| Florazul15 a întrebat:

De ce credeti ca Iisus a gonit vanzatorii din templu intr-un mod asa brutal,chiar cu biciul? El se prepusune ca ar fi fost o persoana care indeamna la iubire si pace, de ce a facut acest lucru, cand foarte bine ar fi putut sa le spuna cu frumosul?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cand foarte bine ar fi putut sa le spuna cu frumosul?
Aceia erau negustori, afaceriști, case de schimb valutar. Acolo ei își desfășurau activitatea fiindcă era vad bun comercial, mulțimea adunată de peste tot, care venea la templu. Pentru ei, acolo era mijlocul lor de trai, așa își câștigau existența. Cum poți să le spui cu frumosul. plecați, nu mai munciți aici, și ei să și înțeleagă, și să și asculte de el? Nici o șansă. A folosit un mijloc eficient.

| Florazul15 explică (pentru sadrian46):

Dar trebuia sa foloseasca biciu ca sa ii sperie? Mie nu mi se pare normal asa ceva. Plus ca, chiar daca I a dat afara, dupa au revenit. Nu era mai bine sa incerce sa ii faca sa inteeaga?

| sadrian46 a răspuns (pentru Florazul15):

Mie nu mi se pare normal asa ceva, zici d-ta.
Ceea ce a făcut Isus în viața lui a fost normal? Contează părerea ta în raport cu ceea ce a realizat el?
Nu era mai bine sa incerce sa ii faca sa inteeaga? Mai bine în raport cu ce? D-ta definești binele din perspectiva d-tale. Eu îți propun să studiezi viața lui din perspectiva celor 2000 de ani care au trecut de atunci. Consecințele vieții lui sunt cei 2, 5 miliarde de
creștini din ziua de azi. Îți urez ca d-ta să realizezi mai mult decât el. și ceea ce vei realiza d-ta să aibă consecințe la fel de mari peste 2000 de ani. Poți începe asta chiar de acum. Să îi faci pe cei din jurul tău,.să înțeleagă ce este mai bine. Și să asculte de tine. Isus este un exemplu bun de urmat. Succesuri!

| Florazul15 explică (pentru sadrian46):

Binele absout inseamna sa nu daci rau in niciun fel, iar faptul ca el a biciuit niste oameni ni vi se pare un lucru rau?! Pai majoritatea crestinilor nu isi pun intrebari, dar eu nu sunt de nicio parte, de aceea mi le pun. Si de fapul ca a blestemta smochinul ce ziceti? Parca era rau sa blestemi, atunci de ce el care spunea ca e fiul lui Dumnezeu a blestemat?

| sadrian46 a răspuns (pentru Florazul15):

Binele absout inseamna sa nu daci rau in niciun fel.
Ai citit Geneza, Facerea din Vechiul Testament.
Acolo este vorba de un copac, din care dacă mănânci ajungi să fii asemenea lui Dumnezeu, adică să cunoști binele și răul.
D-ta vorbești despre binele absolt și îl și definești?
Dar in afara faptului că îl definești îl și trăiești? Ai găsit undeva în lumea aceasta, așa cum o trăiești d-ta binele absolut?
ar faptul ca el a biciuit niste oameni ni vi se pare un lucru rau?!
Mie nu mi se pare un lucru rău. Fiindcă am niște principii. Printre ele. Există un context în fiecare comportament are valoare.
( Astfel, comportamentul lui Isus are loc într-un anumit context, iar d-ta nu ții cont de aceasta, când emiți o judecată de valoare, despre ce este bine și ce este rău).
În spatele fiecărui comportament de află o intenție pozitivă.
Intențiile lui Isus din acel moment d-ta le analizezi din punctul tău de vedere, care se află înfara acelui context.
Oamenii ( inclusiv Isus) nu sunt una cu comportamentul lui.
Despre blestemarea smochinului, aplic aceleași principii.

| Florazul15 explică (pentru sadrian46):

Nu am gasit in lumea asta binele absolut pentru ca noi suntem oameni. Dar el se presupune ca e fiul lui Dumnezeu, ca n a pacatuit niciodata deci toate actiunile lui ar trebui sa fie bune daca chiar a fost cine se spune ca a fost. Iar asta cu biciuitul nu o inteleg sub nicio forma, daca a facut ast ainseamna a nu era deloc mai bun decat fariseii pe care ii tot jignea...

| Florazul15 explică (pentru sadrian46):

Sau atunci cand le-a spus apostolilor la cina cea de taina sa marga sa isi cumpere o sabie... Daca a venit sa aduca pacea pentru ce i-a pus sa si cumpere sabie?

| sadrian46 a răspuns (pentru Florazul15):

Căci urma să aibă loc un proces politic în care el urma să fie condamnat la moarte. El știa asta. El dorea să îi determine pe ei să se apere, ca să nu fie omorâți toți. Cu moartea lor, ar fi murit ideile lor. Deci ei nu îi indemna la război, așa cum ți se pare ție, ci la o apărare a ideilor lui. Să nu moară ei, să nu dispară ideile lui, dacă ar fi fost omorâți toți. Din nou, valoarea ideilor lui pentru omenire o poți vedea azi. De aceasta i-a pus. Din nou, judeci comportamentul lui înafara contextului. Mai studiază, înainte de a te poziționa în postura de judecător al valorilor altuia, fie el chiar și Isus.

| sadrian46 a răspuns (pentru Florazul15):

Nu am gasit in lumea asta binele absolut pentru ca noi suntem oameni. Exact, și el era om, ca mine și ca tine, avea și această calitate.
se presupune ca e fiul lui Dumnezeu. Nu se presupune. Nu este o presupoziție vagă a cuiva. Aceasta este afirmația lui, și credința celor care cred în el. Astfel era și om, ca mine și ca tine, și era și fiul lui Dumnezeu în același timp.
deci toate actiunile lui ar trebui sa fie bune.
Calitatea unor acțiuni eu o judec în funcție de rezultate. Prin această acțiune el și-a manifestat valoarea supremă a lui, credința în Dumnezeu, și sanctitatea, sfințenia templului, care era casa lui Dumnezeu, pângărită de bișnițarii de valută. Dacă tu nu înțelegi asta, neînțelegerea ta, și semnificația pe care i-o dai ( spui, asta înseamnă...) te caracterizează pe tine, îngustimea viziunii tale, iar nu pe el.

| marinaru777 a răspuns:

Unii confunda biserica cu piata! Pt ei era doar o afacere cred.

| Florazul15 explică (pentru marinaru777):

Pai da, da putea sa le spuna frus, nu sa ii biciuiasca... Lui i-a placut cand l au biciuit romanii, atunci el de ce a batut oamenii aia?