| Moisie a întrebat:

O intrebare pentru credinciosii care cred ca Biblia a fost inspirata de Dumnezeu sub atenta supraveghere a Duhului Sfant, asta pentru ca sa nu-I fie inteles in mod gresit mesajul "inspirat".
Daca acceptati acest lucru de ce sa nu acceptati si adevarul ca Biblia a fost inspirata cu multe sute de ani inainte de aparitia crestinismului pe cand nu exiatau preotii crestini ci doar Rabinii religiei mozaice.
Prin urmare rabinii au fost aceia care s-au bucurat de "inspiratia divina" si de atenta supraveghere a DuhuluiSfant!
Plecand de la realitatea ca Biblia este altfel interpretata de preotii crestini decat o fac rabinii, cine credeti ca mint si rastalmacesc Biblia?
a) Rabinii pentru ca au scris Biblia sub "inspiratia lui Dumnezeu" si supravegherea de Duhul Sfant?
sau
b) Preotii crestini care o inteleg dupa cum ii duce capul, a se citi dupa cum le dicteaza intereselor lor murdare?

4 răspunsuri:
| HowdidIgethere a răspuns:

C) nici unii, nici altii. Doar ca preotii crestini au in vedere si mesajul Domnului Iisus Hristos.

| Delmoniko a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Da, prietene, iar mesajul asta a fost auzit de acei preoti chiar din gura lui Iisus. Apoi l-au transcris fara sa se piarda nimic din inteles si continut. Pe aici sunt numai pustani de 15 ani?

| Katczinsky a răspuns:

Iar incepe asta cu rabinii lui. laughing Cred ca tu numai rabini visezi noaptea. Hai, sa curga insultele.

| Moisie explică (pentru Katczinsky):

Intrebarea de mai sus nu se refera la persoana mea, ci la un adevar pe care il poate deduce oricine care isi foloseste ratiunea.
Bag sama ca tu nu l-ai putut deduce.