| AvalohAlyn a întrebat:

Daca vreti sa aflati mai multe sau tot ce se poate afla despre viata lui Iisus va recomand cartea "Viata lui Iisus" de Ellen G. White.A citit cineva cartea? Mai sunt carti de genul in care este prezentata viata lui Iisus? V-ar interesa viata lui Iisus?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

"Viata lui Isus" sau in original "Hristos Lumina lumii" este cea mai frumoasa si completa carte despre Viata lui Isus Hristos recunoscuta CHIAR si de VATICAN. Este una din cele mai traduse carti din OMENIRE fiind intrecuta DOAR de Biblie. Este tiparita in 201 limbi ale pamantului.

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

O alta carte e,, Cel mai mare om care a trait vreodata,,. O gasesti pe situl jw.org sectiunea publicatii-carti.

| milan9 a răspuns:

Tu nu te temi oare in general de manipulare?
Acesta ramane principalul pericol cand ai de-a face cu o varietate nesfarsita de culte si secte...
Oare nu chiar Ellen White a fost acuzata de frauda si fals in declaratii, nu ea este oare chiar cea care nu stia sa scrie, dar care in schimb s-a dedat la interpretarea Scripturii? Nu a fost ea acuzată de plagiat, de faptul că alte persoane scriau sub "pseudonimul" ei? thinking

| danut a răspuns (pentru milan9):

Draga milan9, daca nu ai mai incerca sa manipulezi oamenii ar fi bine si pentru tine. Ce iti voi spune poti afla si de pe net: deoarece in afara de ortodocsi sunt si religii potente, adica cu universitati recunoscute la nivel modial precum cea a Vaticanului, catolica in speta si dusmanul de moarte al adventistilor au facut un studiu timp de 9(noua) ani, care s-a terminat parca in 2007 privind AUTENTICITEA scrierilor lui Ellen White. Dupa 9(noua) ani de studiu aprofundat, adica litera cu litera din scrierile ei, Vaticanul a declarat ca SCRIERILE Elenei Withe sunt in TOTALITATE autentice si nu se pune probleme vreunui plagiat. Drept pentru care acest an, candva in vara Universitatea Oxford va tipari un studiu omagiar de cca 100 de pagini despre acea femeie. Inainte sa mai vorbesti de plagiat, nu uita de porunca: Sa nu MINTI. P.S. Ellen White este pentru stiinta ta PRIMA scriitoare a omeniri la femei si a treia (3) dintre scriitori OMENIRI.

| AvalohAlyn explică (pentru milan9):

Stai linistit ca nu ma convertesc la adventism. Spuneam doar ca are cateva carti chiar bune, obiective si constructive...Defapt sunt cativa neoprotestanti care au lucrari bune..nu toate evident..ca stiu ca unele fac reclama subiectiva la adunarea lor..ma refeream la cele obiective pe care daca le-ar citi un ortodox sau un catolic nu ar fi contrariat de ele..sunt doar cateva astfel de lucrari.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Arata-mi si mie spusele "Vaticanului" referitoare la E.W... dar stai, nu cred ca poti face acest lucru din moment ce este doar o "promovare" venita din randurile gruparii adventiste.
Si nici nu infirmat cele mentionate de-a lungul istoriei:
"Oare nu chiar Ellen White a fost acuzata de frauda si fals in declaratii, nu ea este oare chiar cea care nu stia sa scrie, dar care in schimb s-a dedat la interpretarea Scripturii? Nu a fost ea acuzată de plagiat, de faptul că alte persoane scriau sub "pseudonimul" ei?"

| danut a răspuns (pentru milan9):

Adventisti nu au nici o legatura cu ce am scris iar daca vrei cofirmarea a ceea ce am scris, cauta pe site-urile Vaticanului, poate asa mai reduci din timpul pe care-l pierzi debitand minciuni.

| sublime89 a răspuns:

Tin sa te anunt ca nimeni nu stie nimic sigur despre viata lui Isus. El e doar un personaj din biblie, la fel ca multe alte personaje biblice despre care nu se stie mai nimic. Cei care au scris noul testament si au inventat practic personajul numit Isus, ar fi trebuit macar sa stie ca nu e foarte indicat sa-l prezinte pe acest "salvator al omenirii" ca pe un individ care era perfect de acord cu sclavia. Macar atat sa fii facut. Dar n-au fost in stare, pentru ca nici ei nu vedeau nimic rau in sclavie.

Răspuns utilizator avertizat
| Jardelin a răspuns:

Gata cu new-age-ul, ai cotit-o spre adventisti?

| AvalohAlyn explică (pentru Jardelin):

Eu spre deosebire de tine nu sunt agatat de o religie si fanatic, eu sunt liber sa cercetez toate religiile, confesiunile si sa citesc ce vreau, spre deosebire de tine care iti zice popa de la Biserica sa citesti numai acatiste si paraclise.Nu sunt nici adventist,nici new-ageist,nici ortodox, ma consider liber cugetator, citesc, culeg, fac ce vreau si sunt liber sa cercetez orice.

| dragos38 a răspuns:

Nu exista carti in care sa se povesteasca viata lui,, Isus Hristos''in afara de Biblie si nici in Biblie nu este descrisa toata viata s-a.Cel putin despre copilaria lui nu se stie nimic. Iar israelitii de astazi daca te duci in Israel si il intrebi pe un israelit cum a fost facut I.H. el iti va raspunde simplu ''cu un soldat roman'' si vei ramane uimit, si il vei intreba in continuare pai bibia spune ca I.H. a fost facut cu sf.duh, el va zambi sau va rade de tine si-ti va spune, acolo sunt povesti, mute din evangheli nu au fost canonizate ci doar cele care le-a convenit popilor, de exemplu in evanghelia lui Toma necanonizata aflata in muzeul din Egipt Isus a declarat ca este fiul omului, tot in evanghelia lui Toma se spune ca Isus nu a savarsit nici o minune.Se pare ca Isus Hristos a vrut sa reformeze religiile sa impuna el o religie intrand in contradictie cu sectele iudaice din acele timpuri.

| bleakk a răspuns:

Adventistii si in special,Ellen White are carti interesante cuu privire la multe aspecte precum:sanatatea, educatia, cultura Biblica, Dumnezeu si doctrina biblica (desigur asa cum o privesc ei). Insa, ceea ce te-ar impieda un studiu al acestei autoare ar fi faptul ca nu ai de unde stii ca ea a avut anumite viziuni si vise care i-au aratat ce si cum. Aici poate fi un hop.

| AdycuThebest a răspuns:

Pai poti citi Biblia daca vrei sa afli despre viata lui Isus.winking

| Cezar2009 a răspuns (pentru AdycuThebest):

Corect. Nu este oare Biblia singura varianta autentica a vietii lui Hristos? De ce am avea nevoie de una din sutele de secte pentru a ne oferi o 'varianta' manipulata?