| Inferno a întrebat:

De cand a aparut prima religie si pana in prezent credinciosii nu au reusit sa demonstreze existenta unei divinitati absolute ce a creat totul. Anii trec si se pare ca nici nu se incearca o demonstratie. Cand vor intelege credinciosii ca mingea este in terenul lor?

30 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

Cand a aparut prima religie?

| Elenuca3567 a răspuns:

De ce intrebi asta aici? esti dornic de deschis polemici, ha? \happy laughing Daca vrei sa crezi crezi nu ceri dovezi palpabile, nu te framanta atat ca oricum cred ca iti e indiferent.

| martzian a răspuns:

"nu au reusit sa demonstreze existenta unei divinitati absolute ce a creat totul." - De ce consideri tu ca Dumnezeu are nevoie de noi ca sa demonstreze existenta Lui? Mingea e la fiecare dintre noi. Pana la urma, cine te tine cu forta printre credinciosi daca suferi atat?

| 3xfemeie a răspuns:

Pai tu esti mason. De ce sa-ti demonstrez existenta lui Dumnezeu? Il ai pe Dumnezeu la avatar deci exista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si care e problema ma? ma intereseaza pe mine problemele tale? necredinta ta? conform credintei mele si normelor trebvuie sa fac tot posibilul sa te salvez de la moarte.dar trebuie sa vrei si tu.este multa munca din partea mea si mult prea mult efort de vointa si intelectual din partea ta.dar mai e si specificarea ca; pietrele pretioase nu se arunca la porci.deci eu vreau, incerc, am rabdare.are si Dumnezeu cu noi amandoi.lipseste ceva.si daca Dumnezeu bate la usa inimii tuturor, si eu am deschis macar numa sa vadcine e si insista atat de mult, tu ce faci? strigi din casa; bagami-as in capul lor ca nu poate sta omul l; inistit sa-si astepte moartea? stai frate si asteapta.e moartea ta.

| Inferno explică (pentru martzian):

Ba mingea e la tine, eu doar astept sa o arunci in terenul meu cu o demonstratie buna.

| Inferno explică:

Si atunci ce mutare pot face eu daca nu am o podea solida pe care sa calc?

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Eu mi-am rezolvat problema mantuirii, Inferno. Iti stau la dispozitie si tie daca doresti. Dar nu iti DATOREZ nici o explicatie - iti convine sau nu. Isus, daca uiti in Biblie, nu a alergat dupa oameni, ci i-a invatat pe cei care au dorit sa il urmeze. Ceilalti si-au facut propriile alegeri. Dumnezeu este acelasi, este treaba ta daca nu te intereseaza decat demonstratia matematica - pe care, apropo, nu o vei gasi niciodata, la fel cum nu vei gasi nici o alta explicatie mai buna decat creatia.

| EmaS a răspuns:

Nici nu trebuie sa demonstram existenta lui Dumnezeu.Noi ne bucuram de binecuvantarile vietii traite cu Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa demonstreze nimeni, niciodata, prin dovezi, existenta unei divinitati absolute, pentru ca nu au cum. Tin sa te corectez putin, daca esti de acord. Eu cred ca incearca sa demonstreze existenta acestei divinitati, insa incearca verbal, pentru ca nu au de unde sa faca rost de dovezi, mai ales dovezi stiintifice, cum cred ca ti-ai dori tu. PS: Nu cred ca vor realiza vreodata ca mingea este in terenul lor.

| GRs a răspuns (pentru EmaS):

Doar crezi in ceva fara sa stii daca exista? Ce rost are?

| EmaS a răspuns (pentru GRs):

Ei,eu am cautat si am gasit.,, Astfel, credinţa vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvântul lui Hristos.,,
daca vrei sa Il cunosti pe Dumnezeu trebuie sa citesti Biblia si sa frecventezi o Biserica.

| GRs a răspuns (pentru EmaS):

Si eu am cautat si am aflat ca Dumnezeu era cel mai mare criminal in vechiul testament. Si chiar nu vreau sa ma inchin la un astfel de zeu.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

„Anii trec si se pare ca nici nu
se incearca o demonstratie".
Poate pentru ca nici nu se
doreste a se incerca vreo
demonstratie palpabila,
te-ai gandit la asta?
Cand ai sa intelegi
ca majoritatea
credinciosilor
se ghideaza
dupa aceasta vorba(?):
Crede si nu cerceta.
Multi oameni au
nevoie sa creada
in ceva, intr-o
divinitate
primordiala
deoarece ne
simtit atat de
mici si neinsemnati,
nestiutori...
(intr-adevar am
ajuns sa aflam,
sa descoperim
si sa intelegem
multe fenomene
dar parca tot ne
simtim ca si cum
n-am stii mai
nimic de fapt caci
realizam ca inca
mai sunt foarte
multe intrebari
fara un raspuns
veridic)...
Suntem atat de
straini de aceasta
lume/aceasta realitate,
de acest univers incat
consideram ca avem
nevoie sa ne cream un
Zeu (ori mai multi)
cu care sa ne putem
identifica si in care
sa Credem.Un Zeu
care sa ne faca "sa
intelegem" mai bine
mersul vietii/al
existentei noastre in
acest univers (ne cream
singuri un "scop" cica, la
fel ca si egiptenii antici
ne asteptam "adevarata"
existent in viata de apoi
in liniste si stidinta).
Sunt multe de spus si
de obicei nu ma bag in
astfel de subiecte, nici
aici si nici in realitate,
deoarece nu ma vad genul
care sa stau si sa-mi storc
creierii (de nervi) cu toti neintelesii...sa spun asa
mai frumos iar un al doilea
motiv ar fi faptul ca mi-e
jena sa ma aflu in postura
de a vorbi in necunostinta
de cauza caci sincer acum
n-am cine stie ce informatii
in acest domeniu (religie),
aici am vorbit mai mult
despre oameni si nevoile
unora de a se simtii in
siguranta pe plan spiritual.
O vorba neauzita
insa foarte gandita
(in subconstientul
multora dintre noi)
:„Minte-ma frumos".
Asa si cu religia.

| Inferno explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Scriem poezii?

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Inferno):

Oo daa.

| RAY a răspuns:

Fiecare crede in ce vrea, nu vad ce atata tam, tam pe subiectul asta

| Mădă0611 a răspuns:

Ti-am mai zis ca adevarul despre care vorbesti e subiectiv. Nimenu nu stie care e "adevarul cel adevarat".

| ipodelean a răspuns:

Niciodată. Vizitează www.ateismulactiv

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Stiinta este demonstrabila iar religia nu.
Religia nu poate fi demonstrata fiindca este considerata perfecta si nu mai este nevoie de nici o demonstrare.Ce pana mea, ii Domnu'.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Cu "formula" aia poti demonstra si existenta Zanei Maseluta smug

| AnicaiAlin a răspuns (pentru martzian):

In fapt, cea mai veche religie din cele 4 mari religii ale lumii este hinduismul. Hinduismul are cele mai vechi radacini in dravidianism. Dravidianismul obisnuia sa fie o practica in jurul anilor 6000-3000 BC fiind specific sumerienilor, egiptenilor si babilonienilor.

| Dandanache a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Citez din linkul dat de tine:
St Thomas Aquinas rejected St. Anselm's ontological argument.[10]

Deci unul dintre cei mai mari sfinti ai Occidentului a considerat absurda teoria. De altfel, nu trebuie sa fii sfant sa vezi ca e absurda. Trebuie sa fii in schimb naiv sau copil sa crezi ca e o dovada. Tu cati ani ai?

| cristi202 a răspuns:

Dar tu cind vrei sa intelegi ca nu e nevoie de nici o demonstratie, atita timp cit unii dintre noi percep existenta realitatii divine mai bine decit propria lor existenta. Trebuie ca eu sa iti demonstrez ca cerul este albastru? Nicidecum, e de ajuns sa privesti la el. Nu avem ce ne contrazice in acest sens. Chiar si cind e inorat, tu stii ca e doar pentru un timp, caci cerul tot albastru e, doar ca e acoperit de nori. Problema nu e la noi, ca vedem ca cerul e albastru, ci la tine, ca nu vrei sa vezi decit norii ce intuneca mintile oamenilor care nu cred in divinitate. Altfel, de ai vrea sa vezi, ar fi evident si pentru tine ca cerul e albastru, ca divinitatea chiar exista, si ca nu are nevoie de vreo demonstratie, intratit e de evidenta existenta ei.

| cristi202 a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Nu sunt de acord cu "crede si nu cerceta". Deloc. Mai ales ca Biblia spune clar: "Cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun". Deci pot sa cercetez orice. Credinta mea poate fi, si te a sigur ca a mea personala si este, bazata pe cercetare. Daca cred acum, in ce cred am ajuns sa cred pentru ca am cautat ani de zile unele raspunsuri la intrebari evidente ce se puneau in mintea mea, si te asigur ca am pornit de la ideea de ateism, nu credeam la inceput. Si au mai fost multi altii, atei, care cind au inceput sa cerceteze lucrurile, au descoerit adevarul credintei. Deci, "cerceteaza, si, daca e cazul, crede!" ar fi vorba mea.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru cristi202):

Okay, deci tu Crezi!
Iti respect decizia.Asa cum si tu, sau oricare alt credincios, trebuie sa-mi respecti mie alegerea (mai ales ca este vorba de o hotarare personala pentru mine asa cum este si pentru tine ori restul lumii).
Dar te-as ruga sa nu-mi mai dai un reply ca dupa cum spuneam nu imi face placere sa ma bag in astfel de subiecte.
Numai bine.

| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Nimeni nu-ti datoreza nimic! Sau cersesti intelegere? Ai cap si minte, daca vrei cauta-l. Daca nu esti liber sa nu crezi! Crezi ca cineva e sluga ta! Stii cum se spune big grinumnezeu iti da dar nu-ti baga in traista.Nu stiu de unde ideea ca daca eu am o comoara trebuie sa-ti spun si tie cum si de unde o am.Cauta,lupta zbate-te si poate daca esti capabil vei afla si tu!

| Inferno explică (pentru CLAUDIUBRETT):

"Comoara" pe care o ai te obliga sa-mi spui si mie de unde o ai, in caz contrar nu o mai ai. Sau ai uitat de regulile crestinismului si de faptul ca trebuie sa fi bun si iubitor cu cei "orbi" si sa ii conduci la lumina sau ai sa suferi consecintele. Carbonizat in flacarile iadului pentru o eternitate! Deci ce alegi, sa-mi fi sluga sau sa arzi in iad? Nimeni nu te obliga, este alegerea ta.

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru Inferno):

Tu nu cauti adevarul ci povesti. Daca ai cauta adevarul ai lua biblia.ai citi, si te-ai ruga sa primesti lumina.Dar tu cauti certa de idei si contradictia de dragul ei. Asta era ideea.Pentru ca Dumnezeu a zis-Cercetati-ma si ma voi descoperi voua!-
Restul e vorbarie.