| Georrgy a întrebat:

De ce arabii poarta doar rochii de ce nu poarta pantaloni si nu au voie scurti si femeile au valul ala pe fata?

9 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Din pură prostie, pentru că așa le bagă religia pe gât.
Nu mi se pare normal ca la 50 de grade să fi acoperită din cap până în picioare fără nici un cm de piele la vedere și eventual doar în negru și să nu mai spuns că am văzut unele care purtau și cizme și mănuși, tot vara pe la 50 și ceva de grade.Eu nu pot să numesc asta alt cumva decât prostie.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Pentru ei a umbla cu pantaloni scurti sau fara voal li se pare vulgar.

| cristi202 a răspuns:

Mergi tu in desert, la peste 45 de grade, doar in sort (cind te arde soarele) sau pantaloni (cind transpiri de ii uzi imediat), si mai vorbim dupa aceea.

Apache
| Apache a răspuns:

Religia crestina este cum o fii...dar deja islamul denota pura prostie!
ok.e religia lor, dar uneori pe bune dau dovada de un fanatism si o prostie iesita din comun

Apache
| Apache a răspuns:

@cristi202
asta e altceva. hainele retin umezeala.etc
dar faptul ca femeia in islam nu are practic nici un drept? ...ca poate sa fie omorata de sot, iar el sa nu fie judecat? ...ca pedepsele la ei includ printre altele moartea prin lapidare cum este? aici ce mai poti zice?
nu mai leg de religia omului.dar deja este doza de prostie pura sa respecti o religie care instiga la violenta intre membrii unei comunitati!
toate religiile erau asa la inceput sa recunoastem.dar ele cu timpul s-au schimbat si adaptat vremurilor! ..de ce numai islamul este asa de inapoiat incat sa nu respecte drepturile cetatenilor si sa se adapteze drepturile omului din ziua de astazi?

| francesca89 a răspuns:

Femeile isi acopera fata din mai multe motive. unul ar fi ca sa dovedeasca sotului ca nimeni nu se uita la ea, ca e doar a lui.ideea asta imi si place dar si nu...in fine, nu vreau sa fiu off topic.

| PinkPanther a răspuns:

Pai hainele lor sunt facute in asa fel incat sa ii protejeze de soare si temperaturile ridicate din desert. Acum de ce nu pot renunta la ele, doar pentru ca asa le spune religia, nu stiu. Nu realizeaza ca cel care le-a scris coranul probabil nu parasise ncii o data zona lor, in care acel tip de imbracaminte este necesar.
Religia lor e bautta in cuie si nu progreseaza. cu toate ca timpurile se schimba.
Iar treaba cu voalul pe fata mi-se pare ok cand mergi prin desert, in caz de furtuna de nisip, imediat de acoperi si nu risti sa mori sufocat, dar cand iesi in civilizatie e stupid sa il pastrezi, ei baga ca scuza faptul ca femeia este o sipita si trebuie acoperita, sau ca frumusetea ei trebuie pastrata doar pentru sot, vrajeala ieftina.

| DjBl3ndar a răspuns:

Asta nu este adevar pentru ca ei poarta acele rochiii din cauza religiei.
Ei poarta acele haine pentru ca acolo este foarte cald iar acele haine sunt facute din-trun material subtre si cale le face pielea sa respire si sa nu le fie prea cald si la femei este la felwinking. Ei daca sar imbraca ca noi iar arde soarele de vi, ar muri de caldura ce este acolo.
Decii sa nu credeti ca e din cauza religieiwinking.

Spe ca te-am ajutat.Bafta!

| Ellliiii a răspuns:

La femei - isi acopera corpul si fata pentru ca nu au voie sa fie descoperite in fata altor barbati (Li se pare vulgar). Pentru ei este ceva urat ca femeile sa umble in pantaloni scuri sau chestii daca nu sunt pedepsite destul de aspru.