| RedBull9988 a întrebat:

Daca ziceti ca exista dumnezeu, atunci cine l-a creat pe el?

Răspuns Câştigător
| Zacase a răspuns:

Ba da băăă, Dumnezeu se autocreeaza cand ii vine lui cheful... La inceput o fost doar 1, creatorul, apoi cand i-o venit cheful sa faca si el copil a aparut Iisus, si Dumniezău o zis "Bă prostilor, asta ii fi-miu, acu ii dumnezeu pentru voi, inteles?", apoi s-o gandit ca sunt prea putini la putere, asa ca l-a trantit si pe sfatul duh si a zis "asta imi face treaba ca eu singur nu pot, si asta ii dumnezeu, cine nu face ca mine il mananca inchizitia". Poate exista cineva care ne-a creat, dar cu siguranta toate prostiile despre religie si alte d-astea sunt inventii ale unor oameni incuiati care nu au constiinta proprie. Adica nah, in biblie zice asa "pe pamant sunteti liberi, dar tot va inchinati la mine ca eu-s bossu", deci mdeah... Acu nu zic ca big bang-ul e varianta corecta, ca si ala suna aiurea.

| JayLuckyLuciano a răspuns (pentru Zacase):

Oamenii au inteles gresit evenimentele din trecut.,, ingeri'' si,, zeii'' sunt niste fiinte de o rasa superioara noua(extraterestri) care ne vizitau in trecut iar unii oameni au interpretat gresit. Spun unii oameni pentru ca ca ei fac si asta si in ziua de azi avand de partea lor oamenii care detin puterea pe plan mondial. De ce crezi ca exista conspiratii secrete? Dc crezi ca a evoluat omenirea? Semi-zeii erau copii extraterestrilor cu oamenii. Asa a evoluat omenirea, sau daca ai auzit de sange albastru. Dc crezi ca regi vroiau sa se casatoreasca cu altcineva care are sange albastru? Pentru ca in trecut s-au contopit cu extraterestri si nu vor sa piarda gena. Exp familia Rockefeller, Rotschild. Iti sugerez sa citesti Secretul Suprem.

23 răspunsuri:
| 141414 a răspuns:

Noi. Oamenii l-au creat pe Dumnezeu. Neputandu-si explica anumite fenomene, din nevoia de companie, din neputinta de a-si raspunde la anumite intrebari, din propria lor limitare practic, apoi din dorinta de a domina, oamenii l-au creat pe Dumnezeu, mai intai sub forma unor puteri ale naturii, apoi ca zeitati, in final ca forma data de religie, astfel Dumnezeu este un concept, o idee, un mijloc psihologic.

| ania a răspuns:

Dacă pe cretorul pământului l-ar fi creat altcineva și mai mare și pe acest altcineva o diviniate încă și mai mare și așa mai departe și la un moment dat, înainte de orice cauzare n-ar fi existat nimic, atunci nici n-ar fi început să existe ceva.Nimicul nu cauzează ceva. Fără o cauză necauzată e imposibilă existența unui univers cu un început așa cum a descoperi știința că e universul nostru.De aceea pe Dumnezeu nu l-a creat nimeni, e cauza necauzată care a existat dintotdeauna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da nu stiai? ''EL nu a fost creat,
El a existat dintotdeauna''... (O_O)

| RedBull9988 explică (pentru anonim_4396):

Eram 100% sigur ca voi primi un raspuns ca asta laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru RedBull9988):

Am zis si eu asa ...Normal asta este raspunsul cel mai la indemana al credinciosilor ca sa iti inchida gura... Da probabil si eu ma asteptam tot la un astfel de raspuns. laughing

| RedBull9988 explică (pentru anonim_4396):

Sincer, daca el a existat dintotdeauna, cum ajungi la concluzia ca exista "dintotdeauna"? Ca universul este infinit, si a existat tot timpul, cum ajungi la astfel de concluzii fara nicio dovada?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RedBull9988):

Habar nu am care este adevarul.
Dar probabil un credincios o sa iti spuna BIBLIA este dovada

| RedBull9988 explică (pentru anonim_4396):

Sincer, nimeni nu cred ca stie adevarul, dar decat sa te bazezi pe niste povesti din biblie, cum o fac credinciosii, fara vreo dovada, sau fara vreo logica, nu stiu de ce unii inca mai cred aceste povesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RedBull9988):

Cu siguranta pentru controlul populatiei....adica gandeste-te putin In religia islamica exista o ''constitutie'' numita Sharia Law pe care oamenii o cred ca fiind legea pe care le-a dat-o Allah(Zeul Lunii) ca si in cea Mozaica si Crestina (Cele 10 porunci) si alte legi biblice care provin de la Yehovah.
Sau de frica ca o sa ajunga in IAD tot o conceptie religioasa de control, ca daca nu respecti legea vei arde in flacarile eterne ale IADULUI.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

Ce fel de control vezi tu aici? Sunt niste "bune maniere" care ajuta la convietuirea in armonie.

Vrei sa furi? vrei sa omori? vrei sa iti necajesti parintii, aproapele? N-ai decat... daca ti se pare normal e ok.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Sigur ....Inchizitia spaniola, vrajitoarele din Salem, Cruciadele ...au fost ucisi sute de oameni pentru asta. Aici s'au respectat legile astea? NU pentru ca ereticii erau un pericol pentru extinderea crestinismului.
Sfintii sunt venerati ca si alti Dumnezei, Te inchini la moaste, cruci, icoane desi in legi sunt clar zise :Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
Se pare ca ne abatem'' putin'' de la regulie lui Yehovah...

| capito a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Sa nu faci chip cioplit nici alta asemanare. acuma scuza-ma dar pe cine reprezinta poza de la profilu tau si ce semnifica pentru tine?

| Liberta a răspuns (pentru anonim_4396):

Religia nu are nici o legatura cu Dumnezeu. Dupa cum ai spus, este doar e metoda de a avea control asupra oamenilor pe care, bineinteles, tot oamenii au creat-o. De asemenea, nu exista iad. Multi au citit Biblia dar putini au inteles-o.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liberta):

Toate religiile au un Dumnezeu in frunte. Se folosesc de acest aspect bagand frica in oameni ca daca nu fac ceea ce este corect acest Dumnezeu ii trimit in IAD. Regulile fiecarei religii se aplicau doar in cazul celor care il venereaza pe Dumnezeul respectiv.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RedBull9988):

Asta-ti convenea!
Dar este fals. Caci voi nu intelegeti notiunea de INFINIT.Cand zic savantii de cafenea ca infinitul are zece la puterea...o gramada, mi se pare o tampenie! Infinitul este NEMARGINIT, deci nu are unde sa se termine ca de acolo incepe altceva, asa si cu Dumnezeu, El exista dintotdeauna. Intotdeauna, inseamna ca nu are sfarsit, ca referinta, nici Inceput ca referinta.In mod sigur, la gradinita veti lua premii consistente pentru raspunsurile voastre!

| RedBull9988 explică (pentru oprescudorin11):

Cum poti sa admiti ca dumnezeu exista dintotdeauna? Adica ce dovezi ai, frate? Pe ce te bazezi cand spui asemenea prostii? Ai vorbit cu el si ti-a spus? Chiar nu va inteleg pe voi, "crestinii", de unde le-ai scos?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RedBull9988):

Pai SIMPLU. Cu Dumnezeu nu pot vorbi tampenii, cu tine da. Deci e clar ca tu te-ai nascut cam de 20 ani. Maxim.Bravo tie! Cat sa afli si tu in cativa ani? Mai asteapta vreo 80 si apoi o sa intelegi! Rabdare si (fara ) tutun.Sa fiti echo-logici! Hi Hi

| RedBull9988 explică (pentru oprescudorin11):

Oricum, nu mi-ai dat un argument, deci nu are rost sa continuam discutia, ca nu ajungem la niciun consens.Vad ca atunci cand ramaneti fara argumente incepeti sa jigniti, ca na, de ce nu "inteleg" povestea voastra pe care decat voi o intelegeti. Lumineaza-ma si pe mine, ce motive sau dovezi ai tu, deoarece vad ca esti foarte, foarte sigur ca exista dintotdeauna, chiar sunt curios ce povesti mai scoti.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RedBull9988):

Deja ai ales personaje care te pot lumina! Dar tu te-ai nascut profund Luminat! De ce mai pui intrebari la care raspunsul ti-l dau ai tai din sant?
Am intrat intr-o plasa! Recunosc! Sunteti destepti! Chiar sunteti cei mai destepti! Cand oi creste mare, ca voi ma fac .Promit.Bai da ce destepti sunteti! Bai sunteti destepti al naibii! Cum de nu stiam? Ce revelatie mi-ati dat!
Zau ca sunteti destepti!
De acum incolo va stiu de jupani!
In ce piata lucrati(am niste patrunjel, vreau sa-mi aranjati cu militianu sa nu ma puna sa platesc si TVA-ul). Povesteste-mi la ce zona de tarabe lucrati! O sa ma bucur.Hai ca mi-am dat seama! Da ce destepti sunteti! Cum de nu mi-am dat seama? Bravo.Mai este si oameni destept in tara asta!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Se face religie si filozofie la taraba aia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum vad ai dat fundita unui raspuns destept ca oaia cu teleanca, care te-a satisfacut complet pana la org, sm, mistic.mai faci o laba si te-ai terminat, poate ii faci si lui una, ca sa aveti si voi nadejdea ca placerea prosteasca ori prostia placerii nu va disparea nicicand si sa credeti in ea cu devotament si desavarsire, fiindca mai sant inca muuuulti ca voi. ferisire masima maica, si lasa-ti ca bunul dumnezeu vede si judeca.

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns:

Dumnezeu a fost mereu,el ne spune sa credem fără sa cercetam, eu cred ca ne-a dat multe dovezi ca sa credem, atâta timp cat exista vrăjitoare care vorbesc cu forțele raului (demoni) asa exista si Dumnezeu, daca nu crezi in demon sau in Dumnezeu deja Satana si-a atins scopul, nu crezi in nimeni, nu mai se streseaza demonul cu tine așteaptă sa-ti traiesti viata asta scurta ca sa te ia cu el in arsita.