| fightBack a întrebat:

De ce Adam si Eva, desi fiind primii oameni pe Pamant, sunt prezentati in toate picturile religioase ca avand buric?

24 răspunsuri:
| William a răspuns:

Poate ca asa si-a imaginat pictorul ca aratau.

| danut a răspuns:

De unde sti ca Dumnezeu nu i-a facut in mod special cu buric? Ai citit tu undeva ca buricul apare doar la cei nascuti si nu apare la cei creati?

| fightBack explică (pentru danut):

Nu am citit undeva, am gandit. La cei creati nu ar avea rost pentru ca ei nu au fost in pantecele unei mame!

| danut a răspuns (pentru fightBack):

Pai daca ai "gandit", ia gandeste-te, Creatorul gandeste la fel ca tine (sau reciproca)?

| fightBack explică (pentru danut):

Incerci sa imi vinzi ideea ca eu nu pot intelege nemarginita gandire a Creatorului? Probabil nu m-am exprimat destul de explicit pentru tine, am gandit LOGIC conform cu nenumaratele dovezi palpabile, stiintifice si in concordanta cu realitatea. Presupunand ca el mi-a dat gandirea si tot el nu poate gandi SI la fel ca mine ajungi la o contradictie!

| danut a răspuns (pentru fightBack):

"Incerci sa imi vinzi ideea ca eu nu pot intelege nemarginita gandire a Creatorului? "
Acum te crezi si Dumnezeu, vai de tine. Gandesti "logic", care logica, aia a ta? Care realitate, aia din borcanul cu muraturi unde salasluiesti crezandu-te buricul universului si confundand o muratura cu intelepciunea absoluta? Mai cauta.

| fightBack explică (pentru danut):

Logica aia a mea care nu isi bate P U L A de toti oamenii omorati si chinuiti in razboaie, de toti copii ce raman fara parinti, de toti copii cu cancer si boli incurabile care nu ajung sa guste si sa inteleaga ce e aia bucurie, de toti oamenii din lagarele de concentrare si as putea sa continui, dar un om ca tine probabil nu o sa poata vedea ce s-a intamplat sau se intampla in jurul lui decat prin ceea ce ii spun altii sa creada si sa vada dintr-o carte! Pacat, mare pacat!

| danut a răspuns (pentru fightBack):

Ai un perfect limbaj de ..satra, dar nu vad care este legatura dintre PRODUSELE UMANE enumerate de tine si comparatia dintre gandirea lui Dumnezeu cu a ta (de care ai dat cu prisosinta dovada prin limbaj). Cartea la care faci referire se numeste pe langa altele si CARTEA CARTILOR.

| fightBack explică (pentru danut):

ooooo ce descoperire! Da nu stiam asa ceva! laughing Incredibil ce limitat poti sa gandesti!
Modul meu de exprimare a fost folosit pentru a intari cat de buna e logica acestui nou zeu al tau.

Sa-ti fie rusine ca poti sa te referi la oameni care sufera "PRODUSE UMANE", de parca ar merita ceea ce patimesc, esti un PRODUS UMAN NESIMTIT care dispretuieste proprii lui semeni si preaslaveste un personaj fictiv dintr-o carte!

Si sunt sigur ca mare glorie are dumnezeul tau pentru ca da viata unui copil numai ca sa i-o ia peste putin timp sau sa il lase sa moara de foame, din partea unor oameni ca si tine!

Mi-e rusine ca si tu esti un om!

| danut a răspuns (pentru fightBack):

Pe langa faptul ca ai un limbaj suburban esti (vrei sa pari) si pudic, hai ca ne prapadim acum de ras. Produsele umane (daca te-ar fi dus capul) sunt nu fiintele umane ci: crimele, bolile, chinurile, etc. dar un asa "evoluat" ca tine cum poate intelege asa ceva. Problema nu este a mea ci a ta, atunci cand ai sa fi in fata Creatorului si vei fi intrebat de convingerile tale, oare ce vei spune Majestati Sale Dumnezeu?

| fightBack explică (pentru danut):

Existenta unui zeu, sau in cazul de pe Terra la momentul actual si trecut, a mai multor zeitati, ar fi cel mai bun lucru posibil (de aceea oamenii tind asa de mult sa spera in asa ceva si sa creada). Si asta o zic in sensul in care si eu as vrea foarte mult ca atunci cand nu mai e in puterile mele sa fac ceva(example sunt destule aici, cele de zi cu zi, dar cel mai important cred ca esti de acord si tu ca e moartea propriei persoane sau a celor din jur) sa pot doar sa ma rog la acel zeu sa rezolve el tot pentru mine, sau ma duca mai departe pe mine sau pe cei la care tin in asa numitul rai. Si m-as bucura foarte mult pentru cei care isi irosesc viata crezand in ceva sa nu o faca in zadar. In acelasi timp m-ar bucura extrem de mult ca eu care nu cred in zeitati in momentul presupus de tine, de intalnire cu creatorul, sa mi sa zica ca pentru faptul ca nu am crezut ma duc in iad. Si ca sa poti tu sa intelegi de ce m-as bucura asa de tare incearca sa iti imaginezi cum ar fi sa iti dai seama ca dupa ce devii batran sau ti se intampla ceva nefericit pur si simplu sisti sa existi si nimic altceva, pe cand daca mergi in iad sau orice alta dimensiune ti se contiuna existenta.

Gandul ca totul se poate termina intr-o clipita e foarte greu de suportat de creierul uman, prin urmare el nici nu vrea sa se gandeasca la asa ceva si de aici rezulta atat de multe varietati in credinte ca si cai de scapare a finalului inevitabil si de pacalire si stabilizare a constientului uman.

Ca sa intelegi de ce oamenii credinciosi sunt considerati mai putin capabil mental, bazat pe ce ti-am explicat pana acuma, ar fi: copilul si adultul. Copilul face multe lucruri fara nici o grija, pentru ca spre deosebire de adult nu are capacitatea intelectuala inca sa realizeze exact ce face, la fel ca si crestinul la el nu exista inca multe notiuni si el nu le poate percepe si uneori nici nu vrea si de aceea vine adultul care il invata si il conduce spre binele lui. In acelasi mod cei care erau independenti cu gandirea de majoritatea incapabila de a infrunta realitatea au condus lumea ca pe niste copii si tu de fapt existi datorita unor oameni care nu sunt limitati de religie si care au facut pe cat posibil sa mentina posibil viata ca tu sa poti sa te nasti, apoi au inventat tratamente pentru tine si medicamente care sa lute impotriva bolilor care te-ar fi putut ucide. Viata atator de multe persoane pe Pamant e posibila in buna parte in momentul acesta din cauza unor oameni care si-au folosit gandirea nelimitata!

Tine minte: Nu Dumnezeu l-a creat pe om, Omul l-a creat pe dumnezeu!

| danut a răspuns (pentru fightBack):

Asta e parerea ta DAR acest lucru nu inseamna ca e si cel REAL ci doar opinia ta.

| fightBack explică (pentru danut):

Vezi, aici e locul unde gandirea celor credinciosi da fail, exact acelasi lucru pot sa il zic si eu despre tine: E doar parerea ta ca exista dumnezeu, dar acest lucru nu inseamna ca e si cel real, ci doar opinia ta. => Asta inseamna exact faptul ca totul se petrece la nivelul gandirii fiecaruia!

| danut a răspuns (pentru fightBack):

In sfrsit ai ajuns la un liman, daca cauti in raspunsurile (afirmatile) mele ai sa gasesti afirmatia ca nimeni nu poate demonstra sigur, existenta sau inexistenta lui Dumnezeu.
Aici este greseala (fail) ta fiindca credinciosi au un atuu pe care voi nu il aveti deoarece totul se judeca prin CREDINTA ceea ce voi NU AVETI.Este evident ascendentul credinciosilor in lupta cu cei fara credinta. In rest este totul doar la nivelul gandirii fiecaruia DAR partea "adversa" mai are un atuu pe care nu ti-l spun, te las pe tine sa-l gasesti singur.

| fightBack explică (pentru danut):

Ai inteles gresit! Ideea a ceea ce am zis e cea enuntata de urmatorul citat in engleza, care e pus ca si antet pentru un documentar cu cei mai mari academicieni din lume vorbind despre dumnezeu si suna asa : "The more scientifically iterate, intellectually honest and objectively sceptical a person is, the more likely they are to disbelieve in anything supernatural, including god."

| danay72 a răspuns:

E buna întrebarea ta. Oricum Biblia nu vorbeste despre acest lucru.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca din seria basme si pentru ca "inteligenta".

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca pe acei pictori nu i-a dus suficient de mult capul ca sa-si dea seama ca nu aveau cum sa aiba buric, sau poate pur si simplu au preferat sa ignore acest lucru.

| Felys a răspuns:

Ca sa vezi cat de reala e religia asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am vazut o gramada de statui medievale, unde barbatii aveau p.a si femeile nu aveau nimic.cum s-or fi inmultit statuile? da nu ma framanta asa tare chestia si dorm noaptea foarte bine multamesc Domnului.

| casian_6565 a răspuns:

Unele lucruri la picturi sunt adaugate de catre pictori un exemplu ar fi aripile Sfantului Ioan Botezatorul care au fost adaugate de catre pictori.