| CerbulGanditor a întrebat:

Dati-mi 5 motive de ce Dumnezeu nu exista(pentru atei)
Dati-mi 5 motive de ce Dumnezeu exista(pentru credinciosi)

Răspuns Câştigător
| DarkAndDreary a răspuns:

Asta imi aduce aminte de ceva.
Crestin bogat - l-a ajutat Dumnezeu
Crestin sarac - Dumnezeu il pune la incercare
Ateu bogat - Satana i-a dat bani
Ateu sarac - Dumnezeu il pedepseste

59 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Nu concep existenta unui zeu in lumea asta si doar unul creat care sa serveasca dorintelor umane

| milan9 a răspuns:

Doar 5 motive? Sunt mii de motive pentru a crede in Dumnezeu...
Dar printre altele te întrebi probabil care este probabilitatea apariţiei vieţii în mod accidental, spontan, în afara influenţei unui "Creator"?

- Ei bine, mai mulţi biologi au estimat că pentru obţinerea până şi a celor mai mici fiinţe vii (virusuri, bacterii), sunt necesare 445 de unităţi de aminoacizi, de cca. 20 de tipuri diferite. Dintre aceste tipuri de aminoacizi doar glucina nu are o structură asimetrică. Se estimează că ar ramâne 410 de unităţi de aminoacizi cu o structură asimetrică.

- Dacă se consideră că într-o trapă se află un amestec din toţi aminoacizii necesari din cele două tipuri (dextro şi levo) şi că probabilitatea de asociere este egală pentru ei, în vederea obţinerii unei legături corecte pentru realizarea unei proteine complexe, probabilitatea va fi de 1 din 2,, la puterea" 410, (s-a luat baza 2 pentru că sunt câte 2 cazuri şi anume dextro şi levo), adică de 1 din 10,, la puterea" 123!

- Este necesar să luăm în considerare faptul că fizicienii în prezent nu lucrează cu mărimi mai mari de 10,, la puterea" 40. De altfel, fizicienii au apreciat ca numarul de electroni în întregul univers cunoscut astazi ar fi de 10,, la puterea" 80.

- Astfel, câteva calcule simple pot demonstra faptul că probabilitatea apariţiei vieţii ÎN MOD ÎNTÂMPLĂTOR prin amestecul de aminoacizi, este foarte mică, practic imposibilă, chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde), sau după alte calcule - 13, 75 miliarde ani.

- Dacă s-ar considera că pe pământ, în mai multe zone ale sale, ar fi existat (în mod foarte optimist) un milion de locuri în care s-ar fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a tuturor celor 410 structuri de aminoacizi simultan (!), totuşi, probabilitatea de a se forma în mod haotic înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult peste „exponentul de 40" admis ca limită numerică de discuţie de către fizicieni! Deci şansa de apariţie în mod întâmplător, spontan a vieţii, este infimă, practic nu există!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru milan9):

Imi plac cei care se informeaza si argumenteaza totusi in mod logic o probabilitate foarte mica nu e inexistenta, ci doar foarte mica. Cu alte cuvinte printr-o inlantuire de evenimente, o probabilitate foarte mica poate sa aiba loc. Si oamenii de stiinta n-au spus niciodata ca nu ar fi fost posibil.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Pe langa faptul ca tot faci copy/paste la ceva ce nu prea intelegi, daca probabilitatea aparitiei vietii intamplator ti se pare prea mica, ia in calcul ca aceeasi cercetatori au stabilit ca aparitia si existenta unui zeu, oricare, este 0(zero), adica nula.
Din o sansa din 10 la puterea 40 si zero sanse ce e logic sa alegi?

Mai mult decat atat, evident, viata pe Terra exista, din acea minima sansa, iata ca exista, pe cand zeii, nu. In situatia data, concreta, toata teoria ta cade.

| Hombre a răspuns (pentru milan9):

Milan bade, aurul, argintul, fierul se gaseste in natura, pe un satelit al lui Jupiter se gaseste metan lichid. Plnetele Venus, Mercur, Marte, Pamant, sunt formate din roca si metale, Jupiter si Saturn sunt compuse din hidrogen si heliu, Uranus si Neptun sunt compuse din amoniac si metan. Toate aceste elemente se gaseste in proportii diferite si pe planeta noastra. Soarele ne ofera energie si galdura prin procesul de transformare al hidrogenului in heliu prin fuziune nucleara. Acest proces poate fi CREAT si de catre pamanteni dar cu interventie si tehnologie dar totusi acest proces se gaseste functionabil, adica natural in tot universul.

"- Ei bine, mai mulţi biologi au estimat că pentru obţinerea până şi a celor mai mici fiinţe vii (virusuri, bacterii), sunt necesare 445 de unităţi de aminoacizi, de cca. 20 de tipuri diferite. Dintre aceste tipuri de aminoacizi doar glucina nu are o structură asimetrică. Se estimează că ar ramâne 410 de unităţi de aminoacizi cu o structură asimetrică."
Ce te face sa crezi ca aceasta structura e creata de o divinitate si nu e raspandita in univers in mod natural ca si celelate combinatii?
Aurul. Masa atomica: 196. 966569(4) g/mol
Punctul de topire: 1064.18 °C (1337.33 °K, 1947.52 °F)
Punctul de fierbere: 2856 °C (3129 °K, 5173°F)
Numarul de protoni/electroni: 79
Numarul de neutroni: 118
Structura cristalina=cubica.
Daca nu ar avea aceste caracteristici precise nu mai e aur si totusi se gasete in stare naturala. Oare tot divinitatea s-a ocupat si de asta?

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

Subiectivismul canceros al unora dintre acei oameni i-au facut sa-si declare asa-zisa "siguranta". Ce dovezi aduc ei pentru a afirma acele enormitati?

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Aha, deci cand afirma ce iti convine tie sunt destepti, cand afirma altceva decat iti convine tie sunt prosti.
Atitudine tipica de om religios...

| cristimihailov a răspuns:

Du-te cerbule la un film tata, nu le mai gandi atata. O viata ai si se va termina pana sa apuci sa gasesti raspunsul.

Iti trece tineretea si o sa te usuci ca stafida. In loc sa te lauzi cu cate ai facut in tinerete, o sa stai posomorat cu medicamentul langa tine.

Traieste viata, urmeaza-ti inima dar ghideaza-te si cu creierul.

| sublime89 a răspuns:

De care "Dumnezeu" vorbim? De cel din biblie? Daca vorbim de el, atunci motivul principal pentru care nu poate exista e faptul ca stiinta nu se impaca cu ceea ce scrie in Geneza, de exemplu.

| Alphawolf a răspuns:

Exclud posibilitatea existentei unei constiinte fara inceput(a unei fiinte absolute). Ea nu-si poate justifica nici existenta, nici informatia detinuta si nici potenta avuta. O constiinta are nevoie de un inceput, de un mediu in care sa evolueze, din care sa se inspire si intretina. Nu pot accepta nimic fara suport, asta indiferent ca este vorba de "zei, suflete, sau alte stafii"! Pentru a putea accepta pe Dumnezeu sau oricare alta fantoma, el trebuie sa aiba un inceput, sa fie confectionat din ceva(indiferent...), iar existenta lui(cu tot ce cuprinde ea, constiinta, potenta) sa fie dependenta de ceva, de un mediu(indiferent), deci sa aiba un suport explicabil. Daca acest "Dumnezeu" isi justifica existenta cu nimic, nimic o sa primeasca. Daca nimic imi ofera, nimic ii ofer, in imposibilitati si ilogitati nu pot crede, nici nu pot sa-mi limitez ratiunea. Daca vreodata realitatea o sa indice un creator, o sa cred si eu in el, insa pana atunci sa-si puna pofta in cui. Nu accept prejudecati.

O constiinta fara inceput sfideaza tot, logica, bun simt, intreaga functionare si normalitate a realitatii.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Eu sunt un ateu rational care nu poate afirma cu certitudine ca o forta inteligenta creatoare nu exista in Univers. Dar un dumnezeu portretizat de religie care ne-a creat doar pe noi dupa chipul si asemanarea lui si alte bazaconii e improbabil sa existe.

- E improbabil sa existe un creator cu o inteligenta similara cu a noastra
- e improbabil sa existe un creator care sa ne fi facut doar pe noi
- e greu de crezut ca un creator cu inteligenta similara cu a noastra si chipurile bun ar lasa sa se intample atrocitatile care se petrec pe planeta sau nu si-ar face simtita prezenta
- e imposibil ca cineva sa detina adevarul asupra unui subiect ce nu poate fi probat prin dovezi concrete

Si argumente ar mai fi destule, mi se pare insa ca am avea lucruri mai bune de facut decat sa ne preocupam de povestile astea mai ales de foarte multe ori intr-un mod jignitor la adresa logicii si bunului simt.

| KodrutZ a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

"Ateu rational" cam bate in agnostic. Bine, cam asta e si treaba cu ateismul... ca sint destul de putini fanatici care pot nega 100% existenta oricarei forme de forta spirituala universala.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru KodrutZ):

E posibil ideea e ca nu cred intr-un dumnezeu portretizat de religie, nu cred ca daca acea forta creatoare sau cum vrei sa-i spui exista, poate sa fie denumita zeu sau mai stiu eu cum intr-un mod care ar implica tot felul de manifestari ale unei fiinte supranaturale care arunca fulgere sau invie mortii, si atunci da, ma consider fara dumnezeu. Poate ca bate in agnostic, n-am stat sa investighez, cred ca mai bine oamenii s-ar comporta civilizat si si-ar face bine unii altora cand se poate in loc sa se bata in religii.

| KodrutZ a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Da, dar paradoxul e ca fix religia ii face pe unii sa se bata in religie. Asta e avantajul ateismului/agnosticismului. Atita vreme cit nu esti fanatic si nu se baga nimeni in ciorba ta, ai o gramada de energie si timp pentru chestii cu adevarat utile tie/societatii. De aia as scoate eu religia in afara legii... happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

E imposibil sa exista o entitate aparuta din neant capabila sa creeze universul, iar asta scoata ideea e 1% posibilitate de creatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Poti te rog sa imi explici ce e o forma spirituala? Care ii sunt proprietatiile, unde e? Cum o intentifici?
Daca te referi la capacitatea omului de a-si constientiza existenta te asigur ca nu e nimic spiritual in asta, in acest moment inca se fac cercetari in neurologie pentru a se descoperi cum a dobandit rasa umana aceasta capacitate.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o identifici, doar presupui ca exista... sau te simti tu confortabil sa crezi in existenta a ceva ce momentan nu e demonstrat ca existind. Nu ma refer la capacitatea omului de a constientiza existenta proprie, ci la cea de a isi constientiza existenta ca parte a unui univers cunoscut in proportie de 1% si banuit in proportie de 99%.

| KhludCiprian a răspuns:

1. Nu a fost masurat niciodata supranaturalul.
http://en.wikipedia.org/wiki/One_Million_Dollar_Paranormal_Challenge
Dat fiind asta, chiar si afirmatii mai slabe precum: exista fantome, telechineza, sunt nedemonstrate de 40 de ani.
2. Ipoteza nula (in parte consecinta a primei afirmatii): lumea religioasa nu a venit cu un model stiintific ce este in armonie cu realitatea stiintifica. Adica foarte des crestinii au sa zica: "viata apare la conceptie" si apoi au sa zica ca e tot una cu afirmatia: "constiinta apare la conceptie" si de genul, dar intrebarea: "cand intra sufletul in corp si la ce nivel lucreaza acesta?" este in multe cazuri evitat de raspuns de un crestin in particular (dar si de multi teisti) ca ciuma.
3. evolutia, ce desi nu e o dovada a falsificarii complete a oricarui zeu sau zeite, face majoritatea religiilor ce iau o versiune literalista, sa para complet pe langa realitate. Evolutia e replicata de modele matematice, simulari ce fac ca gasirea lui Tiktaalik sa fie posibila exact bazandu-se pe ideea ca s-a prezis roca si locatia unde ar fi putut fi gasit!

Modelele "stiintifice" creationiste ataca evolutia (desi nu toti crestinii o fac) dar nu ofera nici un model congruent cu realitatea ce e masurabil. Cel mai apropiat pas ce a fost un esec a fost: Proiectantul inteligent. Au fost chiar cazuri cand literatura creationista a fost blocata in curti de justitie dat fiind impunerea lor de diferite minoritati crestine precum cazul Dover respectiv blocarea cartilor martorilor in Rusia.

4. Daca exista un zeu (sau mai multi) putem spune doua lucruri: nu ii pasa de bunastarea oamenilor. Oamenii si-au crescut nivelul de trai prin medicamente, case moderne, inginerie sa fie rezistente la cutremure, pesticide, inginerie genetica, etc. Mai mult: Dumnezeu are atribute ce-s pur si simplu auto-contradictorii: bun si drept, omnipotent si atot-stiutor. Acest zeu se falsifica el singur. Poti sa zici ca din cauza asta o afirmatie de genul Dumnezeu e practic irelevanta: e un concept prost definit.
5. Credinciosii in general nu au o pozitie falsificabila pe cand ateii in principiu o au. Daca un ateu zice: "vezi ca Dumnezeu nu exista pentru ca potopul global nu exista", crestinii vor cauta sa redefineasca pe Dumnezeu, miturile creatiei si vor face afirmatii tot mai slabe despre ceea ce Dumnezeu inseamna, atat de mult cat sa nu mai poata fi atacat de critica initiala.

Acest lucru ti-ar da de gandit la orice alt domeniu din viata ta. Daca cineva vrea sa iti vanda produse Herbalife si zici ca aceste produse au fost blocate in Spania, si persoana iti tot spune scuze si scuze dar nu afirma evidentul: anumite produse Herbalife pot fi toxice, face ca discutia ca un zeu exista sa fie irelevanta: nu poate fi discutat "ce se stie despre zeul tau" ci de obicei discutia e: "ce zice BIblia despre zeul meu" (pozitia crestina), si apoi cand intri cu versete specifice de genul: "sunt bolile date de la Dumnezeu, nu-s de microbi?", crestinul are sa zica: "nu, asta-i o metafora" ce arata lipsa de onestitate intelectuala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cate? patru? ce sa faci cu trei, nu-ti ajung doua? uite colea un motiv; asa-mi place sa cred.ca exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti zic eu una si buna, nu l-am vazut inca. ca mananca majoritatea rahat ca exista minuni si restul, pai DAAA cand e ceva bun e dzeu cand nu e satana. mentalitate de 2 lei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) Nu exista vreo dovada a existentei acestuia.
2) Nu exista vreo dovada a existentei acestuia.
3) Nu exista vreo dovada a existentei acestuia.
4) Nu exista vreo dovada a existentei acestuia.
5) Nu exista vreo dovada a existentei acestuia.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei bine, vezi acum care sunt principalele "argumente" atee? sad
Inversunarea si incrancenarea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Si cele crestine care sunt? Crede si nu cerceta?
Cum e mai normal: sa crezi in ceva chiar daca nu ai dovada acelui ceva sau sa nu crezi in ceva pentru ca nu ai dovada acelui ceva?
Mie mi se pare mai logica a doua varianta.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Crede si nu cerceta" au fost spuse de catre un ateu (*Celsus). Aceste cuvinte NU SUNT PRELUATE DE CRESTINISM.

| CoMyYySiAtat a răspuns:

Stii ca toti credinciosii iti pot da 1milion de motive ca D-zeu exista, iar restul iti pot da inca 1miliard ca nu exista.
Personal, cred ca nu exista. Consider ca asemenea celorlati zei, a fost creat pentru a putea fi explicate toate fenomenele si lucrurile pe care noi inca nu le putem explica folosind stiinta. Si de asemenea, pentru a nu ne simti singuri. Fiecare are nevoie sa creada ca o forta supranaturala il ajuta in anumite momente pentru ca altfel dispare SPERANTA.

| Robyi a răspuns:

In primul rand, uita-te pe geam: Ce vezi?
-flori
-pomi
-iarba

Cum au venit ele in existenta?

In al doilea rand, gandeste-te la tine. Cum ai venit tu in existenta? Dar mama ta? Dar bunica ta? Dar stra-bunica ta? s.a.

In al treilea rand, uita-te la organismul tau. Este alcatuit atat de bine, incat si medicii se mira la unele lucruri si nu au gasit raspuns la multe intrebari legate de corpul uman.

Sper ca te-am lamurit cu latura existentei atotputernicului Dumnezeu.

| KodrutZ a răspuns (pentru Robyi):

Aha, si vircolacii mincau luna pina s-a prins cineva cum sta treaba cu eclipsele...

| mODIN a răspuns (pentru Robyi):

Vai de capul tau.

| CryShiAtat a răspuns:

Dumnezeu există deoarece:
-existăm şi noi
-există Biblia
-tot mai multe minuni se întâmplă oamenilor care sunt credincioşi cu adevărat (nu mă refer la religie ci la cei care se roagă din suflet lui Dumnezeu)
-existenţa icoanelor
-existenţa BisericiI
Chiar dacă unii nu sunt de acord cu mine îi rog să nu comenteze nimic.
O zi plăcută!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru CryShiAtat):

-Noi nu suntem o dovada
-Biblia nu e o dovada
-Care minuni?
-Icoanele nu sunt dovezi
-Bisericile nu sunt dovezi
"Chiar dacă unii nu sunt de acord cu mine îi rog să nu comenteze nimic."
-E ca si cum ai spune 'Eu am dreptate si nimeni nu are nimic de comentat'

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Iti bati capul degeaba. deja cand ai citi dumnezeu exista ca exista icoanel trebuia sa iti dai seama ce mentalitate are, numai zic de restul. ma mir, exista carti si despre mos craciun, ciudat dar nimeni nu crede. asta da mister.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu laughing
Dar nu m-am mai putut abtine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Uite de ce suntem o tara de mana a 2-a, in loc sa facem ceva, lasa ca face dzeu. vai de noi

| KodrutZ a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Las-o breh pe biata copila ca asa i-au bagat in cap la scoala si acasa, cine esti tu sa o faci sa se indoiasca de dreapta credinta? Cu unii nu ai ce discuta... ca ea, desigur.
On-topic: Interesanta intrebare, dar cred ca sint suficiente cite un raspuns la fiecare. Fiindca i se rupe de noi si fiindca asa scrie in biblie, desigur. Desigur ca discutam despre un dumnezo' caruia chipurile i-ar pasa de ce face fiecare dintre noi and shiet, nu de o constiinta suprema universala careia i se rupe de chestiile minuscule gen planeta/civilizatie.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice pina la MC! Am carti semnate de MC, deci EXISTA!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru KodrutZ):

Mi-am dat seama. Stai linistit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

laughing, atunci cred si eu. hai sa il veneram, ce numai dzeu trebuie pupat in dos

| CryShiAtat a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite ce e în primul rând nu mă cunoşti şi prin urmare nu îţi poţi da seama de capacităţile mele mintale. Poate că este o prostie că cred în Dumnezeu şi dacă aşa este prefer să rămân o proastă. Sunt lucruri pe care nu le poţi înţelege cu logica pur şi simplu le crezi (Dacă vrei sau nu. Eu am ales să cred.). Este foarte uşor să judeci o persoană fără să o cunoşti; mai greu este să judeci corect o persoană după ce o cunoşti. Fiecare persoană are propria ei mentalitate, şi chiar dacă mentalitatea mea nu este una bună nu am de gând doar din cauza faptului că există oamenii care nu gândesc la fel ca mine.
O zi plăcută!

| CryShiAtat a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Este foarte frumos să ironizezi nu-i aşa? happy
O zi plăcută!

| anonim_4396 a răspuns (pentru CryShiAtat):

Daca ma intrebi cat face 1+1 si eu zic 3, ma crezi desptept? nu, asa si la tine.

| CryShiAtat a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu mi-am spus doar părereas!

| KodrutZ a răspuns (pentru CryShiAtat):

Nu trebuie' sa te cunoasca nimeni pentru a deduce diverse chestii din afirmatiile tale. No offense, dar afirmatiile tale din primul post de aici demonstreaza o ignoranta crasa (asta ca sa nu folosesc termeni mai duri). Nici un ateu/agnostic sanatos la cap nu are nimic cu credinta combinata cu studiul temeinic al RELIGIILOR, problema e ignoranta celor de genul tau. Nu, nu ai ales sa crezi. Nimeni nu "alege" sa creada. Hai, povesteste-ne - ai o bunica care e piinea lui dumnezeu si care te duce la ghisarica de cind ai facut ochi de vreo 2-3 ori pe saptamana? Te-au convins astia cu religia din scoala? Oare lui dumnezo' ii pasa mai mult daca nu iti faci cruce in fata bisericii sau injuri de sfinti, sau daca treci pe linga un batrin cazut si nu ii intinzi o mina?

| CryShiAtat a răspuns (pentru KodrutZ):

În primul rând bunicii mei sunt morţi. La 2-3 săptămâni aram în spital din cauza problemelor de sănătate. În şcoala generală am avut un singur profesor de religie şi nu făceam nimic la ore doar ne asculta din când în când ca să aibă pe ce să ne dea note. Ţi-am povestit!
O zi plăcută!

| KodrutZ a răspuns (pentru CryShiAtat):

Nu, nu mi-ai povestit. Ce te-a apropiat de dumnezo'/biserica?

| CryShiAtat a răspuns (pentru KodrutZ):

Să spune că am trecut prin momente nu foarte,, roz" şi credinţa Dumenezeu mi-a adus viaţa pe făgaşul cel bun.

| Hombre a răspuns (pentru CryShiAtat):

"Poate că este o prostie că cred în Dumnezeu şi dacă aşa este prefer să rămân o proastă."
Si cu asta ai spus totul, atunci ce dracu' te mai pârţâi aiurea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CryShiAtat):

Draga nu trebuie sa te cunosc ca sa imi d-au seama ca esti ignoranta.

| KodrutZ a răspuns (pentru CryShiAtat):

Bingo. Credinta in propria persoana te-ar fi adus tot acolo. Nu e o justificare rationala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CryShiAtat):

Iti mai zic ceva de "rau" oarecum, (asa il vezi tu) dar cum am zis depinde cum il vezi. eu mai toata viata nu a fost "roz" si increderea in mine m-a facut sa merg mai departe, tu ai ales sa crezi ca e cineva in cer care te mai ajuta cand are chef, asta a fost diferenta de mentalitate.numai conteaza ca ai 14 sau 20 de ani. si dac ai trecut peste ele, ai vazut ca o minune? minunile sunt doar ca le vezi tu, sunt doar lucrurile care s-au intamplat asa, dar fiecare cum le vede.
ceva scurt: ai citit in viata ta biblia? sau ca restul stai cu ea in mana si esti "credincioasa"?

| mODIN a răspuns (pentru CryShiAtat):

1.Asa si? Nu puteam sa existam fara sa fim creati?
2.E doar o carte.Harry Potter nu dovedeste ca exista vrajitori.
3.Ce minuni?
4.Si ce anume dovedeste asta? Oamenii le-au facut.
5.Sunt biserici pentru fiiecare religie

| mODIN a răspuns (pentru CryShiAtat):

De cand trebuie sa te cunosti personal cu cineva ca sa zici ca e prost?

| Mădă0611 a răspuns (pentru KodrutZ):

Si iti raspunde la scrisori in orice limba i-ai scrie, trebuie doar sa ai adresa corecta, o gasesti pe net. Clar, exista!

| Vektor a răspuns (pentru CryShiAtat):

La ce argumente solide ai spus sa nu te astepti sa te felicite vreunu.

| William a răspuns (pentru CryShiAtat):

Sper ca iti dai seama ca nu o sa convingi niciun ateu de existenta lui Dumnezeu cu aceste afirmatii, dimpotriva.

| floresdemayo a răspuns (pentru Hombre):

Ca să le estompeze pe ale tale! : )))

| DarkAndDreary a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta imi aduce aminte de ceva.
Crestin bogat - l-a ajutat Dumnezeu
Crestin sarac - Dumnezeu il pune la incercare
Ateu bogat - Satana i-a dat bani
Ateu sarac - Dumnezeu il pedepseste

| eternitate15 a răspuns:

DUMNEZEU EXISTA
1 -El e Creatorul nostru, e Creatorul a tuturor ce exista pe pamant!
2-O alta dovada este BIBLIA
3- PUTEREA LUI
4- BUNATATEA LUI
5-Simplul fapt ca esti sanatos, ca te.ai nascut intr-o familie si ai ce manca si ce bea ar trebui sa te faca sa te gandesti la purtarea de grija a lui Dumnezeu!

| mODIN a răspuns (pentru eternitate15):

1.Nu exista creator.
2.Asa si? E doar o carte? Unde e dovada?
3.Care putere?
4. Dumnezeu e cel mai mare tiran.
5.Si cum ramane cu cei mai putin norocosi?

| Ansanbaluiazar a răspuns:

Nu exista pentru ca:
- E comfortabil sa nu existe.
- Nu ii vedem actiunea obiectiva
- Ne deranjeaza reprezentantii lui popii.
- Nu il gasesti in natura.
- E peste intelegerea masinilor.

Exista pentru ca:
- A fost revelat, dovada ca este.
- Universul s-a creat de la ceva unitar ( cu vointa ), nu s-a creat mecanic, ca nu avea cum.
- Pentru ca ii poti intelege structura.
- Pentru ca exista un numar de legi in fiecare cosmos.
- Pentru ca a fost revelat, dovada ca este happy.