| Nucreeed a întrebat:

De ce cred oamenii intr'o carte care a fost scrisa de'alungul a 1500 de ani de vreo 40 de oameni spunand ca alea sunt cuvintele lui dzeustraight face cat de inchis la minte sa fii?straight face
mereu cand ceri unui crestin o dovada care sa arate existenta lui dzeu el iti da un citat din bibliestraight face

27 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Exista mai multe carti, mai multe religii, mai multe pareri.
Eu cred ca ateii si extremistii religiosi sunt cei mai inchisi la minte.

| shadovv a răspuns:

Descartes, Toma de Aquino au oferit dovezi, intr o mare masura bazate pe logica aristotelica, rationale.
Kierkegaard a oferit nu o dovada ci un motiv perfect rational (depasind rationalul).

| anonim4565 a răspuns:

Da cat de inchisa la minte sa fi tu sa crezi ca nu exista Dumnezeu spunand ca stra stra stra stra bunicii tai au fost maimute si ca tot ce e in lume e la intamplare

| RAY a răspuns (pentru anonim4565):

Ce logica poti avea, suntem maimute in continuare

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu uita sa scrii despre faptul, ca cartea a fost rescrisa retradusa si MODIFICATA de'alungul anilor pana a ajuns la modelul modern de bibblie.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Pentru ca au fost indoctrinati.

| LetsPutASmileOnYourFace a răspuns:

Bibilia nu este toata adevarata, dar are si ea miezul ei de adevar, ca orice basm! S-a demonstrat ca daca intorci unele citate din biblia iti v-a da cu totul altceva ( Rugaminte catre Lucifer ) Nu tii se pare ciudata chestia asta? Ceva tot trebuie sa fie cu aceasta carte! Nu cred ca a scris-o Dumnezeu, dar cu siguranta a scris-o cineva foarte important, care cred eu... Ne vrea raul! Nu stiu daca ai inteles ceva... PEACE.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LetsPutASmileOnYourFace):

De ce mai aberati mai oamenilor! Anonim-o tu spui niste aberatii foarte mari..In primul rand te dai cea rationala? Ai vreo dovada ca daca intorci citate reiese asta>? Asa iti dau si eu site-uri care spun ca daca citesti din Biblie pe verticala iti spun evenimente care au avut loc dea lungul timpului dupa scrierea Bibliei. Dar nici in asta nu cred..Si mai sunt o gramada de pareri sin astea dar va spun eu ca nu sunt reale.

| LetsPutASmileOnYourFace a răspuns (pentru anonim_4396):

Da... Chiar am dovada! Pentru ca si eu am biblie si am verificat! Stii eu nu spun un lucru de care nu sunt sigura! Nu sunt aberatii, dar tu esti de parerea asta pentru ca vezi iluzia din fata ta, nu adevarul! Daca intorci unele chestii din biblia iti va da numele a 4 zeite malefice : Isis, Daianna, Demeter si Kali. Cu asta am incheiat. WAR.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LetsPutASmileOnYourFace):

Da! Am inteles! La tine 4 nume de zeite = rugaminte catre Lucifer..Foarte logic..Si uite cum suna asta "daca intorci unele chestii" mda..Mai 4 cuvinte in toate Biblia..Mai da-mi niste exemple si s-ar putea sa te cred.

| LetsPutASmileOnYourFace a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti chiar fraier/a big hug. Am spus 4 zeite M.A.L.E.F.I.C.E, asta inseamna ca este legat de Lucifer, si. BA! De ce imi bat eu capul cu copii ca tine? Pa! rolling on the floor

| Nucreeed explică (pentru LetsPutASmileOnYourFace):

Zeite malefice si lucifer...ce te face sa crezi asa de tare ca exista asa ceva? vezi ce naiva esti? si il insulti degeba pe "yoji"pentru ca tu habar nu ai dar esti atat de convinsa de ceea ce zici incat nimeni nu poate sa-ti schimbe parerea ...asa sunteti toti astia crestinii astia credeti ca le stiti pe toate si doar ce ziceti voi e adevarat dar dovezi FIX PLA! ca altfel nu pot sa zic

| LetsPutASmileOnYourFace a răspuns (pentru Nucreeed):

Iti voi da un maxim urat si iti voi spune ca nu sunt crestinawinking! Dar... Tu ai vreo dovada ca NU EXISTA? happy Da... exact cum crede-am si eu! Tacii in banca ta daca nu stii ce vorbesti! Si incearca sa iti cotrolezi vocabularul ca esti pe TPU nu pe RedTub! WAR.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LetsPutASmileOnYourFace):

Mai fetito.DA DOBITOACA esti. Zeitele fac parte din mitologia graca, persana si altele.Dar esti asa fraiera incat nu sti ca credinta in zei si in Dumnezeu sunt cu totul diferite..In credinta aceasta politeista tu stii ca Lucifer nu exista? Sau esti asa inculta? Si mersi ca m-ai catalogat drept copil.Dar dupa felul exprimarii tu pari a fi mai mult un copil..Adica mi-am dat seama folosind cuvantul "chestii" ca nu prea te duce capul sa porti o convorbire din aceasta. Deci esti o fata cam inculta bag seama. Spune-mi si mie in mitologie undeva unde apar bagati si Lucifer si zeii in aceeasi oala? Tu le amesteci asa fara nici un pic de gandire...Mai bine lasate de asemenea conversatii ca nu sunt de tine.

| LetsPutASmileOnYourFace a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca sa iti stapanesti vocabularul, in primul rand. Dupa aia,daca tu citesti dintr-o carte ca fierul se mananca cu mustar, tu ve-i crede chestia asta,pentru ca asa scrie acolo, nu?! Ei bine,spre deosebire de tine. eu nu cred! Stiu mai bine ca tine ca Lucifer sau Dumnezeu nu are nici o legatura cu Zeii, cel putin asa spun documentarele/cartile etc. Dar incearca sa gandestii si putin PESTE limite, incearca sa ai propia ta parere, nu sa fii un robot ce orice citeste, aia si spune... Incearca sa amestecii unele chestii, incearca sa dezlegii cuvantul de pe ultima pagina [ Daca intelegi ce vreau sa spun ]. Si eu eram candva ca tine, dar ve-i vedea, ca pe parcurs ce studiez din ce in ce mai mult subiectele acestea, ve-i aveea o propie parere diferita de ceea ce scrie sau se spune. PEACE.

| Nucreeed explică (pentru anonim_4396):

Ma pls nu te mai obosi cu asta ca e dusa rau laughing))) nici macar sa scrie nu stie si iti zice tie de vocabular...

| anonim_4396 a răspuns (pentru LetsPutASmileOnYourFace):

Iti spun eu ceva..Eu nu cred in zei..Si nu imi sta in fire sa amestec ceva in ce cred cu ceva in ce nu cred..Adica nu amestec basmele cu Harap Alb cu Fuziunea Nucleara deoarece nu au nici o treaba. Uite Infams are dreptate dar acum ce sa fac.Pe tine nici nu ar trebui sa mai te intereseze sa amesteci sa mixezi aceste lucruri deoarece nu are nici o logica daca tot nu crezi in nimic. Las-o soro asa cum e..Ca nici eu nu ma bag sa amestec Coranul cu invataturile lui Buddha..Adica ce rost are daca tot nu crezi in aceste lucruri? Daca sunt minciuni ambele dupa capul tau ce mai vrei sa demonstrezi? Si nu imi spune de vocabular ca ti-am raspuns chiar dulce fata de ce mi-ai spus tu inainte..Eu am spus multe pe site-ul asta si le spun pe fata adica imi zici ceva urat ti-o intorc dublu."Peace" si tie!

| LetsPutASmileOnYourFace a răspuns (pentru Nucreeed):

Scrii cu " pls ", adaugi la emoticoane paranteze peste " laughing-laughing,))) " Si ai tupeu sa pronunti cuvantul " Voacabular ", macar Yoji scrie corect, deci are tot dreptul sa comenteze, dar tu?! Mai bine taci ca te faci de tot rahatul! happy

| RAY a răspuns:

Daca atata il duce capu ce ai vrea sa-si dea daca baza lui e cartea aia, intelegeti ca baza credinteti e credinta in nimic

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Pot să te întreb dacă ai reuşit să citeşti Biblia pentru a te face cunoscut cu conţinutul ei?

Răspuns utilizator avertizat
| rocco09 a răspuns:

Nu te bucuri ca tu esti mai "dezghetat"?

| Salahadin73 a răspuns:

Dovada...uita-te in jur, daca tu crezi ca toate aceatea au aparut in urma unei asa-zise explozii(Big Bang). Nici eu nu sunt o persona foarte credincioasa.dar cred intr-un creator..fie el Dumnezeu, Allah sau Yahve... mintea mea nu poate sa conceapa ca toate lucruri au aparut in urma unei, gresel a universului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salahadin73):

Daca nu stiai Allah=Dumnezeu=Yahve... Dumnezeu e titlu..Allah si Yahve sunt nume..Cum ar fi ei au transpus numele american Yahve in turca cum au transpus si unele religii mai mici din Romania numele de Yahve in Iehova..Nu este nici o diferenta

| SmexyBoy a răspuns:

Vrei dovada?
Nu vei primi...
Nu pentru ca nu exista, ci pentru ca nu vrei cu adevarat.

| Killala21 a răspuns:

Nu esti inchis la minte daca crezi in Dumnezeu chiar daca nu ai nicio dovada ca el exista...biblia noastra este scrisa gresit, religia pura/corecta este din biblia ebraica.

| Nucreeed explică (pentru Killala21):

Nu esti inchis la minte? atunci de ce refuzi sa gandesti si crezi in dzeu doar pentru ca nu poti sa-ti explici cum s-a creat universul asta?