| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce Adam nu si-a botezat copiii?

17 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca pe vremea aia nu erau Isus, nici Ioan Botezatorul lol.

| Celcestietot a răspuns (pentru Wr3nch):

Ești sigur de asta?

| Wr3nch a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu, il astept pe prietenul Dani sa vina sa ma contrazicalaughing Botezul a fost inventat o data cu raspandirea crestinismului, ca semn de convertire. Poti fi crestin si fara sa fi botezat, mai ales ca biserica ortodoxa si catoloca o fac fara acordul tau, cand esti bebe.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Isus sa botezat ca exemplu pentru alti. Botezul, in versiune initiala, e un ritual unde o persoana te tine si stai cateva secunde in apa, de unde iesi ''curatat de pacate''. E si un mod de a marca fapul ca ai inceput o viata crestina si renunti la viciile din trecut.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sunt iertate cele vechi si o prmisiune ca nu faci altele. Inainte sa fiu atacat de brigada crestina mentionez ca e interpretarea mea.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Botezul este marturisirea publica ca de acum mergi cu Dumnezeu pe drum, renunti la viata din trecut si incepi una noua cu Dumnezeu.
Iisus s-a botezat ca exemplu pentru noi, biblia spune ''cine va crede si se va boteza va fi mantuit''

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns:

Au fost toți botezați apoi cu apa de Potop rolling on the floor, cum sa nu fie botezați laughing?

Răspuns utilizator avertizat
| Dana2103 a răspuns:

Adam era preocupat sa se reproduca cu ei. Conform bibliei, Adam si Eva cat si Copiii practicau incestul

Răspuns utilizator avertizat
| Dana2103 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Atunci nu, acum da.
Si ca tot ziceai ca bagam din "burta"
Eva a fost scoasa din coasta lui Adam.
Adica Adam s-a multiplicat asemeni organismelor unicelulare care se divid singurewinking