| DavidCopperfield a întrebat:

De ce anumite religii, nu sunt de acord cu, acel ritual de exorcizare. Ma refer la religiile protestante, ( dupa Martin Luther ). Ei neaga existenta in ceea ce noi nu percepep nu vedem, dar simtim... Credeti ca daca ar trebuii un Pastor sa faca un ritual, cand face contactul cu crucifixul, se va exprciza singur?

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

De unde ai tras concluzia că religiile protestante ar fi împotrva exorcizării? Dimpotrivă, conform 1 Petru 2-5 unde apostolul spune -voi sunteți o împărăție de preoți- neoprotestanții cred că orice credincios e un preot și are dreptul să facă exorcizare, adică să poruncească demonilor să părăsească un om în numele lui Iisus Hristos, se fac cursuri speciale în acest sens, de exemplu ellel ministries oradea.

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

Cursuri de cum sa incurajam nebunia nebunilor si sa le luam astfel banii.

| ania a răspuns (pentru doctorandus):

Să spui că cine crede în existenţa fiinţelor imateriale, spirituale e nebun e tot o credinţă. Ştiinţa nu ştie cum e energia care a creat universul ca cineva să fie îndreptăţit să pretindă că ştiie cine e în eroare şi cine spune adevărul.

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

Despre "exista fiinte spirituale" medicina (in general stiinta) nu poate avea nicio parere. Despre "duhurile rele produc bolile mentale sau pretinsele posesiuni" medicina are insa o teza clara. Nu mai suntem in Evul Mediu.

| oprescudorin11 a răspuns:

Exorcizarea a existat dintotdeauna, la toate popoarele, si cele cu religie evoluata si celelalte. Ce banuiesc eu ca ai inteles din exorcizare este mizeria vehiculata azi care a pierdut harul de altadata, se face in scop propagandistic si mercantil.

| Lucică1998 a răspuns:

Nimeni nu neagă existența demonilor, doar suntem împotriva unor ritualuri fara sens cu apa sfințită si crucifix nu știu de care nu au nici un fundament Biblic. Singurul mod de exorcizare lăsat de Isus a fost postul si rugăciunea Matei 17:21 "Dar acest soi de draci nu iese afara decat cu rugaciune si cu post."

| Ghidushu a răspuns:

Deoarce acele religii sunt ale lui satan si ei nu vor ca omul sa se intoarca spre Dumnezeu.

Parerea mea.