| Cretinul112 a întrebat:

De ce au ateii niste argumente asa de cretine? Si eu sunt ateu dar nu sustin astfel de argumente cretinoide. De ex: crestinismul a ajuns sa aiba atatia adepti datorita imperiului Roman. Adica, a crescut datorita militarismului roman. Realizati ca crestinismul era o religie extrem de influenta si inainte de Constantin cel Mare, nu?
Din cauza crestinismului au fost cruciadele. Deci, crestinismul e rau pentru ca a generat razboaie. Realizati ca in Evul Mediu era cu totul alta mentalitate, nu?

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu
2. Da.

| Mayhem666 a răspuns:

Mentalitatea din evul mediu nu e foarte diferita de cea de acum, doar ca acum oamenii au tehnologie si pot raspandi acea mentalitate idioata mult mai repede si mai eficient.
Anumiti oameni de azi sunt ceva gen oameni din evul mediu, dar cu calculatoare si internet.
Ce e mai rau decat un om prost? Un om prost cu acces la internet. Asta e o reteta pentru dezastru.

| Cretinul112 explică (pentru Mayhem666):

Mentalitatea din evul mediu era bazata pe religie si razboi. Nici constiinta nationala nu era plus ca majoritatea populatiei era analfabeta. Regii se foloseau de religie pentru a isi mentine puterea. La fel si biserica.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Mayhem666):

Hackerii sunt prosti? La ei este reteta pentru dezastru. Si nu sunt crestini.

| Cretinul112 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Ok,fanatica religioasa...

| Digikey a răspuns:

Culca-te la loc.
Esti dovada ca si ateii au uscaturile lor.

| CIaudiu a răspuns:

Ce-ai fumat taticule? N-am auzit in viata mea o astfel de teorie in randul ateilor.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

În realitate, cruciadele erau pur religioase în rândul războinicilor, liderii politici aveau cu totul alte motive. Papa a inaugurat cruciadele pentru a creștina Orientul Mijlociu și pentru a obține mai multă influență, mai mulți credincioși. Singurii care chiar credeau că tărie erau oamenii de rând; oamenii bisericii se foloseau doar de credința oamenilor pentru a stoarce bani (ca indulgențele, de ex). La câte femei treceau prin paturile papilor și la câți contra-candidați mureau misterios, e greu de crezut că ei chiar credeau în Dumnezeu.

| LupusDei1993 a răspuns:

Du-te si te culca, religiosule.

| Cretinul112 explică (pentru LupusDei1993):

Grele romana, asa i?

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Cretinul112):

Nu esti niciun ateu, esti doar un alt religios se probabil pupa moaste sau ceva de genul.

| LupusDei1993 a răspuns:

Inainte ca religia crestina sa fie religie de stat in Imperiul Roman, crestinii dinainte de Constantin erau persecutati si omorati pe capete. Numai dupa ce devine oficiala este imprastiata prin toata Europa, o parte din Africa si Asia. In Evul Mediu Intunecat pana astazi, crestinismul a facut destule atrocitati in numele zeului imprumutat de la evrei.

| Cretinul112 explică (pentru LupusDei1993):

Da,dar deja erau foarte raspanditi. Si apropo, germanicii si slavii de ce au preluat crestinismul?