| AvalohAlyn a întrebat:

Vreau sa citesc cartea Viața lui Iisus(sau Hristos Lumina Lumii) de Ellen G. White? E o idee buna? E frumoasa cartea? Vreau sa Îl cunosc pe Iisus și de asta întreb.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DonEduardo a răspuns:

Este o idee foarte buna. Fie el personaj fantezist sau nu, ai ce-nvata de la Hristos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am citit cartea asta dar îți recomand să începi cu "Calea către Hristos".
E simplă și ușor de înțeles. happy

Răspuns utilizator avertizat
| BBJHHRUGs a răspuns:

Utopii si S.F.-uri la etajul doi al bibliotecii happy

| oykoj98 a răspuns:

Aș avea grijă cu Ellen G. White. Este cunoscută ca promovând multe învățături inventate, nebiblice și unele care chiar compromit evanghelia. Nu as recomanda-o pentru cineva nou în credință. De fapt, nu aș recomanda vreo carte de-a ei nimănui pentru a fi luată de bună, ci doar pentru a fi citite cu scepticism, după ce deja au o cunoștință Biblică puternică. Ca să fac o comparație, citesc din cărțile lui Ellen White cum citesc din Coran sau Cartea lui Mormon. Cărțile ei sunt chiar destul de periculoase pentru că mult din ce spune e din Biblie, însă tocmai asta face ca acele învățăturile străine care se află acolo să fie
bine ascunse și greu de depistat. Cu alte cuvinte în învățătura bună sunt strecurate și lucruri false.

PS: sunt conștient că o să îmi iau hate de la toți Adventiștii

Dacă vrei să îl cunoști pe Iisus citește Biblia:
Începe cu una dintre Evanghelii: Matei, Marcu, Luca sau Ioan.
În paralel poți să încerci să mai citești din epistolele lui Pavel (în special 1 Corinteni, Galateni și Efeseni). Romani și Evrei sunt mai complicate.

| doctorandus a răspuns (pentru oykoj98):

Te înșeli. 80%-90% din ce-a scris ea este copiat de la profesori universitari de teologie. Scenele supranaturale din carte (de ex. dialogurile din cer dintre Tata, Fiu si alte fiinte) le-a pus de la ea.