| RAY a întrebat:

Dar Dumnezeu stia rezultatul testului de credinta asupra lui Iov? Atunci de ce a facut un fel de pariu cu Satana? De ce l-a intrebat pe Satana de unde vine daca el stie absolut totul?

Şi iarăşi au venit într-o zi îngerii lui Dumnezeu să se înfăţişeze înaintea Domnului şi Satan a venit şi el printre ei să se înfăţişeze înaintea Domnului.
2. Şi Domnul a zis către Satan: "De unde vii?" Iar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Am dat târcoale pe pământ şi m-am plimbat în sus şi în jos".
3. Şi Domnul a zis către Satan: "Ai luat tu seama la robul Meu Iov? Că nu este nici unul ca el pe pământ, fără prihană şi drept şi temător de Dumnezeu şi care să se ferească de ce este rău. El se ţine cu putere în statornicia lui şi tu M-ai întărâtat pe nedrept împotriva lui ca să-l prăpădesc".
4. Dar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Cojoc pentru cojoc! Că tot ce are omul dă pentru viaţa lui.
5. Dar ia întinde-ţi mâna şi atinge-Te de osul şi de carnea lui! Să vedem dacă nu Te va blestema în faţă!"
6. Şi Domnul a zis către Satan: "Îl dau în puterea ta! Numai nu te atinge de viaţa lui".
7. Atunci Satan a plecat dinaintea Domnului şi a lovit pe Iov cu lepră, din tălpile picioarelor până în creştetul capului.
8. Şi a luat Iov un ciob ca să se scarpine şi şedea pe gunoi, afară din oraş.
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=42&cap=2

13 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Dumnezeu stia, dar Satan nu; chiar daca ar fi stiut si Satan, putea sa ceara dovezi. Domnul afirma ca nu exista probe impotriva lui Iov, iar Satan cere ca acesta sa fie provocat. Apropo, ai avut dreptate in intrebarea anterioara: iata un caz in care Domnul il duce pe Iov in ispita.

| RAY explică (pentru minrest):

Userul Nilsson m-a facut satana, ca cica eu sunt insati satana pe TPU si cica am ispitit un user, numai vorbesc ca minte non stop ca cica eu am spus ca universul s-a facut din nimic si noi am aparut din maimute, da cica eu promovez ateismul dar ei ca promoveaza secta lor au voie, de cand libertatea de exprimare e propaganda ateista nu stiu, astia daca ar fi la putere am fi arsi de vii, slava domnului ca romanii sunt ortodoxi nu sectancti

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Nilsson sa citeasca Iov, si apoi sa spuna ca Dumnezeu nu ispiteste pe nimeni. Daca pe prietenul Lui Iov L-a ispitit sa blasfemieze, iti dai seama ce i-ar face lui Nilsson.

| RAY explică (pentru minrest):

Eu nu vad nimic rau in a ispita propia creatie, cum nu cred ca dumnezeu are vreun rival, nici ca exista vreo lupta intre bine si rau, astea sunt percepti umane

| minrest a răspuns (pentru RAY):

In principiu, ar fi admisibil sa ispitesti propria creatie, dar daca te uiti la amanunte, nu stiu. Unu' la mana, pe un prieten nu il arunci in mizerie si ii omori familia. Doi la mana, ce mai e si asta sa ii dai alti copii, asta e comportament de despot asiatic.

| RAY explică (pentru minrest):

Ai maxima dreptate, in fapt ce vina au avut ei

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Si vinovati sa fi fost, dar de Iov stim sigur ca nu era vinovat; mai tine cont ca nu era posibila nici o compensatie dupa moarte, caci nu se credea in viata de dupa moarte.

| RAY explică (pentru minrest):

Corect asa e, dar azi evrei nu cred in after life nu?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Au ideea asta acum, dar nu joaca un rol mare. Ei au ajuns la ideea de viata dupa moarte pe vremea lui Antioh Epifanes, care a facut o religie comuna pentru tot regatul lui. Antioh nu i-a trisat nici pe evrei, a bagat in religia de stat foarte mult din iudaism, poate de asta multi evrei, inclusiv marii preoti, au acceptat religia lui sincretica. Unii evrei, sub conducerea Macabeilor, au peornit revolta contra lui Antioh, si atunci s-a putut vedea un fapt ciudat: evreii infideli beneficiau de viata lunga si prospera, iar evreii credinciosi mureau tineri, in lupta. Asa ca, au dedus evreii, inseamna ca exista o alta viata, in care infidelii sufera, iar credinciosii sunt rasplatiti.

| SG1995 a răspuns:

Bai nu Yahweh a fost cel care a facut pariu ci Samael. El la provocat pe Yahweh, Samael (satana) in mitogia ebraica (mai ales in perioada in care Iov a fost scrisa) era zeul morti (devenit inger al morti in perioada monolatra si monogama), acesta de asemenea ca si Anubis la egipteni era un procuror divin.

| RAY explică (pentru SG1995):

Pai in biblie asa scrie seby

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Dumnezeu fiind atotputernic si atotstiitor nu poate fi provocat cu succes. Asa ca Satana parea sa Il provoace, dar de fapt cerea probe. Nu zici ca era procuror; asta fac procurorii.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

RAY baiatule lasa-l pe Dumnezeu in pace ca saracu de el are destula treaba acum.