| GalinaBlanca a întrebat:

Discovery, Animal Planet si National Geographic fac propaganda teoriei evolutioniste

Putine sunt canalele de stiri, emisiuni si documentare care sa nu fie cuprinse de intunericul lumii pacatoase de astazi, ce fuge disperata de lumina Adevarului, sau mai bine spus de Dumnezeu. Tot asa se intampla si cu celebrele canale Discovery Channel, Animal Planet si National Geographic.In cele ce urmeaza nu contest intreaga activitate de cunoastere si cercetare pe care o prezinta aceste trusturi media, caci ofera si materiale foarte obiective, insa de fiecare data cand vine vorba despre existenta umana si despre viata, contest cu fermitate filozofia ateista ascunsa sub masca stiintei, adica acea atitudine lipsita de fapte si dovezi stiintifice, care a dus la pervertirea stiintei in pseudo-stiinta menita sa ascunda adevarul lucrurilor: faptul ca avem un Creator si toata lumea aceasta atarna de El.

De cate mii de ori nu am auzit afirmatii filozofice nedemonstrate stiintific, dar promulgate ca dogma stiintifica de necontestat, cum ar fi:

"Universul a aparut printr-o explozie numita Big-Bang"

"Universul are miliarde de ani vechime"

"Viata pe pamant a aparut intamplator acum cateva sute de milioande de ani, in oceanul primordial"

"Dinozaurii au disparut acum cca 65 milioane de ani"

"Omul are un stramos comun cu maimuta"

"Mama natură ascunde atâtea secrete..."

Toate aceste ipoteze nedemonstrate si nedemonstrabile, sunt repetate mereu, si mereu in orice documentar despre univers, despre diversitatea, complexitatea si frumusetea naturii, si despre tot ceea ce inseamna viata si existenta omului pe pamant, ca si cum aceste ipoteze ar fi fapte dovedite stintific.

Astfel, cei mai multi tineri sunt intoxicati cu aceste minciuni, mai ales cand nu-si pun probleme existentiale si cand nu-si consolideaza cunostitele despre istoria omenirii. In acest mod ei asimileaza teoria evolutionista de-a gata fara sa cerceteze, fara sa caute si fara sa afle adevarul lucrurilor, nesesizand si neintelegand ca odata cu adoptarea teoriei evolutioniste li se schimba toata perceptia despre mediul inconjuratori, despre viata si mai ales despre moralitate.

Dupa maxima "Repetă o minciună de un milion de ori şi va deveni adevăr", tot asa se intampla cu minciuna milioanelor si miliardelor de ani evolutioniste care sunt repetate pe canalele TV de sute de mii de ori, iar acum sunt considerate drept adevar incontestabil de catre cei mai mult oameni.

Dar orbirea aceasta nu este numai din cauza propagandei evolutioniste (atee) care se face, caci inselarea isi gaseste teren propice pentru a creste mai ales din cauza ignorantei personale in ceea ce priveste lucrurile existentiale. Dar oricine va cerceta sincer si lipsit de prejudecati istoria, stiinta si natura inconjuratoare afla pana la urma ca lucrurile stau cu totul altfel decat sunt prezentate oficial.

Astazi, putini sunt cei care mai stiu si constientizeaza ca pamantul are doar cateva mii de ani vechime. Si mai putini sunt cei care stiu ca insasi istoria lumii detine documente de necontestat, care au ca reper cronologic anul de la facerea lumii. Cronicari celebri precum Miron Costin si Grigore Ureche povestesc firul istoriei, facand mereu trimitere la anul de la intemeierea lumii:

"Letopisetulu Ţării Moldovei de la Aaron vodă încoace, de unde este parasitu de Ureche Vornicul de tara de giosu in orasu in Iasi, in anul de la zidirea lumiei 7183, iar de la nasterea Mantuitorului lumii, lui Iisus Hristos, 1675".

Pe deasupra nici macar alt calendar, fie el chinezesc, ebraic, coreean sau hindus, nu arata ca pamantul ar avea o vechime mai mare de cateva mii de ani. Iata cum insasi istoria lumii este in contradictie flagranta cu "milioanele" de ani evolutioniste.

Totusi propanganda evolutionista a canalelor documentare Discovery & Co. nu se opreste aici. Caci pe de o parte se promoveaza religia atee (naturalismul) iar pe de alta parte se denigreaza crestinismul. La cele mai mari sarbatori crestine (nasterea si invierea Domnului) se difuzeaza mereu documentare care sa arunce cu noroi peste autenticitatea Sfintei Scripturi, sau o umbra de indoiala in ceea ce priveste veridicitatea relatarilor din Biblie. Dar mai ales, se contesta dumnezeirea Mantuitorului.

Se emit fel de fel de ipoteze si teorii in ceea ce priveste viata Mantuitorului si relatarile din Biblie, fara insa a exista vreo dovada istorica sau stiintifica a acestor ipoteze. Astfel de idei sunt:

"Se zice ca Iisus Hristos ar fi avut familie"

"Se crede ca adevaratul mormant al Lui Iisus nu era cel relatat in biblie"

"Copilaria Lui Iisus este un mister"

„Biblia contine coduri secrete"

Lista acestor ipoteze este mult mai lunga, dar nici una dintre ele nu are un suport stiintific real, ci doar unul speculativ, de natura filozofica.

Deci tabloul propagandei evolutioniste este in felul urmator: se sustin in mod amanuntit ipoteze despre cand, cum si in ce fel s-a dezvoltat viata pe pamant acum multe "miliarde" de ani, dar totul pluteste in „negura" atunci cand vine vorba de istoria omenirii de acum abia 2000 de ani, atat timp cat este vorba de persoana lui Hristos.

Se spune cu usurinta si exactitate unde a aparut viata, cum a aparut, cate „milioane" de ani au trait diferite vietuitoare, cand si de ce au disparut acestea, se spune cu exactitate acum cate „milioane" de ani a aparut omul, dar cand vine vorba de fapte consemnate istoric in Biblie despre ceea ce s-a intamplat acum 2000 de ani, atitudinea celor care stau in spatele canalelor Discovery si Natural Geographic, se schimba la 180 de grade: se contesta orice, totul devine probabil, relativ, nu se recunoaste daca lucrurile s-au intamplat chiar asa cum au relatat evanghelistii, apoi se emit cu cea mai mare usurita zeci si sute de variante care sa fie oricum, dar numai la fel ca varianta istorica nu.

Dar tot acest tablou, de la un capat la altul, arata ca oamenii care fug de adevar nu fac stiinta, ci pseudo-stiinta, folosindu-se cu nerusinare de autoritatea si capacitatea stiintei, pentru a demonstra filozofii si crezuri personale neancorate in realitate.

De ce toate acestea? Pentru ca adevarul deranjeaza! Iar adevarul este personal, este o Persoana: Iisus Hristos. Si insusi Hristos, cel contestat si hulit de atei, eretici si toti iubitorii minciunii, a spus-o ca sa stim „Pe voi lumea nu poate să vă urască, dar pe Mine Mă urăşte, pentru că Eu mărturisesc despre ea că lucrurile ei sunt rele. „ (Ev. Ioan 7:7)

De aceea avem parte de atat propaganda evolutionista si atat zel pseudo-stiintific pe astfel de canale care ar trebui sa prezinte adevarul asa cum il arata istoria si natura inconjuratoare. Insa intotdeauna, cand vine vorba de taina vietii si a existentei, adevarul este mistificat de iubitorii pacatului, pentru ca deranjeaza placerea de a savarsi pacatul. Si ce deranjeaza cel mai mult decat faptul ca intr-o zi vom da socoteala de toate nedreptatile si nelegiurile proprii in fata Unui drept Judecator care nu poate fi mintit si inselat de nimeni?

Noi iubim stiinta cea adevarata, care nu este supusa prejudecatilor si nu este condusa de sentimentalism personal, ci miscata de dorinta sincera de a afla adevarul lucrurilor, oricare ar fi acela, si oricat de mult ar deranja propria persoana.

„Şi veţi cunoaşte adevărul, iar adevărul vă va face liberi." (Mantuitorul lumii, Iisus Hristos)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Universul a aparut printr-o explozie numita Big-Bang adevarat sa demonstrat ca o data un punct singular a explodat dar tu cum la ora de fizica ai lipsit e clar cum sa stii asa ceva, Universul are miliarde de ani vechime are 14, 6 miliarde de ani uita-te la stele noaptea lumina lor a calatorit milioane, miliarde de ani sa ajunge la tine, Viata pe pamant a aparut intamplator acum cateva sute de milioande de ani, in oceanul primordial tu ai facut biologie in scoala? da viata o aparut sub forma de microbi apoi sa dezolvat sunt dovezi fara nr pe fundul oceanului, Dinozaurii au disparut acum cca 65 milioane de ani categoric ca da nici atat nu sti? vai de scoala ta Omul are un stramos comun cu maimuta fa-ti un test adn sa vezi cat de apropiat esti de mamiuta banuiesc ca ai 7 ani ca nepotica mea de 9 ani stie ca omul e mamifer, Mama natură ascunde atâtea secrete..." da ascunde da le aflam noi cu ratiune si stinta, stai tu in turma acolo cu ochii inchisi nu-i de mirare notele de la bac cu pers ca tine pacat de viata ta sa traiesti in minciuna in loc sa vezi realitatea nu basme scise de om

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Atunci numai te uita fata daca crezi ca diavolu e in el

23 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Da, ai dreptate, povestea asta sună mult mai logic:
„Oamenii au ajuns pe pământ pentru că au mușcat dintr-un măr din care n-aveau voie să muște."
Oricum aș fi lungit vorba dar la ce username ai presimt că o fac degeaba, eu zic să-ți trimiți limbutssza la treabă dacă e așa de pofticioasă, mulți băieți așteaptă o limbutssză așa de pofticioasă ca a tabatting eyelashes

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Este foarte interesant cea ce explici tu :

Am să îți copiez niște fragmente de discuție între un creștin supărat, preot de meserie și un absolvent de facultate privind realitatea potopului mondial :
1.-- Potopul, este nu numai o relatare biblica, ci sunt cercetatori care sunt de acord cu aceasta si chiar au realizat simulari pe masinarii sofisticate, demonstrand ca nu e idioata povestioara din Biblie. mai mult decat atat, cel putin un indiciu ne arata ca potopul a existat: o barca de dimensiuni foarte mari, care a fost gasita de oameni de stiinta(nu teologi) in locurile precizate de Biblie, iar materialul dateaza din acea perioada, ba mai mult, cred ca ar fi fost o idiotenie sa mearga crestinii sa faca o barca, sa o distruga si sa puna straturi de sedimente si gheata pe bucati, doar de dragul basmului Biblic (stiu ca am vazut un documentar si am si citit despre teoria stiintifica a potopului, promit sa o caut din nou).
( Este vorba de ceva apărut pe TV National Geographic )

Relativ la potopul mondial :
1.1
O familie normală nu are cum să adune în timp de câteva zile,
( 1. Domnul a zis lui Noe: "Intra in corabie, tu si toata casa ta; caci te-am vazut fara prihana inaintea Mea in neamul acesta de oameni.
2. Ia cu tine cate sapte perechi din toate dobitoacele curate, cate o parte barbateasca si cate o parte femeiasca; o pereche din dobitoacele care nu sunt curate, cate o parte barbateasca si cate o parte femeiasca;
3. si cate sapte perechi, de asemenea, din pasarile cerului, cate o parte barbateasca si cate o parte femeiasca, pentru ca sa le tii vie samanta pe toata fata pamantului.
4. Caci dupa sapte zile, voi face sa ploua pe pamant patruzeci de zile si patruzeci de nopti; si voi sterge astfel de pe fata pamantului toate fapturile pe care le-am facut." )

câte 2 animale, ( mamifere +reptile +insecte +batracieni ) din toate rasele și câte 7 perechi din animalele curate și câte 14 păsări nici acum în epoca internetului.
Să înțeleg că Noe le scria scrisori pe care le trimitea prin poșta care nu exista în acel timp istoric, să vină ele la Arcă?
Tu ai scris scrisori în cangureză --în limba cangurilor --sau în lameza alpaca--limba lamelor alpaca--, dar în mamuteză -- limba mamuților--etc?
Îți dai seama câte scrisori a trebuit să scrie cetățeanul Noe?
A făcut scurtă la mână scriind atâtea scrisori!
Dar ce a făcut cu scrisorile acelea după ce le-a scris?
Trebuiau inițial alfabetizate toate animalele ca să citească acele scrisori.
1.2 La momentul potopului trebuiau să fi fost specii astăzi dispărute : de la toți dinozaurii atât de dragi celor din SUA,( http://ro.wikipedia.org/wiki/Dinozaur
Au fost identificate deja peste 600 de specii de dinozauri, de la animale gigantice pana la reptile de dimensiuni foarte modeste, asemanatoare cu soparlele de astazi )
la toate rasele de mamuți,
http://ro.wikipedia.org/wiki/Mamut,
lupi marsupiali
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lup_marsupial
alte carnivore marsupiale,
http://ro.wikipedia.org/wiki/Marsupiale
http://en.wikipedia.org/wiki/Dasyuromorphia
specii de urși dispărute,
http://www.descopera.ro/......e-oricine,
diverse feline dispărute, http://ro.wikipedia.org/wiki/Tigru
http://aanimale.com/disparute/FelineColtiPumnal/FelineColtiPumnal.php
1.3 Ca să trăiască toate astea le trebuiau incinte climatizate pentru fiecare specie în parte.
1.4. Cum au venit animalele din Austalia și din continentele americane la arcă zburând sau înotând sute și mii de km?
Sau Noe a făcut anterior potopului o cursă scurtă cu nava lui prin tot globul terestru ca să poată aduna toate animalele și toate păsările?
Și navele lui Magelan au făcut o cursă prin tot globul dar a durat.
Nici cu o navă pe pernă de aer nu pot fi adunate într-un timp atât de scurt toate animalele de pe planetă.
Bărcuța cetățeanului Noe nu era navă pe pernă de aer, ci era în cel mai bun caz o navă cu o singură pânză și un singur catarg, și cu vâsle.
Neavând Busolă umbla pe lângă țărm, că evreii nu erau popor navigator precum vikingii.
Deci „ taica Noe", nu putea traversa Atlanticul, sub nici un motiv!
Fenicienii erau navigatori, dar numai prin Marea Mediterană, dar evreii nu navigau pe nicăieri.
1.5 Animalele astea nu stăteau ca niște cărți în bibliotecă trebuiau să se miște și le trebuia un spațiu de mișcare adecvat pentru 40 de zile.
1.6 Ce cantitate de alimente și de apă potabilă --că apa de la potop nu era apă bună de băut--consumau astea toate un timp de 40 de zile.
1.7 Ce au mâncat toate carnivorele în acest timp?
Alte animale sau carne păstrată în congelatoarele care nu existau atunci.
1.8 Ca să încapă toate minunile astea în condiții cât de cât acceptabile ar fi trebuit o navă cu mult mai mare sau cu foarte mult mai mare decât un mare portavion actual.
O grădină zoologică actuală se întinde pe mai multe hectare și nu are toate animalele, dar ce zici de una care ar avea și dinozauri și mamuți și toate minunile.
1.9 După 40 de zile de potop toate plantele terestre au murit.
1.10 După potop animalele care mâncau plante terestre nu au mai avut ce să mănânce.
Ar fi fost necesar un timp de niște ani pentru refacerea plantelor, în care tip să nu le mănânce animalele care mănâncă plante, deci cam 10 ani ierbivorele au mâncat vânt.
1.11 Ce au mâncat animalele carnivore după potopul mondial?
Că era necesar un alt timp fizic pentru refacerea numerică a ierbivorelor!
Și astea au mâncat vânt, circa 20 de ani.

Ca să accepți că a fost un potop local este una,
dar ca să vorbești de un potop mondial finalizat cu " bărcuța" lui Noe, trebuie să nu cunoști biologie nici cât un elev care a terminat un liceu sau să fii un mare șarlatan care minte oamenii cu o nerușinare fără limită!

Asta este treaba cu păcatul Adamic trebuie să fii prost și incult și să nu judeci cu capul tău, ca să poți crede toate tâmpeniile pe care ți le toarnă cu multă nesimțire preoții.

Cine crezi tu avea dreptate, omul cu facultate sau slujitorul Satanei -- prelatul creștin-- care minte oamenii?

| MMihai a răspuns:

O analiză mai atentă a Sfintei Scripturi te va lămurii cam cât timp a durat potopul mondial :
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/7/
17. Potopul a fost patruzeci de zile pe pamant.
Apele au crescut si au ridicat corabia, si ea s-a inaltat deasupra pamantului.
18. Apele au ajuns mari si au crescut foarte mult pe pamant, si corabia plutea pe deasupra apelor.
19. Apele au ajuns din ce in ce mai mari si toti muntii inalti, care sunt sub cerul intreg, au fost acoperiti.
20. Cu cincisprezece coti s-au inaltat apele deasupra muntilor, care au fost acoperiti.
21. Si a pierit orice faptura care se misca pe pamant, atat pasarile, cat si vitele si fiarele, tot ce se tara pe pamant si toti oamenii.
22. Tot ce rasufla, tot ce avea suflare de duh de viata in nari, tot ce era pe pamantul uscat, a murit.
23. Toate fapturile care erau pe fata pamantului au fost nimicite, de la om pana la vite, pana la taratoare si pana la pasarile cerului: au fost nimicite de pe pamant. N-a ramas decat Noe si ce era cu el in corabie.
24. Apele au fost mari pe pamant o suta cincizeci de zile.
deci o dată 150 de zile
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/8/
Genesa (Facerea) 8
1. Dumnezeu Si-a adus aminte de Noe, de toate vietuitoarele si de toate vitele care erau cu el in corabie; si Dumnezeu a facut sa sufle un vant pe pamant, si apele s-au potolit.
2. Izvoarele Adancului si stavilarele cerurilor au fost inchise, si ploaia din cer a fost oprita.
3. Apele au scazut de pe fata pamantului, scurgandu-se si imputinandu-se, si, dupa o suta cincizeci de zile, apele s-au micsorat.
4. In luna a saptea, in ziua a saptesprezecea a lunii, corabia s-a oprit pe muntii Ararat.
5. Apele au mers scazand pana in luna a zecea. In luna a zecea, in ziua intai a lunii, s-au vazut varfurile muntilor.
6. Dupa patruzeci de zile, Noe a deschis fereastra corabiei pe care o facuse.
7. A dat drumul unui corb care a iesit, ducandu-se si intorcandu-se, pana cand au secat apele de pe pamant.
8. A dat drumul si unui porumbel, ca sa vada daca scazusera apele de pe fata pamantului.
9. Dar porumbelul n-a gasit niciun loc ca sa-si puna piciorul si s-a intors la el in corabie, caci erau ape pe toata fata pamantului. Noe a intins mana, l-a luat si l-a bagat la el in corabie.
10. A mai asteptat alte sapte zile si iarasi a dat drumul porumbelului din corabie.
11. Porumbelul s-a intors la el spre seara; si iata ca in ciocul lui era o frunza de maslin rupta de curand. Noe a cunoscut astfel ca apele scazusera pe pamant.
12. A mai asteptat alte sapte zile; si a dat drumul porumbelului. Dar porumbelul nu s-a mai intors la el.
13. In anul sase sute unu, in luna intai, in ziua intai a lunii, apele secasera pe pamant. Noe a ridicat invelitoarea corabiei: s-a uitat si iata ca fata pamantului se uscase.
14. In luna a doua, in a douazeci si saptea zi a lunii, pamantul era uscat de tot.
deci 150+150+21=321 de zile.
O felină mare consumă între 8 și 25 de kg de carne zilnic.
http://www.descopera.net/animale_tigrul.html
Un tigru de 225 kg consuma cam 18-22 kg de carne pe zi, dar femelelor cu pui le trebuie mai mult, pentru ca puii sa supravietuiasca.
http://www.descopera.net/animale_tigrul.html#ixzz1i21k6RpP
Aveam vreo zece feluri de tigri. 10*20*2*321 kg carne=128400 deci cei 20 de tigrii aveau nevoie de peste 128, 4 tone de carne.
Dimensiunile arcei erau de trei sute de coti in lungime, cincizeci de coti in latime si treizeci de coti in înălțime.
Cotul moldovenesc avea
66, 4 cm și cel muntenesc 63, 7 cm.
30* 0,637=19,11 sau 30*0, 664= 19, 920m
50*0, 664=33.2 m
http://ro.wikipedia.org/wiki/Arca_lui_Noe
Arca a avut lungimea de 140 de metri, lățimea de 23 de metri și înălțimea de 14 metri. Avea un singur geam și o singură ușă aflată la mijlocul corabiei. Corabia a fost construită din lemn de gofer (chiparos), era impărțită în cămăruțe, tencuită cu smoală pe dinăuntru si pe dinafară. (Geneza 6, 14)
http://www.preferatele.com/docs/informatica/8/mecanica-si-construc12.php

Condiția de plutire a unei nave este ca greutatea navei și încărcătura să fie mai mică decât forța arhimedică ( care este egală cu greutatea volumului de apă ocupat de partea scufundată a navei).
Dacă ne apucăm să calculăm greutatea hranei, apa necesară ăstora și greutatea animalelor aproape sigur că nava aia se va scufunda.
Indiferent la cât estimăm lungimea cotului tot este prea mică nava pentru ca să adăpostească un număr așa mare de animale și de păsări în condiții cât de cât bune cam un an de zile, / toate animalele și toate păsările de pe pământ.
Dacă pe lângă speciile actuale punem și speciile dispărute, reptilele mari din grupa dinozaurilor precum și diverse alte animale dispărute astăzi vedem că arca cetățeanului Noe devine prea mică spre a putea căra alimentele necesare și apa necesară pentru toate alea+ animalele + păsările.
Dacă ne gândim că acele cabine unde stăteau diverse animale trebuiau să fi fost climatizate, lucru imposibil de realizat atunci poveste cu potopul mondial și cu animalele salvate pe arca lui Noe devine din ce mai incredibilă.
La final putem pune întrebarea de unde a avut cetățeanul Noe fonduri să cumpere așa multe alimente.
O altă întrebare logică ar fi ca să realizezi o asemenea navă trebuia să fi avut oțel de bună calitate, că numai din lemn simplu nu poți realiza o asemenea navă.
Ca să realizezi o asemenea navă trebuia ca cetățeanul Noe să fi avut cunoștințe solide despre realizat nave.
Dar de unde a avut bani să cumpere materia primă și materialele necesare pentru a realiza nava?
Cu ce bani a plătit meșterii care să facă nava?
Revenind la tigrii ăștia în cele 321 de zile au mâncat 128, 4 tone de carne, dar nu existau congelatoare unde să țină ăsta carnea.
Deci au mâncat niște animale vii care la rândul lor ca să rămână în viață au trebuit să fie hrănite și adăpate și alea, iar astea erau în plus peste cele de care am vorbit anterior.
Orișice vietate are nevoie de lumină, un număr de ore pe zi.
Cum a asigurat tehnic Noe lumina necesară acelor animale?
În plus ființele vii fac pișu și caca și ei trebuiau să curățe cabinele de excremente și de urină.
Să cureți după niște animale mici este destul de ușor, dar să cureți după animale mari și agresive devine o adevărată problemă.
Cu personalul de care dispunea Noe nu putea face față la toate obligațiile pe care le impuneau întreținerea menajeriei respective!
Merită mai multe comentarii problema realității potopului mondial.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ce frumos stii tu sa "copy-paste" de pe Google sau de pe unde naiba ai luat poliloghia asta fara cap si coada!
Nu ca as fi avut rabdare s-o citesc pe toata, dar, am priceput esentialul: baga-te pe Trinitas si...lasa-neee, lasa-nee!

| Trinitas a răspuns:

Copy&paste-ul tau e unul dintre cele mai handicapate by far din cate am citit pana acum. Multe dintre ipotezele prezentate pe Discovery&co sunt formulate pe o baza stiintifica, adica cineva a cercetat inainte sa faca o anumita afirmatie. Pe de alta parte, "adevarul" tau se bazeaza doar pe o carte de basme scrisa acum 2000 de ani.

Si pentru cei care ii spun sa asculte Trinitas, nu mi-o dati mie, ca nici eu n-o vreau.

| n0matterman a răspuns:

*sarcasm on*
Asa e,urat cu propaganda asta anti-crestina! I mean,mi se pare mult mai logic sa cred intr-o carte care povesteste despre un anume Iisus care este fiul sau,si a venit pe pamant sa-si ierte "copiii" lasandu-i sa-l ucida,decat in orice altceva.
"Noi am aparut din pamant si dintr-o coasta" de asemenea suna mult mai logic decat orice alta teorie.
*sarcasm off*
Ceea ce ai spus tu suna de parca esti intr-o lume plina de atei, cand situatia sta complet invers.
E amuzanta comparatia ta intre Iisus si restul istoriei; cum sa te miri ca sunt atatea dubii despre o singura persoana despre care am auzit dintr-o carte?! Si pe langa asta, sa te mai si miri cum de suntem mai siguri de istoria veche a universului decat de existenta unui personaj dintr-o carte.
Ce ai facut tu acum a fost de cea mai joasa speta:practic tu ai venit si le-ai dat peste nas tuturor oamenilor(si domeniilor stiintifice) ce si-au dedicat viata de-a lungul istoriei pentru a cauta un alt raspuns decat biblia.Si ce argumente ai adus? O carte; si ai aruncat imediat vina pe altii.
Pe langa toate astea, nu pot sa inteleg cum de unii crestini se plang de "discriminare", cand peste tot se porneste pe premiza ca esti crestin sau cel putin ai o religie.Cum sa ziceti ca sunteti discriminati sau ca toata lumea este impotriva voastra?
Vorbesti de faptul ca se emit numai ipoteze si teorii despre autenticitatea crestinismului,"doamne",cum sa te astepti la altceva? Vrei sa vina cineva cu Dumnezeu de mana si sa spuna :"Da,priviti, acesta este dumnezeul biblic, crestinismul este aprobat" sau ce? Normal ca toate sunt ipoteze si teorii.Este imposibil sa dovedesti existenta/inexistenta unei fiinte supreme,d'aia sunt numai teorii si ipoteze.(ma mir ca unii inca se zbat sa dovedeasca "stiintific" posibilitatea credintelor crestine)La fel si crestinismul,este un fel de "ipoteza" (cam greu sa o numesti ipoteza la cat de puerila este,dar avand in vedere ca sunt multi cei ce o "adopta",cei ce "se ocupa cu asa ceva" au fost nevoiti sa o ia in considerare).

Singura propaganda pe care am vazut-o a fost cea crestina si o poti vedea oriunde.

"Dar tot acest tablou, de la un capat la altul, arata ca oamenii care fug de adevar nu fac stiinta, ci pseudo-stiinta, folosindu-se cu nerusinare de autoritatea si capacitatea stiintei, pentru a demonstra filozofii si crezuri personale neancorate in realitate."
NEANCORATE IN REALITATE? In locul tau taceam,ca daca iau biblia acum la citit iti arat peste o mie de "declaratii" neancorate in realitate:incepand de la faptul ca am aparut din pamant si-o coasta pana la credinta intr-un zeu-cameleon sau barca pacii.
Oamenii fug de adevar? Avand in vedere ca religia voastra este considerata religia iubirii,de ce ar fugi cineva de ea? Toti ar vrea sa fie crestini,numai ca realitate nu merge asa.

"Lista acestor ipoteze este mult mai lunga, dar nici una dintre ele nu are un suport stiintific real, ci doar unul speculativ, de natura filozofica."
Repet,again,ce suport stiintifc real vrei despre viata unui personaj dintr-o carte?
"Copilaria lui Iisus este un mister." Ce dovada vrei pentru asta? Faptul ca in biblie nu se spune nimic despre copilaria sa nu este o dovada,nu?(sarind peste faptul ca tot subiectul discutiei este o carte) Este doar o speculatie,right? Voi vreti si dovada ca existati, sa nu cumva sa fiti intr-un vis(sau in matrix).
Este trist ca voi va asteptati ca un personaj ca Iisus sa iasa in evidenta in istorie precum unul ca Alexandru sau Genghis Khan.(nu o luati ca o jignire, diferentele dintre ei sunt clare)

"Toate aceste ipoteze nedemonstrate si nedemonstrabile, sunt repetate mereu, si mereu in orice documentar despre univers, despre diversitatea, complexitatea si frumusetea naturii, si despre tot ceea ce inseamna viata si existenta omului pe pamant, ca si cum aceste ipoteze ar fi fapte dovedite stintific."
Tu iti dai seama ca practic pana si istoria de acum 200 de ani nu poate fi demonstrata "la maxim" datorita faptului ca nu mai traieste nimeni de pe atunci (sau cel putin o sursa credibila,saracii arbori interogati de crestini). Dovezile sunt chiar asa usor de gasit dar niciodata nu vor fi destule(sau destul de credibile pentru unii).

Intemeierea lumii? O spui de parca Pamantul este o colonie(pana si asta poate fi o ipoteza).Nu iti trebuie prea multa minte ca sa-ti dai seama de cate lucruri dispune omenirea si cam cat timp i-ar fi trebuit sa ajunga la o asemenea "bogatie".O alta dovada ce ar demonta varsta biblica a pamantului ar fi evolutia tehnicii popoarelor, ei nu avansau impreuna, toti avansau individual.Asa cum au fost destule civilizatii foarte avansate fata de media acelor timpuri,asa cum unele dispareau si altele apareau,un drum plin de progres dar mult mai mult regres.
Cred ca a devenit destul de clar ca oamenii sunt animale, cand ne nastem nu primim niste "informatii de baza", ci doar instincte si nevoi.Nici nu-mi pot imagina cat timp le-au trebuit oamenilor sa ajunga sa creeze anumite forme de comunicare ca sa se poata intelege, dovada fiind ca pana si in prezent limbile sunt in continua dezvoltare si expansiune(sa nu uitam de diversitatea limbilor atat in sunet cat si in felul de expunere).

Adevarata diferenta intre religie si ateism este felul interpretarii: credinciosii(majoritatea) vad religia lor ca singura optiune(oricat de puerila ar fi) in timp ce ateii vad(cel putin asa ar trebui) toate optiunile si le cantaresc.

P.S: Probabil pe undeva am mai deviat de la subiect sau am vorbit aiurea, de asemenea mai mult am insirat raspunsurile.

| Rapplex a răspuns:

Vorbesti de Discovery ca face propaganda evolutionista, dar nu cred ca "Fenomene Stranii" tine de evolutionism, deci fi mai atenta la tot ce se difuzeaza acolo.Si daca nu-ti convin aceste programe educative, muta pe Trinitaswinking

| Holocaust a răspuns:

Eu urmăresc Discovery & co. de când mă ştiu.mă rog, cam de la 9-10 ani.De ce? Pentru că mi se prea şi mi se pare interesant. Dacă voi,creiere spălate,vreţi să rămâneţi la stadiul de primate, n-aveţi de cât. Puteţi să ascultaţi "Trinitas" sau cum se numeşte post-ul ăla până ajungeţi în mormânt, nu va opreşte nimeni.Noi cu ale noastre, voi cu.ale voastre.De unde atâta discriminare?!

| PreaSfintitu a răspuns:

Am citit cam jumate si asta mi-a venit prima oara in minte:

http://www.youtube.com/watch?v=BNsrK6P9QvI

| Bog15 a răspuns (pentru PreaSfintitu):

PreaSfintitu, prea tare, imi face placere sa cunosc un coleg 9gagger big grin

| PreaSfintitu a răspuns (pentru Bog15):

Sa traiesti! big grin

| Vladuthz a răspuns:

Tu zici ca noi nu putem sa demonstram stiinta (care de fapt a fost demonstrata si continua sa fie), dar tu ne poti demonstra existenta lui Dumnezeu? Cine pe cine orbeste si baga in umbra?

Religia - o frază de dânşii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranţa de răsplată,
După ce-amar muncirăţi mizeri viaţa toată,
Aţi mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Şi v-a făcut să credeţi că veţi fi răsplătiţi...
Nu! moartea cu viaţa a stins toată plăcerea -
Cel ce în astă lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, căci morţi sunt cei muriţi.

Răspuns utilizator avertizat
| Kosuchin a răspuns:

E clar, tot ce-a tastat ea au fost numele de utilizator si parola.

| Omulrational a răspuns:

Lasand la o parte numele tau, eu iti recomand sa ramai la Trinitas pentru ca mai mult nu te va putea duce niciodata capul.

| Bog15 a răspuns:

In primul rand, statusul tau e limbutssza pofticioasa, deci... nu ma aburi cu atat religie. In al doilea rand, daca ar fi dupa oameni ca voi, am fii inca in evul mediu si oameni care cred altceva ar fi batuti, arsi pe rug, executati pe stadioane. Deci fiecare e liber sa creada ce vrea atat timp cat nu raneste pe cineva.
Si niciodata nu o sa inteleg de ce o luati ca pe un afront personal ca altii cred altceva. daca esti asa de sigur pe tine, e simplu, tu mergi in rai, restul in iad, dar nuuuuuuuu, pe voi va streseaza gandul ca altii cred altceva si asta va deranjeaza si deveniti exact ce spune religia sa nu fiti, nici oameni plini de ura (iisus a umblat printre pacatosi si i-a pupat, voi - nu ma refer la oameni religiosi, ci la ignoranti care isi impun punctul de vedere ca sa cred superiori, sunteti o rasa, sper eu pe cale de dispartie, plina de defecte care se ascunde in spatele unei carti - dar habar nu are sa o interpreteze, citeste Biblia si Coranul, spun acelasi lucru, pace si iubire, dar voi, nu, batman, batman, ardem, facem cruciade, purtam cruci pe piept dar avem ganduri negre. Eu cred in Dumnezeu, dar cred si in gravitatie si in faptul ca daca citesc o carte o sa fiu ma destept, daca vad un os al unui animal care nu mai exista, inseamna ca odata a fost, si cred ca daca exista un Dumnezeu nu sa ma judece ca mi-am folosit capul care mi l-a dat, ci o sa ma judece cum am judecat eu pe altii. Du-te langa ai tai si lasa-ne in pace!

Răspuns utilizator avertizat
| Bog15 a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Daca tot esti asa religioasa, nu pune un nume care lasa atat de mult la interpretarewinking

| Bog15 a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Si pana la urma, care e intrebarea? sau tu faci doar propaganda ieftina?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa si? Nu esti de acord cu evolutionismul. In regula. Daca ai deschis discutia, demonstreaza-ne unde, cind si cum se inseala oamenii aia de stiinta pe care-i blamezi tu. In caz contrar ai vorbit degeaba, doar sa te afli in treaba.