| Exal a întrebat:

Cum se face ca in Biblie sunt regasite informatii cu privire la Big Bang,infinitatea stelelor,etc?
Biblia e singura carte sfanta care ne spune ca inainte de univers nimic nu a existat, ca materia este creata din nimic.
Astfel de informatii nu au fost furnizate vreodata de greci sau egipteni.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Intrebarea ai mai pus-o si nu, nu, in TORA nu scrie de asa ceva http://historel.tripod.com/orient/03mesop.htm
ce carte, tora este o colectie de carti, scrise dea lungul multor ani, multi copy paste din alte miologi, dar nici un evreu nu afirma ce scrii tu acolo, te inseli si hinduismul spune acelasi lucru https://ro.wikipedia.org/wiki/Brahman

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Mitul_crea%C8%9Biei
iar te inseli
Ex nihilo
De remarcat că doctrina creării lumii din nimic (creatio ex nihilo) nu este o doctrină biblică,[1] ea apărând abia în secolul al II-lea e.n.,[2] deși unii cercetători susțin că acesta nu e un motiv de a crede că nu este o doctrină biblică.[3]

| RAY a răspuns (pentru RAY):

În mitologia egipteană, la începuturile lumii exista doar o mare întunecată care plutea peste tot. Ea era cufundată în tăcere, era lipsită de orice sunet sau de vreun clipocit, și se spune că era corpul zeului primordial Nun, zeul oceanului. Într-o zi însă, din adâncimile acvatice s-a ridicat un munte la suprafață, iar pe vârful lui s-a născut zeul soare, Atum (Ra). Acest zeu avea înfățișarea unui om, a unui bărbat și deținea o energie universală prin care putea să creeze toți zeii viitori și toate forțele pământului. Atum îi naște pe Shu, o divinitate masculină, și pe Tefnut, o divinitate feminină. După unele legende, se spune că pe cei doi i-a scos din gât: tușind l-a creat pe Shu și scuipând a adus-o pe Tefnut. Acest mit este întărit și de faptul că "shu" înseamnă "aer", "vid", iar "tefnut", "umezeală", "ploaie". Acești doi zei gemeni, născuți de Amon, au devenit amanți și au adus pe lume pe zeița cerului, Nut, și pe zeul pământului, Geb. Imediat ce acești doi zei s-au născut au fost despărțiți de Shu, care a ridicat-o pe Nut cu brațele. Astfel își explică egiptenii faptul că cerul se află deasupra, iar pământul dedesubt, iar aerul, "shu", între cer și pământ.

| Exal explică (pentru RAY):

Nu are nimic de a face cu creearea materiei din nimic, asta doar sustine ca pamantul era acoperit de apa pe toata suprafata.

| RAY a răspuns (pentru Exal):

In biblie nu scrie ca s-a facut materia, energia din nimic

| SG1995 a răspuns (pentru Exal):

Biblia susține acelasi lucru geniule. Citeste Genesa.

| T0T a răspuns:

Big-Bang nu susține infinitatea stelelor. De fapt nicio ramură a vreunei științe exacte nu susține vreo infinitate. Infinitatea e un simplu concept abstract și teoretic. De obicei oamenii de știință când se referă la infinit se referă la ceva ce ia niște valori foarte mari(asta dacă nu îl folosesc în sensul lui teoretic).

| Exal explică (pentru T0T):

Ceea ce ai zis nu e gresit.

| Donsavas a răspuns:

Materia nu se poate distruge, deci nici nu se poate crea. Ea a existat dintotdeauna. Drept dovadă, universul este infinit iar timpul e doar o iluzie a minții noastre.

| xerxes1 a răspuns:

Pe cat punem pariu ca nu ai citit Biblia toata si nici o alta carte "Sfanta"?

""

| wpetterssone a răspuns:

Unde scrie în Biblie despre teoria Big Bang?

Întrebări recente