| Aborted a întrebat:

De ce Bunul si Frumosul nostru Dumnezeu nu ia nicio atitudine in fata rautati si blasfemiei muritoare?

38 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate imi explicit dc mor copii de 1 - 2 luni dupa nastere. Cu ce gresesc acei copii? Si acele personae care traiesc din banii produsi de fete trimise cu forta la dat din fund, si traiesc bine. Ai tupeu tu sa zici ca dumnezeu exista si ne judeca... NE JUDECA, el pe noi.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

De ce sa ia atitudine cand ne-a dat liber arbitru?

| Aborted explică (pentru DarkOrbitMoon):

Chiar daca aceasta libertate duce la agonie? sau la autodistrugere?
Ipotetic vorbind.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru Aborted):

Da,ne lasa sa alegem si sa facem ce vrem.Nu se baga in viata noasta.Doar cei ce au suficienta credinta pot beneficia de bunatata lui, ceilalti ajung intr-un loc unde nu pot fi fericiti niciodata.Fiecare om trebuie sa sufere pentru a ajunge la mantuire.

| Aborted explică (pentru DarkOrbitMoon):

Poti sa mi dai un citat din biblie care sa corespunda cu argumentul tau?

| Încrucişătorul a răspuns (pentru Aborted):

God works in mysterious ways.

In fine, eu am orientari deiste...

Apropo, ai un avatar grozav. De unde e/l-ai luat?

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru Aborted):

Nu stiu biblia pe de rost.

| RandomDeTot a răspuns:

Un om a semanat samanta buna in tarina lui. In timp ce oamenii dormeau, un vrajmas a venit si a semanat neghina intre grau. Dupa ce au rasarit firele de grau, a rasarit si neghina. Robii stapanului casei au venit si L-au intrebat de unde vine neghina.

Acesta le-a raspuns ca un vrajmas a facut lucrul acela. Atunci, robii L-au intrebat daca vrea sa se duca si sa o smulga. Stapanul le-a spus sa nu se duca deoarece atunci cand vor smulge neghina s-ar putea sa smulga si graul. Le-a spus sa astepte pana ce va veni vremea secerisului si atunci, sa smulga mai intai neghina, s-o lege in snopi si apoi s-o arda, urmand ca dupa aceea sa ia graul si sa-l puna in granar.

Semnificatiile pildei

Stapanul il reprezinta pe Mantuitorul.

Samanta cea buna sunt "fii imparatiei".

Neghina sunt cei care fac fapte rele si care devin astfel "fii celui rau".

Tarina, campul este lumea.

Dusmanul este diavolul.

Secerisul este sfarsitul lumii si infricosatoarea judecata.

Datori suntem sa ne pregatim tarina sufletului, ca nu cumva sa vina vrajmasul sa semene neghina si sa ne puna in pericol Mantuirea.

Trebuie sa mergem la slujbele Bisericii ca sa auzim cuvantul Lui Dumnezeu, iar apoi sa punem in aplicare cele auzite acolo, facand fapte bune si ferindu-ne de rau. Biblia are toate raspunsurile.