| anonim_4396 a întrebat:

De cand crestinii primesc iertare neconditionata de fiecare data cand pacatuiesc? De cand?

Răspuns Câştigător
| Gligore2000 a răspuns:

De cand popii au inventat iertarea pacatelor.
Au inceput in sec VI in Anglia apoi prin sec IX in restul lumii.

19 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De cand a murit Isus Hristos pentru pacatele lor pe cruce. Iertarea e neconditionata pentru ca si dragostea lui Dumnezeu e neconditionata. Daca ai stii tu cate pacate faci si nu le stii, si totusi El te iarta daca crezi, caci te iubeste! Credinta iti e socotita neprihanire, nu faptele

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Isus nu a murit pentru niciun pacat.
Dragostea lui Dumnezeu e conditionata si e pentru cei care vin la El printr-o jertfa asemanatoare cu a Lui Isus, dedicare.
Este scris: Pacatele din nestiinta se iarta.
Credinta fara fapte e moarta.
Altceva?

| ania a răspuns:

Nu e neconditionat:" Daca ne marturisim pacatele El este credincios si drept ca sa ne ierte pacatele si sa ne curateasca de orice nelegiuire" 1 Ioan 1: 9
Asa e Dumnezeu, neverosimil de bun, nu oboseste iertand.

| Mayhem666 a răspuns:

De cand au decis sa faca asta ceva real.

| AndrElle a răspuns:

De când a existat Dumnezeu pe pământ. A ierta înseamnă să iubești. Nu asta ne-a învățat Dumnezeu. Este un drept.

| AlinTanase a răspuns:

De la vinderea indulgentelor ( metoda de facut bani ) la spovedanie asa credeau unii preoti in aceasta practica in cat au facut-o gratis pentru toata lumea

| anonim_4396 explică (pentru AlinTanase):

Adevarat, bro.

| Babacunene a răspuns:

Si ce daca. Daca nu-mi dai ignor am dreptul sa te salut.

| anonim_4396 explică (pentru Babacunene):

Nu-ti dau ignor mallware dacã treci de antivirus.Te salut.

| Afhhhmm46 a răspuns:

Iertarea e conditionata de cainta.

| anonim_4396 explică (pentru Afhhhmm46):

Cât de mare trebuie să fie căinţa pentru a putea primi iertarea? Atat de mare incat sa iti fie scarba sa mai pacatuiesti? Cand esti cu adevarat iertat, cand nu mai faci pacate sau cand mai faci?
Si de la cine primesti iertare, de la Iisus sau de la popa?

Daca nu cunosti raspunsul la intrebarile acestea ma multumesc si cu un simplu nu stiu.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cv bani la preot

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Adevarat.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Fugi in alta tara, aici nu este de stat

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Eram gata de plecare sap trecuta spre UK, dar mi-au inchis astia granita cerandu-mi rezidenta.

| Babacunene a răspuns (pentru anonim_4396):

Habar nu ai de nimic.

| anonim_4396 explică (pentru Babacunene):

Are memu habar de toate.

| Babacunene a răspuns (pentru anonim_4396):

Da ma sunt Meme10Memu. Imi fac cate conturi vreau la orice ora si minut.