| GiulianoSenior a întrebat:

Ce credeți ca este Duhul Sfânt?

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Duhul Sfant este o persoana din Dumnezeire. Este Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu -Fiul, Dumnezeu-Duhul Sfant.El simte, se intristeaza, se bucura, mijloceste.

| danay72 a răspuns:

Este forta activa a lui Dumnezeu.Nu e o persoana.Geneza1:2,fapte2:3,4

Răspuns utilizator avertizat
| mODIN a răspuns:

O inventie.

| milan9 a răspuns:

O mică parte din versetele care Îl prezintă pe Duhul Sfânt ca persoană:

Matei 28, 19 – "Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh."

Evrei 3, 7 - "De aceea, precum ZICE Duhul Sfânt: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui,"
Evrei 3, 8- "Nu vă învârtoşaţi inimile voastre, ca la răzvrătire în ziua ispitirii din pustie,"
Evrei 3, 9 – "Unde M-AU ISPITIT părinţii voştri, M-AU ÎNCERCAT, şi au văzut FAPTELE MELE, timp de patruzeci de ani."
Evrei 3, 10 – "De aceea M-AM MÂNIAT pe neamul acesta şi am zis: Pururea ei rătăcesc cu inima şi CĂILE MELE nu le-au cunoscut,"
Evrei 3, 11 – "Că M-AM JURAT în mânia Mea: "Nu vor intra întru ODIHNA MEA!"."

Ioan 15, 26. Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine.

Fapte 20, 28. Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său.

Efeseni 4, 30 -"Să nu întristaţi Duhul cel Sfânt al lui Dumnezeu, întru Care aţi fost pecetluiţi pentru ziua răscumpărării."

Evrei 2, 4- " Împreună mărturisind şi Dumnezeu cu semne şi cu minuni şi cu multe feluri de puteri şi cu darurile Duhului Sfânt, împărţite după a Sa voinţă?"

Fapte 7, 51 "Voi cei tari în cerbice şi netăiaţi împrejur la inimă şi la urechi, voi pururea staţi împotriva Duhului Sfânt, precum Şi părinţii voştri, aşa şi voi!

| milan9 a răspuns:

De unde "forta activa", că doar nu vorbim aici nici de Mortal Kombat şi nici de Pokemon! Cum pot oare "martorii" lui Iehova să inventeze, sa adauge termeni din aceştia prin care de fapt nu încearcă să descrie ceva ci să adauge teorii greşite alături de înăţăturile creştine, denaturându-le le acestea din urmă...

Termenul inventat fantasmagoric "forţa activă", nu doar că nu are nici o şansă să apară în Scriptură (aceea care nu a fost încă denaturată şi trasnformată de ei) dar este un termen ce vine să desfiinţeze adevăruri sacre referitoare la Duhul Sfânt.
Şi asta pentru că Duhul Sfânt este Persoană.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

O mică parte din versetele care Îl prezintă pe Duhul Sfânt ca persoană:

Matei 28, 19 – "Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh."

Evrei 3, 7 - "De aceea, precum ZICE Duhul Sfânt: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui,"
Evrei 3, 8- "Nu vă învârtoşaţi inimile voastre, ca la răzvrătire în ziua ispitirii din pustie,"
Evrei 3, 9 – "Unde M-AU ISPITIT părinţii voştri, M-AU ÎNCERCAT, şi au văzut FAPTELE MELE, timp de patruzeci de ani."
Evrei 3, 10 – "De aceea M-AM MÂNIAT pe neamul acesta şi am zis: Pururea ei rătăcesc cu inima şi CĂILE MELE nu le-au cunoscut,"
Evrei 3, 11 – "Că M-AM JURAT în mânia Mea: "Nu vor intra întru ODIHNA MEA!"."

Ioan 15, 26. Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine. etc, etc...

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

PERSOÁNĂ, persoane, s. f. 1. Individ al speciei umane, om considerat prin totalitatea însușirilor sale fizice și psihice; ființă omenească, ins. ◊ În persoană = a) loc. adj. și adv. însuși, personal, singur (fără intermediul cuiva); b) loc. adj. întruchipat, în carne și oase, personificat, ♦ (Înv.) Personaj (2). 2. (În sintagmele) Persoană fizică = om considerat ca subiect cu drepturi și cu obligații și care participă în această calitate la raporturile juridice civile. Persoană juridică (sau morală) = organizație care, având o alcătuire de sine stătătoare și un patrimoniu propriu în vederea îndeplinirii unui anume scop admis de lege, este subiect cu drepturi și cu obligații, deosebit de persoanele fizice care intră în componența ei. 3. Categorie gramaticală specifică verbului și unor pronume (personal, reflexiv, posesiv, de întărire), prin care se indică vorbitorul, interlocutorul și orice obiect, deosebit de vorbitor și de interlocutor; fiecare dintre formele flexionare ale verbului și ale unor pronume prin care se indică raporturile de mai sus. – Din lat. persona, germ. Person, fr. personne.
Sursa: DEX '98 (1998)

Deci tu zici ca e un om?!?

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

Definitie incompleta data in spiritul secularizant al unor persoane ce au facut abstractie de existenta lui Dumnezeu.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Atunci arata-mi o sursa mai veche in care are alt inteles, unul care sa corespunda cu perceptia ta despre duh=persoana. dar o sursa oficiala, nu vreo poveste a vreunuia. Daca nu ai, atunci dicutam discutii, ca sa zic asa, poate zice oricine ca orice cuvant poate avea orice sens.

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

Tu nu ai inteles inca faptul ca unele dintre aceste definiţii de dictionar au rămas enunţate NU de entitati divine ci de ideologi subiectivi ce din păcate fac abstractie de spiritualitatea creştină. sad Unele dintre aceste definitii, printre care şi cea referitoare la noţiunea de "persoana".

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Lasand la o parte faptul ca un cuvant trebuie sa aiba acelasi sens pentru toti, chiar voi il numiti "duhul sfant" si nu "persoana sfanta" sau mai stiu eu cum. Din partea mea poti spune ca e ce vrei tu, dar din punct de vedere lexical este eronat.
Referitor la ideea ca definitiile din dictionar ar trebui sa fie enuntate de entitati divine, nici nu are rost sa comentez...

| milan9 a răspuns:

Duhul Sfânt este totusi "persoană":

Matei 28, 19 – "Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh."

Evrei 3, 7 - "De aceea, precum ZICE Duhul Sfânt: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui,"
Evrei 3, 8- "Nu vă învârtoşaţi inimile voastre, ca la răzvrătire în ziua ispitirii din pustie,"
Evrei 3, 9 – "Unde M-AU ISPITIT părinţii voştri, M-AU ÎNCERCAT, şi au văzut FAPTELE MELE, timp de patruzeci de ani."
Evrei 3, 10 – "De aceea M-AM MÂNIAT pe neamul acesta şi am zis: Pururea ei rătăcesc cu inima şi CĂILE MELE nu le-au cunoscut,"
Evrei 3, 11 – "Că M-AM JURAT în mânia Mea: "Nu vor intra întru ODIHNA MEA!"."

Ioan 15, 26. Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine. etc, etc...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă calitatea de "Persoana" a Duhului Sfânt, asta DEŞI TEXTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

Matei 28, 19 – "Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh."

Evrei 3, 7 - "De aceea, precum ZICE Duhul Sfânt: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui,"
Evrei 3, 8- "Nu vă învârtoşaţi inimile voastre, ca la răzvrătire în ziua ispitirii din pustie,"
Evrei 3, 9 – "Unde M-AU ISPITIT părinţii voştri, M-AU ÎNCERCAT, şi au văzut FAPTELE MELE, timp de patruzeci de ani."
Evrei 3, 10 – "De aceea M-AM MÂNIAT pe neamul acesta şi am zis: Pururea ei rătăcesc cu inima şi CĂILE MELE nu le-au cunoscut,"
Evrei 3, 11 – "Că M-AM JURAT în mânia Mea: "Nu vor intra întru ODIHNA MEA!"."

Ioan 15, 26. Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine. etc,

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

De unde si pana unde "forta activa" (termenul inventat de iehosti)? că doar nu vorbim aici nici de Mortal Kombat şi nici de Pokemon…
Cum îndrăznesc oare acestia să inventeze termeni prin care incearca să adauge teorii greşite alături de învăţăturile creştine, denaturându-le le acestea din urmă...

Termenul de "forţa activă", nu doar că NU apare în Sfanta Scriptură (aceea care nu a fost încă denaturată şi transformată de cultul iehovist) dar este chiar un termen ce vine să desfiinţeze adevăruri sacre referitoare la Duhul Sfânt. Şi asta pentru că Duhul Sfânt este Persoană.

| sublime89 a răspuns:

Duhul sfant nu este nimic, pentru ca nu exista.

| Alphawolf a răspuns:

Nimic nu este. Notiunea de "duh sfant" este doar o aberatie. Tu poti intelege ceva din ea, iti indica ea ceva. Mie acea notiune nu-mi indica nimic, deci nu pot intelege nimic din ea. Daca omul(oricine ar fi el) nu gandeste acea notiune in functie de(alte) prejudecati, clar, el nu poate intelege nimic din ea.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Spiritul sfant este puterea activa a lui Dumnezeu pe care o foloseste pentru a realiza ceea ce-si propune.

Cele bune!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Forta activa a lui Dumnezeu. Nu este o persoana!

| KhludCiprian a răspuns:

Martorii: o forta
Ceilalti crestini: o parte din Sfanta Treime!
Martorii: vezi ca nicaieri nu zice ca e o persoana!
Ceilalti: "Duhul sfant a fost mintit! Apoi cum poti nega o forta (ce e singurul pacat de neiertat!)? Anania si Safira au mintit duhul!"

Si la final, auzi musulmanul:
"Cand Isus a zis ca va veni un mangaietor, vorbea de Mahomed!"

Pe scurt, probabil cei mai multi (crestini) se gandesc la acest duh ca orice gand despre dumenzeul crestin cand trece prin minte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfantul duh este cel de viata facatorul, energia creatoare a intregului univers impreuna cu tatal si cuvantul prin care toate s-au facut.

| DarkAndDreary a răspuns:

Un personaj de poveste.

| Christel a răspuns:

Dumnezeu.