| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Daca vreau sa merg in Iad,jurandu-i lui Satan credinta deplina,ma va iubi? Adica,ce vreau sa spun e ca,pe voi,crestinii,va iubeste Dumnezeu ca sunteti de partea lui, dar Satan nu ma va iubi la fel?

50 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da tu ce esti de nu te iubeste Dumnezeu, si sa nu imi zici ce esti ateu.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru suntserios):

Ce destept esti, ateul nu crede in nici o divinitate, sau il confunzi pe vecinu' de la 3 cu Dracu'?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Pai de aia ti am si spus sa nu imi zici ca esti ateu, asadar daca crezi in Satan inseamna ca crezi si in Dumnezeu

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu iubeste pe toata lumea, pentru ca suntem creatia sa, in schimb Satan e un egoist care cauta doar sa-i insele pe oameni si in nici un caz nu-i iubeste. 2Petru3:9,2Corinteni11:14

| BeyondTheDarkSun explică (pentru suntserios):

Intrebarea asta este un mijloc mai controversat de intelegere al psihologiei crestine.Deci,raspunde,daca intelegi ce vreau sa spun.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru danay72):

Da' nu mai imi scoate-ti ochii cu citate biblice, ca-s satul. Spuneti-va propria parere.Nu,nu mai te uita in gura lui Dumnezeu, ca sigur gresesti iar raspunsul, si iei 4 la test.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Pai ori accepti ca esti crestin ori nu. intrebarea ta are niste neconcordante, zici ca nu esti crestin (ca te adresezi cu voi crestinii) dar crezi in existenta lui Satan.

| danay72 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Pe mine nu ma intereseaza nici un test daca-l trec sau nu, eu iti spun parerea Bibliei pentru ca suntem la sectiunea religie, dar am sa tin cont pe viitor.

| martzian a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

"Intrebarea asta este un mijloc mai controversat de intelegere al psihologiei crestine." - laughing

| martzian a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Pana una alta mai taie tu cratima aia si din virgule, ca s-ar rasuci bietul Cioran in mormant daca ar putea sa vada cum scrii, profesore!

| trolololo a răspuns:

Normal ca o sa te iubească. Doar nu o sa te bată cu parul pentru ca îl asculți. Părinții tai te-au iubit pentru ca i-ai ascultat. De ce ar fi diferit în cazul asta.

| EmaS a răspuns:

Satan nu poate sa iubeasca. El este tatal minciunii si a rautatii. El te vrea cu el in iad!

| DDDonald a răspuns:

Este mult mai usor sa ajungi in rai....tot ce trebuie sa faci este sa fii crestin ortodox. celelalte cateva mii de religii sunt complete false si toti adeptii lor vor arde in focul iadului! Trebuie sa te duci la biserica, sa dai bani regulat la popa, sa-i mai pupi si mana pe urma laughing)) sa pupi toate icoanele din biserici..etc laughing)

| DDDonald a răspuns:

Cioran, am o intrebare pentru tine. ca imi dau seama ca esti mai deschis la minte. ce durata crezi ca mai are religia?

Răspuns utilizator avertizat
| BeyondTheDarkSun explică (pentru martzian):

Tu n-ai ce face,decat sa corectezi toti utilizatorii? Da,te stiu,esti psiholog,ce sa zic,dar nu-ti sta bine coafat cu caracterul asta,s-ar putea sa provoci tulburari psihice neasteptate clientilor tai.
Deci,nu mai critica, ca pot foarte bine sa scriu in mai multe moduri, dar se pare ca tu imi atragi atentia numai catre ceea ce iau in gluma mai mult, unde crezi tu ca as fi mai slab, dar sa stii ca te inseli.In fine, critica-ma, caci putin imi pasa.Sau poti sa raspunzi la intrebare.

| GRs a răspuns (pentru EmaS):

De ce te-ar vrea alaturi de el daca te uraste?

| BeyondTheDarkSun explică (pentru DDDonald):

Depinde,daca pastram cuvantul babelor si mosilor din generatie in generatie, lasand radacina putrezita din gura lor sa ne inradacineze neuronii cu ierburi otravite de "iarta-ma Doamne", sigur va mai rezista multe generatii.Bineinteles,nu-i vorba doar de cei batrani,dar vorbesc de generatiile ce pastreaza acest "obicei",sau cum vor sa-i spuna. Daca nu am avansat in inteligenta nici acum,atunci cand? Odata ce tehnologia va avansa,putini vor mai depinde de o divinitate, cu siguranta.
Vei vedea (sigur nu apuci era asta, dar asta e) ca vom aparea in scrierile istorice, ca niste fiinte primitive, ce credeau in inexistent.

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ai cacarisit-o cioranoiule, a zis Ema ca la cazane iti faci asternutul, salteaua-ti va fi acid sulfuric si plapuma smoala incinsa, ce noroc pe tine, te invidiez.laughing

| xyz12309 a răspuns:

Dar daca nu exista ceva dupa ce mori?

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Hombre):

Sa-mi spuna Ema cu cat se da bucata de pacatos in iad, ca am nevoie de fibre.Dar bine informata mai e Ema cu privire la iad, ce mai stie?

| BeyondTheDarkSun explică (pentru xyz12309):

Cu atat mai bine.

| yanira4u a răspuns (pentru DDDonald):

Ai uitat sa bati cruci de fiecare data cand treci pe langa o biserica,

| Hombre a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Martzian e psiholog? Si eu am crezut ca e corector.winking

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Hombre):

Critic literar, bata-l focul sa-l bata.laughing

| Hombre a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Aaaaa, el e cu critica, acum inteleg eu de ce vorbea el cu mine de la etaj si-mi spunea ca nu prea sunt destept, ca fac greseli gramaticale, bla, bla bla, e in cooperativa cu prea cuvioasa Ema si vinde dragalasenii gogonate in ale mantuiri pacatosilor aici la categoria evlavie, mda. Mai Matziane eu nu le am frate cu criticareala ci doar cu caprareala, acum inteleg eu neintelegerea, avem turme diferite laughing

| EmaS a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Nici nu stii tu ce pret mare a fost platit pentru tine. Nu cu aur, argint sau pietre pretioase ci cu sangele sfant al lui Isus Hristos. Si tu respingi chemarea Lui.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Hombre):

Se impunge ca tapul cu coarnele in ideologiile tale capresti.E in turma cu Ema, pasc fericiti, pe tarana lui Dumnezeu.

| DDDonald a răspuns (pentru yanira4u):

Da laughing imi plac la nebunie crucificsii din autobuze laughing)