| anonim_4396 a întrebat:

Va rog mult spuneti-mi exista diferenta intre credinta catolica si credinta baptista?

17 răspunsuri:
| barbattttt a răspuns:

Da exista diferente. de aceea sunt mai multe feluri de Biserici

| ML001 a răspuns:

Credinta e in acelasi Dumnezeu, diferenta este ca unii fac Voia Lui si altii mai putin.

| username0 a răspuns:

Catolicii spun cã Maica Domnului s-a nãscut mai presus de fire, asa cum S-a nãscut Domnul Hristos, baptisiti spun ca singurul care s-a nascut mai presus de fire e Domnul Isus.
Catolicii cred într-o ispãsire, adicã te duci în iad, faci stagiul de ispãsire, te chinui acolo, iar dupã ce ti-ai plãtit pãcatele, te primeste Dumnezeu în rai, pentru cã esti curãtit.
Baptistii spun ca odata ajuns in Iad nu ai cum sa mai te intorci de acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| username0 a răspuns (pentru SOLDIER):

Tocmai am facut un rahat pe capul tau rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| username0 a răspuns (pentru SOLDIER):

Pe mine nu ma intereseaza asta. eu am luat raspunsul de pe site-ul ortodox. refuz sa cred ca esti un crestin la felul cum vorbesti.

Răspuns utilizator avertizat
| username0 a răspuns (pentru SOLDIER):

Nu sunt ortodoxa nici catolica si nu ma intereseaza ce face unul si altul.

Răspuns utilizator avertizat
| claudiucop a răspuns:

Baptistii sunt cu martin luther. happy

| Voluntar a răspuns:

Da, exista diferenta intre credinta catolica si credinta baptista.big grin

| alter4ego a răspuns:

Da normal ca exista, din cate stiu eu catolicii se inchina la statui, si au in biserica falnica si reprezentativa orga la care canta, mai multe detalii nu prea stiu, poate te va ajuta cineva cu mai multe raspunsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Catolismul prima religie crestina pe cand credinta baptista o secta luterana / catolici cred in puratoriu / credinta baptista te trimite direct in iad sau rai

Răspuns utilizator avertizat
| scumpik99 a răspuns:

Normal ca exista si apropo alter noi nu ne inchinam la statui!

| scumpik99 a răspuns:

Si tu eu noi nu spunem ca Maica domnului este mai presus de fire doar ca e ea este mama lui Isus si o cinstim. Si nu spunem ca daca mergem in iad ne ispasim pacatele, credem in purgator (daca ne spovedim inainte de moarte dar avem pacate mici neispasite stiti voi de ex ne-am certat cu cineva dar nu ne-am cerut scuze eh mergem in purgator)si stam 100-200 de ani acolo pana ne ispasim pacatele mici si mergem in rai.Dar daca mergem in iad nu mai iesim de acolo.