| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce credeti ca Biblia e inspirata de Duhul Sfant?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

1. Pavel nu stia ca el scrie "Scriptura". De unde stiu? Nu tot ce a fost scris de Pavel a fost pastrat, nu tot ce este atribuit lui Pavel este scris de catre el, iar un editor a compilat o antologie de scrisori ale lui Pavel, facand tot felul de combinatii de scrisori. Noul Testament nu se bazeaza direct pe scrisorile lui Pavel, ci doar pe aceasta antologie.

2. La el "Scriptura" insemna Vechiul Testament, sau cel putin Tora.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://ro.scribd.com/......erdict-pdf

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe lângă faptul că mi-a schimbat viața și mi-a dat o viziune prețioasă despre lume și viață...mie și atâtora...

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

1. Pavel nu stia ca el scrie "Scriptura". De unde stiu? Nu tot ce a fost scris de Pavel a fost pastrat, nu tot ce este atribuit lui Pavel este scris de catre el, iar un editor a compilat o antologie de scrisori ale lui Pavel, facand tot felul de combinatii de scrisori. Noul Testament nu se bazeaza direct pe scrisorile lui Pavel, ci doar pe aceasta antologie.

2. La el "Scriptura" insemna Vechiul Testament, sau cel putin Tora.

| TheStrategist a răspuns:

E o carte scrisă de niște oameni. Nu cred că a gândit Duhul Sfânt în locul lor.

Răspuns utilizator avertizat