| anonim_4396 a întrebat:

De ce cand vine vorba de religiile altora unii crestini incep sa faca misto, sa rada si sa ironizeze?

1 - Cand i-am zis unei crestine de varianta nordica a facerii oamenilor a inceput sa rada zicand ca e absurd. Cu ce e mai absurd un om creat dintr-un copac decat un om creat din pamant respectiv coasta umana?

2 - Recent a ras cineva de pe TPU de o papusa cu serpi in cap. A zis ca nu are legatura cu Medusa ci este un zeu indian (probabil Manasa). De ce un zeu indian e mai absurd si mai comic decat animalele vorbitoare din biblie sau balaurul cu 7 capete?

3 - Cand a fost vorba de sacrificiile umane ale aztecilor, multi crestini o ardeau cu "vai ce primitivi","ce salbatici","ha ha ha" si altele de genul. La fel ca si mai sus, cu ce sunt sacrificiile lor umane mai absurde ca sacrificiul anima oferit zeului crestin sau chiar sacrificiul uman?

Si multe altele...

* la 2 sa nu-mi bagati scuza penibila cu "satana undercover". Nu are nici o importanta cine sau ce era balaurul. Si in cazul in care vreti sa o ardeti cu "sarpele era satana", prezentati dovada.

Cred ca totul se rezuma la : de ce sunt religiile, zeii si ritualurile altora mai absurde decat religia, zeul si ritualurile voastre?

Apropo de absurd si amuzant in crestinism... cum era cu "trecutul pe sub o masa"?

17 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Daca tot ai atatea''de ce, de ce''in capul tau, studiaza singur si afla adevarul care te intereseaza.Niciodata nu o sa fi satisfacut de raspunsurile noastre pana nu-ti vei elucida misterul in capul tau.

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru Raniia):

Un raspuns de om derutat. Simplu pentru ca toate sacrificiile si ofrandele oferite oricui au un punct comun si anume creierul omului, care de frica si neintelegand de fapt cu adevarat natura de pretutindeni si-a inchipuit tot felul de forte supraomenesti ce aveau vina pentru tot ceea ce lor li se intampla, iar pentru ca ei sa fie crutati, iertati, ori ofereau ofrande, ori omorau animale pentru a cinstii "zeul" ori mergeau la biserica si se rugau pentru ca sa nu cumva sa ajunga unde nu trebuie dupa ce le se termina viata de aici

| anonim_4396 explică (pentru Raniia):

Data viitoare cand vrei sa-mi mai raspunzi la intrebari si comentarii, fie lasi un raspuns folositor fie nu mai lasi.

| SaveTheNature a răspuns:

Eu m-am nascut crestin.
Pana in momentul de fata, cea mai grea intrebare legata de credinta, pentru mine este: Ce se va intampla cu ceilati 5 miliarde de oameni de pe planeta (care sunt altceva decat crestini, care mor nebotezati etc).
Atata timp cat religia imi spune ca ei vor ajunge in alt loc decat noi crestinii, refuz sa sustin religia.
Nu pot sa inchid ochii si sa ignor, membrii celorlate religii, si sa astept ca ei sa se lumineze.
Pana la urma fiecare om se naste intr-o religie. Si in 99% din cazuri moare in acea religie.
Pentru mine nici o religie nu e absurda sau amuzanta. Ci e pur si simplu o forma de manifestare a oamenilor in ceea ce priveste credinta.

Totusi, aruncand o privire peste gard, si privind in toate gradinile lumii.Nu pot sa ignor faptul ca toate religiile lumii au la baza cele 10 porunci( sub diferite forme) dar cu esenta comuna.
(si te rog sa nu comfunzi poruncile biserice cu cele divine).
Banuiesc ca stii cele 10 porunci, cele 8 brate etc.
Stii ce mi se pare absurd? Sa nu vad ca noi oamenii ne deosebim transant de animale( cu anatomic vorbind). Uita-te la ce stadiu a ajuns stiinta in general( eu pot vb cu tine, te si pot vedea la web) Putem si vb la telefon. Putem face atetea de la mii de km. Ne putem schimba inima cu a altora si cate si mai cate.
Nu pot sa ignor faptul ca pamantul nu se ciocneste de nici o planeta de nici un asteroid (desi mereu se speculeaza).
Cat despre sacrificii umane. Stim bine cu totii ca au fost si vor fi greseli( pacate ). Si ca cu certitudine sunt erori umane si nimic mai mult.
Eu sunt catolic. In fiecare religie exista fel si fel de traditii si doctrine. Si ca veni vorba, religia ortodoxa e plina.
Dar eu le consider forme de manifestare a credintei.
Problema este ca aceste traditii si doctrine fiind mai usor de respectat, credinciosii uita, de poruncile lui Dumnezeu care sunt cu mult mai importante decat aceste doctrine.
Si apropo, pe TPU, cu greu vei gasi oameni cu HAR, care iti pot explica astfel de lucruri.
Un lucru e cert pentru mine insa. Dumnezeu exista. si e la scara mondiala.happy

| anonim_4396 explică (pentru SaveTheNature):

"Ce se va intampla cu ceilati 5 miliarde de oameni"... conform bibliei, ajung in iad.
"Atata timp cat religia imi spune ca ei vor ajunge in alt loc decat noi crestinii"... da, crestinismul cam asta spune. Si vad ca realizezi si tu ca nu e corect asa ceva. Nu prea suna a "just" nu?
"cele 10 porunci( sub diferite forme) "... da si nu. Unele seamana, altele difera (foarte mult). Doar pentru ca unele reguli seamana nu reprezinta absolut nimic. Nu e o dovada pentru "zeul meu e acelasi pentru toti" (daca la asta ai vrut sa ajungi).
"Nu pot sa ignor faptul ca pamantul nu se ciocneste de nici o planeta de nici un asteroid"... cred ca ti-am explicat acum foarte mult timp cum e cu "ciocnitul". Asta nu e o dovada PRO zei. Tine de altceva. Faza cu planeta nu cred ca trebuie explicata nu? thinking
"Dumnezeu exista"... din pacate e doar o parere personala a ta care nu este sustinuta de dovezi.
"si e la scara mondiala."... te referi la partea cu "e acelasi pentru toti"? Cred ca ti-am explicat si tie de ce nu poate fi corecta acea afirmatie.

| 3xfemeie a răspuns (pentru SaveTheNature):

Eu sunt ortodoxa, dar gandesc la fel ca tine. happy

| SaveTheNature a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord ca nu e corect faptul ca noi crestinii avem intaietate, pentru ca suntem crestini si ne botezam si pentru simplul fapt ca am avut norocul sa ne nastem crestini. Ca pana la urma trag concluzia ca e norco, daca e sa consideram crestinismul -calea cea dreapta. Deci mi se pare clar nedrept.
Dar am intrebat multi crestini, inclusiv pe Ema si mi s-a spus ca,,, conform bibliei "ceilalti" vor fi judecati conform invataturilor lor.

Dar tie ti se pare corect ca la un moment dat, s-a produs o ruptura atat de mare intre specia "om" si animale? ratiune, constiinta etc.
Conform teoriei evolutioniste, concluzia e urmatoarea : INTAMPLARE. (ceea ce nu mi se pare corect). Suntem prea diferiti de animale( in opinia mea), ca sa ma fac ca nu vad asta.
In situatia in care sunt acum ar trebui sa ma consider agnostic nu?
Dar te-as mai intreba ceva ( si nu uita ca nu sunt indoctrinatul vreunei religii si nici inchis la minte )
Dar te-as intreba de ce Aurora si Gabriel.o fata si un baiat din cartierul meu. Ea curva orasului, el un ciorditor -care ajunsese sa umble cu tigani, sa duca fete la prostitutie in Italia. De ce duc acum vieti de sfinti. De ce din niste opusi ai credintei au ajuns propovaduitorii ei. Si acum imi dau citate din biblie-amandoi. Pentru mine e inexplicabil. Tu te vezi maine propovaduind credinta in Cristos DA sau NU?
Uite ca ei la raspunsul era clar NU si acum e un clar DA.

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Deci esti agnostic? macar recunosti ca nu poti dovedi ca exista dumnezeu, deci te felicit, multi spun ca pot dovedi dar nimeni inca nu mi-a dovedit ca exista dumnezeu, daca exista dumnezeu de a trimis atatia asa zisi profeti cu scrieri total opuse, cum ar fi de ce l-a trimis pe isus apoi pe mohamed? de ce exista 3500 de secte crestine? de ce e asa interpretabila biblia? daca dumnezeu exista de ce nu se arata macar o singura data, ca creator e si conducator desi ca imparat trebuie ca sasi conduca copii lui cum sunt numiti, copii africani care mor de foame, tu stii cati oamenii o duc rau in lumea asta unde e dumnezeu in asta?
nu ma lua cu liberul arbitru daca tu vezi un om care trece strada si sti ca il va calca il lasi? daca isi vezi propiul copil ca se ineaca il lasi nu?

| anonim_4396 explică (pentru SaveTheNature):

1 - "vor fi judecati conform invataturilor lor"... la asta iti pot raspunde foarte usor. Stii citatul "doar prin mine ajungeti la tata"? Sau cuvintele spuse chiar de Ema " nu exista cale de mijloc". Si multe altele. Biblia e foarte clara. Fie accepti zeul crestin, fie ajungi in iad. Nu exista cale de mijloc. Daca ar fi fost corecta partea cu "vor fi judecati conform invataturilor lor", atunci spune-mi ce rost au evanghelizarile? Ce rost au avut razboaiele crestine pentru crestinizarea altora? Mai pe scurt, ce rost are raspandirea crestinismului?

Si daca e sa fie judecati toti conform invataturilor, ce se intampla cu nordicii, egiptenii, hindusii, cei care cred in reincarnare si chiar ateii? Crestinismul nu accepta reincarnarea. Ce se intampla cu cei care nu au auzit deloc de zei? Chestia asta iti "distruge" afirmatia foarte usor. Daca mai pun si partea de la inceput, afirmatia ta nu are nici o sansa.

Biblia e clara... nu te inchini zeului crestin, nu pupi raiul. Asta cu "vor fi judecati conform invataturilor lor" e folosita de cei care isi dau seama ca nu e corect ce zice biblia dar cauta o "scapare" pentru ca nu vor ei sa accepte asa ceva. Nu e moral si multi stiu asta. Asta trebuie sa-ti dea de gandit. E o dovada clara ca zeii sunt simple inventii umane. Ce vrei tu, culmea, vrea si zeul tau. Ce iti place tie, culmea, ii place si zeului tau.

2 - "intre "om" si animale"... e foarte simplu. Noi nu avem arme si mijloace naturale de aparare. Trebuia sa evoluam cumva. Nu avem gheare, viteza, forta, rezistenta, aripi, nu putem inota, respira sub apa si multe altele. Tot ce a ramas a fost creierul. Daca te las gol, fara nimic in natura sa te descurci folosindu-ti inteligenta timp de o luna, cel mai probabil o sa fi mort. Sa o iei de la 0 folosind ce au avut oamenii la inceput. Ce zici, mai esti superior animalelor? Cine e mai avantajat acum iarna, tu sau cainele? Din acest punct de vedere esti superior cainelui?

Tu esti adaptat unui mediu anume, pestii sunt adaptati unui alt mediu, ursii unui alt mediu si tot asa.

Acum... cat despre inteligenta, omul nu este singurul animal inteligent. Mai sunt si altele. Singura diferenta este ca ele sunt la inceput iar noi am evoluat mai mult. Sunt unii care fac comparatii intre inteligenta animalelor si cea a omului incercand sa demonstreze ca evolutia este gresita sau alte chestii de genul. Sa compari asa ceva e ca si cum Mike Tyson ar merge la un incepator, l-ar bate si i-ar spune "lasa-te de box, esti slab" uitand insa ca de la acelasi nivel a pornit si el.

Documenteaza-te mai mult pe subiectul evolutie. Pe bune, fa "efortul" asta. Exista internet, acum poti sa te documentezi foarte usor. Trebuie doar sa vrei.

3 -"Suntem prea diferiti de animale"... nu, nu suntem chiar atat de diferiti. Asta vrei tu sa crezi. Asta ti s-a spus.

4 - "ar trebui sa ma consider agnostic nu?"... asta numa tu stii.

5 - "De ce din niste opusi ai credintei au ajuns propovaduitorii ei"... nu are nici o importanta. Asta s-a intamplat si in alte religii. Sunt care s-au convertit din aceeasi stare la alte religii. Nu demonstreaza absolut nimic. Ba mai mult, sunt si persoane religioase foarte de "succes" sau nu, care au renuntat la religie.

6 - "Pentru mine e inexplicabil"... inseamna ca nu ai cautat destul explicatia.

7 - "DA sau NU"... NU. Daca imi preinti dovezi cu adevarat bune ca zeul tau exista, eu sunt dispus sa spun "da, am gresit". Nu il voi urma din motive personale si cica am liberul arbitru. Atata timp cat faci fapte bune, unui zeu cu adevarat drept nu ii pasa daca te inchini lui sau nu.

Tu te vezi maine propovaduind hinduismul sau alte religii?

| SaveTheNature a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu sa iti raspund la intrebare. Dar stiu ca sunt multi care pot.
Dar sunt greu de gasit pe TPU acei oameni.
Eu stiu ca se moare de foame, si exista suferinta pe pamant.
Dar eu cred ca sunt rezultatele actiunii oamenilor.
Majoritatea bolilor sunt rezultate ale razboaielor, ale necuratiei, lesbianismului, perversiunilor, invidiei, urei. in general rezultate ale incalcarii acelor 10 "banale porunci"
Capitalismul -si asta e o mare cauza a polaritatii si saraciei extreme pe glob.
Balanta se echilibreaza in felul urmator,-pentru ca nemtii, britaniicii si americanii sa o duca bine, sa prospere, e neaparata nevoie ca alte state sa ramana sarace ( sa ii poate exploata pe ei, si resursele respectivelor state).
Daca ar fi pace pe pamant, s-ar ajunge la un echilibru pe pamant, care ar duce suferinta catre 0. E simplu daca tu multa mancare si vecinul nu are nimic ( tu mananci mult si te imbolnavesti iar el nu mananca nimic si, se imbolnaveste si el).
Cam asta se intampla pe plan mondial la o scara mai mare. Nu e unitate, intelegere, ajutor dreptate etc.
Si desi toate religiile ii invata pe oameni sa fie buni ei fac pe dos, ca inteleg credinta asa cum vor ei. Desi au ratiune si stiu ca nu e bine ce fac, din setea aia pentru a atinge placerea absoluta.
Eu nu iti pot raspunde de ce nu apare Dumnezeu, dar exista milioane de oameni care cred cu o asa tarie in El de zici ca l-au vazut.
Nu e interesant?
Si mai sunt oameni care inainte fugeau de Dumnezeu, si il negau cu tarie, si acum nu ca doar au inceput sa creada, dar mai mult, umbla printre oameni sa le spuna minunea.
Eu nu pot sa ma consider ateu, pentru ca pur si simplu in jur e plin de Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Exista miliarde care cred in alt zeu decat al tau,daca e vorba sa vb pe cifre atunci ce facem cati cred in x mai multi e real, da sunt oamenii care erau frustrati de viata lor urau totul, asta e o stare de depresie, da si uni au gasit ceva bun in noul testament, asa cum uni gasesc in religia budista,mulsulmana, sa nu uitam de budisti care in apropierea granitelor chineze traiesc cu frica,eu nu urasc pe zeul tau, cei care urasc pe zeul tau nu sunt ateii sunt satanisti, anti-teisti, sau de alta religie, eu nu cred ca din nimic a aparut zeii, cred in varainta stiintei e logica si detine dovezi, uni mai imi spun sa am credinta in ce, in fantezi, nu pot crede in fantezi cred in cea ce percep si am ca baza stiinta, nu sunt visator de felul meu eu traiesc prezentul uni viseaza la viitor dar nu fac nimic in prezent sunt multi de astia

| OOOLEOOO a răspuns:

Crestinismul isi creaza o societate, cine nu o respecta este alungat.
Eu risc 20 de ani la inchisoare deoarece imi practic ritualurile Nyabinghi.

| M25M a răspuns:

Cred ca raspunsul este evident, fiindca prezinta o alternativa, o alta varianta care nu este acceptata de dogmma crestina, caci daca ar fi atunci acele persoane nu ar mai fi crestine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ooofff gaia.ce clasa ai trecut? banuiesc ca nu faci religie la scoala.da nu-i nimic, vei creste si tu mai mare.atunci vei sti, poate.

| tasmania a răspuns:

La intrebarea principala, raspund cu "nu stiu" - crestinul trebuie sa fie un om plin de bucurie, dar nu d-aia ironica. Desi mai scapa si asa ceva - cum zicea un coleg/o colega de discutii: erare humanum est.
1. Uite ce: calendarul este plin de nume de sfinti care si-au jertfit pana si viata pentru Hristos. Nu poti minimaliza ceea ce au facut ei. Ortodoxia are calea aceasta a sfintilor, incercata de atatia de-a lungul celor 2000 de ani de cand a fost intemeiata Biserica. Citeste scrierile filosofilor care au trecut la crestinism in primele veacuri si vezi ca vorbesc despre "basmele" grecilor - ei care le cultivasera tocmai pe acelea pana a-L afla pe Hristos. Ortodoxia este un modus vivendi, este vie, e palpabila - pe cand religia nordica (sau mai stiu eu ce alta cosmogonie) e trasa de mult pe linie moarta.
2. In Sfanta Scriptura nu exista decat un animal vorbitor, si anume magarita lui Balaam/Valaam.
3. Sacrificii umane la crestini? Cand? Eu ma refer la Biserica Ortodoxa - restul nu-i treaba mea.

| anonim_4396 explică (pentru tasmania):

1 - Trebuie doar sa te uiti in Rromania la ortodoxie ca sa vezi cat de "buna" e. Cat despre cei care si-au dat viata pentru isus, sunt mult mai putini decat cei care au murit din cauza crestinismului. Nu ignora asta. E ca si cum te lauzi cand dai 2 goluri dar le ignori pe celelalte 7 primite in schimb iar la sfarsitul meciului urli "am invins". Daca vrei sa vorbesti despre "morti", atunci fa o comparatie corecta intre cei care au murit din cauza si cei care au murit pentru. In cazul in care nu stii (si cred ca nu stii), religia nordica inca este "vie". A supravietuit. Faptul ca intr-un calendar sunt trecuti niste persoane dintr-o religie anume nu are nici o importanta.
2 - Ai uitat sarpele vorbitor din gradina edenului.
3 - Sper ca n-ai uitat de isus. El intra la categoria sacrificiilor umane (chiar daca a fost voluntariat). Si nu le ignora nici pe cele animale ele fiind subiectul principal.

"restul nu-i treaba mea"... acum esti doar ignorant. Pana nu de mult, crestinismul nu era impartit in atatea ramuri. Era doar crestinismul si atat. Uita-te in Rromania la ortodoxie daca vrei sa vezi cat de "buna" e cu adevarat. Deschide ochii.

| tasmania a răspuns (pentru anonim_4396):

1. De unde ai statisticile? Cum poti sti astfel de lucruri, pe care singur Dumnezeu le cunoaste?
Si da, ma uit in Romania asta de care ti-e tie scarba si pe care o jignesti inca din numele pe care i-l dai. Dar asta e problema ta cu Romania - trebuie sa v-o rezolvati impreuna. Si ma uit, cum ziceam, la Romania si mi se pare frumoasa si buna Ortodoxia - cu toate scaderile pe care le au ortodocsii. Daca esti tu cumva fara de pacat, da primul/prima cu piatra.
Religia nordica a fost poate redescoperita si preluata de cine stie cati adepti, de supravietuit nu cred ca a avut cum. E o chestiune de lamurit si ce intelegi prin "religie nordica".
Pe de alta parte, e important de stiut ca avem atatia sfinti in calendar - barbatia si mucenicia lor reprezinta o adeverire in plus a invataturii lui Hristos.
2. N-am uitat. Dar ai spus ca nu accepti cuvintele Bisericii, si deci nu crezi ca Dezbinatorul a intrat in sarpe spre a-i ispiti pe protoparinti. Sau nu crezi ca poate intra in fapturi? Mergi o data la Frasinei, sa vezi cum se comporta bietii oameni indraciti cand li se citesc rugaciuni.
3. Cu Hristos e altceva. El S-a jertfit fiindca nici un om obisnuit nu putea face ceea ce a facut El prin jertfa de bunavoie; deoarece El nu avea pacat, prin moartea Sa injusta l-a restabilit pe om in pozitia primordiala in relatia cu Creatorul. A restabilit filiatia omului fata de Dumnezeu - de aceea ne-a si invatat "Tatal nostru", fiindca ne-a dat posibilitatea si puterea de a nu mai fi robi ai mortii si ai pacatului, ci de a fi adevarat fii ai Tatalui. Si astfel, frati, dupa umanitate, cu Hristos. Pe El nu L-a sacrificat nimeni in sensul jertfelor de care vorbesti tu; poate doar carturarii acelor vremuri, ca sa scape de o problema stringenta.
Si da, restul nu e treaba mea. De ce as fi ignorant? Pentru ca asa sustii tu? Bleah! Pai, ce treaba au rasaritenii cu apusenii? Sau vrei sa spui ca Inchizitia a fost parte integranta a Bisericii Rasaritene? Biserica nu mai era Una de mult cand s-au intamplat grozaviile de care amintesti tu. Asa ca de ce ti-e usor sa dai vina la gramada? Tu zici ca "pana nu de mult" era doar crestinismul si atat - papii au avut pretentii (de intaietate si posesiune) inca din secolele 3-4. Schisma cea mare nu a fost decat iesirea la suprafata a unor mocniri mai vechi.