| OctavianDanielMaria a întrebat:

De cand David e tatal lui Jesus? Luca 1-32 32. ''Acesta va fi mare şi Fiul Celui Preaînalt se va chema şi Domnul Dumnezeu Îi va da Lui tronul lui David, părintele Său.''. Se pare ca Biserica ortodoxa il ridica la rank de zeu aici

15 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Acest verset este pentru cei care au minte sau cunosc cat de cat biblia, tu nu faci parte din aceasta categorie de oameni! deci nu ma mir ca nu intelegi ceva atat de simplu... laughing

Răspuns utilizator avertizat
| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

David a fost tatal lui Isus pe linie genealogica, insa Isus avea sa fie Domnul tatalui sau adica superior lui David deoarece originea lui Isus este de la Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

David a scris un psalm in care un urmas de al sau ( adica Isus ) avea sa fie Domnul lui. David habar nu avea ce insemnaa acel lucru cand scria acel psalm sub inspiratie divina.

Răspuns utilizator avertizat
| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Psalmul 109:1:"Zis-a Domnul Domnului Meu: "Şezi de-a dreapta Mea, până ce voi pune pe vrăjmaşii Tăi aşternut picioarelor Tale". biblia ortodoxa.

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=109&id=65

Răspuns utilizator avertizat
| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Faptele apostolilor 2:34-36:"34. Căci David nu s-a suit la ceruri, dar el a zis: "Zis-a Domnul Domnului meu: Şezi de-a dreapta Mea,
35. Până ce voi pune pe vrăjmaşii Tăi aşternut picioarelor Tale".
36. Cu siguranţă să ştie deci toată casa lui Israel că Dumnezeu, pe Acest Iisus pe Care voi L-aţi răstignit, L-a făcut Domn şi Hristos."

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimulcredincios a răspuns:

Nu pricepi că e o expresie. Normal că tatăl Său nu era David, dar a spus-o la modul poetic (nu că Iisus n-ar fi descendent al lui David).