| morandi a întrebat:

De ce cele mai "titrate"intrebari unt legate de religie? Si in toala lumea cel mai piperat subiect este religia?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca e tabu de asta

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pt ca au epuizat toate subiectele si toti se pricep la religie ca si la politica.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Pai de n-ar mai fi religia, nici piperul n-ar mai fi asa condimentat.Globul pamantesc ar fi prea dulce, si lumea s-ar satura.

| WR104 a răspuns:

Pentru ca sunt cat se poate de serioase intrebarile la aceasta categorie in schimb nu au un raspuns final sau o rezolvare.
Aici oricine poate sa spuna orice.

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu a pus un om gandul vesniciei.De acea punem astfel de intrebari, casa alegem cala corecta, mai mult pentru incuiatii la minte precum ateii si satanistii.Scuze de ofensa.

| Inferno a răspuns (pentru kira30):

Poti aduce si argumente?

| Thunderstruck a răspuns (pentru kira30):

E ironic faptul ca-i faci pe atei incuiati, dar tu crezi in demoni...sad Cand o sa-ti dai seama ca tu esti ala incuiat?

| kira30 a răspuns (pentru Thunderstruck):

N-am spus ca cred in demoni, am spus ca cred existenta lor.
Exorciszarea si spiritismul unde ei iti raspund sunt mari dovezi.

| vrelian a răspuns:

Pentgru ca la religie nu iti trebuie multa carte de aia.fiecare stie sa dea din gura povesti de orice fel.aici nu trebuie sa demonstrezi nimic, nu trebuie sa explici nimic.dai din gura ca o moara stricata ca orice ai spune merge.si uite asa indiferent cine ai fi si ce ai spune aici la capitolul asta religie esti tare.nu poate nimeni sa te contrazica.ori daca cineva o face il poti contrazice si tu la rindul tau.un fel de balaceala.asta este valabil pentru toti nu doar pentru credinciosi.

| tasmania a răspuns:

Fiindca religia e ceva personal pentru fiecare si discutiile in contradictoriu au - de obicei - puterea de a da nastere la sentimente patimase. In plus, religia poate face un om sa actioneze cum nu ti-ai inchipui (si cum nici ace om n-a putut banui vreodata). Pentru foarte multi, a le zice oarece despre religia lor, e ca si cum i-ai injura de parinti. Cred ca asta e motivul.

| phantomitza a răspuns:

Oameni sunt curiosi, de unde vin, ce se intampla, cine-i Dumnezeu, pe om totimpu l-a atras necunoscutul si dorinta de a afla.

| MagicalUnicorn a răspuns:

Pentru ca intotdeauna o sa fie o lupta continua intre religie si ateism ca si lupta dintre Pepsi si Cola. N-ai ce le face.

| LazyKatZ a răspuns:

Fiindca subiectul asta face pe cei mai multi oameni sa se certe.

| Funditza88 a răspuns:

Pentru ca tu cand te gandesti la religie de gandesti la Dumnezeu.El ne-a creat, ceea ce ne face sa avem o mare atentie asupra lui.

| kittyBast a răspuns:

Pentru ca omul are nevoie sa creada in ceva si sa cunoasca din ce in ce mai mult