| OctavianDanielMaria a întrebat:

Jesus a luat tronul lui David cum zice in Luca 1:32?

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Il va lua cand va reveni pe pamant.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru ania):

Isus Cristos nu vă mai veni niciodată pe pământ.

| RAY a răspuns:

32. Acesta va fi mare şi Fiul Celui Preaînalt se va chema şi Domnul Dumnezeu Îi va da Lui tronul lui David, părintele Său.

corect

| fllu07 a răspuns:

Sigur. A venit pe linia genealogică a lui David, si cand ultimul rege pământesc a fost dus captiv (Zedechia) Dumnezeu nu a mai avut rege pământesc, În
607 î.e.n., când babilonienii au distrus Ierusalimul, capitala acestui regat, și l-au detronat pe regele Zedechia, luându-l captiv. Întrucât în Ierusalim nu mai domnea acum un rege din linia regală a lui David, puterile ‘înjosite’ ale națiunilor au fost înălțate, permițându-li-se să guverneze pământul – dar numai pentru o perioadă limitată. „Timpurile fixate ale națiunilor" s-au încheiat când Cristos și-a început domnia.

Răspuns utilizator avertizat
| serenityxx a răspuns:

Da.