tehnologia va avansa,putini vor mai depinde de o divinitate, cu siguranta.
Vei vedea (sigur nu apuci era asta, dar asta e) ca vom aparea in scrierile istorice, ca niste fiinte primitive, ce credeau in inexistent.

| DDDonald a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

De acord cu tine.

| JustAnotherFuckedUpGirl a răspuns:

Pai presupun ca daca te dedici lui satan pe timpul vietii, o sa ajungi in iad dar nu o sa 'arzi pentru eternitate', ci o sa fi protejat, poate devi demon or something

| NoName4573 a răspuns:

Un lucru de spus: Dumnezeu iubeste iubeste si cea mai hidoasa creatura din lume! Pentru ca Dumnezeu nu judeca pe nimeni dupa cum arata doar dupa suflet! Satana nu va iubi niciodata pe nimeni sa fie clar, ne ca un prieten fals care iti cere ajutorul doar la nevoie si nu te ajuta nici macar daca esti pe moarte.
Nu conteaza de a cui parte esti cat timp nu faci un pact cu Satana, Dumnezeu tot te va iubi!

| Insigna2 a răspuns:

Pai nu, categoric nu! Iubirea este un atribut bun, specific lui Dumnezeu, dracu este opusul.Niciuna dintre calitatile lui Dumnezeu nu ii pot fi atribuite dracului