| navarre a întrebat:

De ce credeti ca Iisus (declarat Dumnezeu in sec.3,la conciliul de la Nicea, pana atunci fiind stiut ca invatator, nu ca Dumnezeu), revin de ce credeti ca atunci cand a fost rastignit (practica normala a acelor timpuri) s-a plans la zeul Eli, de ce l-a parasit?
Daca el era Dumnezeu striga la sine?
Totusi, si de ce sa-l paraseasca daca era divin?

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Dumnezeu-Duhul-Sfant.Atunci cand Domnul Isus s-a botezat din cer s-a auzit un Glas care spunea:,, Acesta este Fiul Meu preaiubit in care imi gasesc toata placerea.,, Si Duhul Sfant se afla pe capul Domnului Isus in chip de porumbel.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

OK.Poate ca nu ai inteles.Atunci cand Domnul Isus se afla pe cruce pe umerii Lui se afla povara pacatelor intregei omeniri.Si Dumnezeu care este sfant pentru o clipa si-a intors Fata de la Domnul Isus.Atunci Domnul Isus a murit pentru toate pacatele noastre, deci platea pretul pentru ele si S-a simtit parasit de Dumnezeu Tatal.

Răspuns utilizator avertizat
| ghiolbitza a răspuns:

In dialectul aramaic al limbii ebraice vorbite de Hristos, Dumnezeu se zicea Aalah. Pentru ca exista destule traduceri si adaptari ale Bibliei, s-a ajuns in zilele noastre sa se modifice cuvantul intial rezultand Eli, Elohi, etc. Nu stiu de unde ai scos tu informatia ca Hristos a fost declarat Dumnezeu abia in secolul 3, cand toate evangheliile marturisesc ca Hristos e Fiul lui Dumnezeu, un singur Dumnezeu in trei ipostasuri. Lumea in care a trait Hristos il considera ca invatator pentru ca a adus o completare la dogma initiala iudaica, dogma care fusese uitata de rabini si de slujitorii Sinagogilor.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Evanghelia după Ioan îl prezintă pe Iisus ca Dumnezeu de la început.
Evanghelia după Ioan este anterioară conciliului de la Nicea.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Evanghelia_dup%C4%83_Ioan
http://www.crestinortodox.ro/diverse/evanghelia-dupa-ioan-69301.html
http://www.biblia-ortodoxa.ro/noul-testament/sfanta-evanghelie-dupa-ioan/
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/1/
Ioan 1
1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.
6. A venit un om trimis de Dumnezeu: numele lui era Ioan.
7. El a venit ca martor, ca sa marturiseasca despre Lumina, pentru ca toti sa creada prin el.
8. Nu era el Lumina, ci el a venit ca sa marturiseasca despre Lumina.
9. Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume.
http://www.holybible.com/....../index.php
Biblia / Noul Testament / Ioan / 1

1:1 La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu.
1:2 El era la început cu Dumnezeu.
1:3 Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi ​​fără El nimic nu sa făcut din ce sa făcut.
1:4 În El era viaţa, şi viaţa era lumina oamenilor.
01:05 Şi lumina luminează în întuneric şi întunericul nu a cuprins-o.
01:06 Nu a fost un om trimis de la Dumnezeu, numele lui era Ioan.
01:07 a venit de un martor, ca să mărturisească despre Lumină, ca toţi oamenii să creadă prin el.
01:08 El nu a fost ca Lumina, dar a fost trimis ca să mărturisească despre Lumină.
01:09 Asta a fost adevărata Lumină, care luminează pe orice om care vine în lume.
Holy Bible / New Testament / John / 1
1:1 In the beginning was the Word, and the Word was with God, and the Word was God.
1:2 The same was in the beginning with God.
1:3 All things were made by him; and without him was not any thing made that was made.
1:4 In him was life; and the life was the light of men.

| EmaS a răspuns (pentru navarre):

El striga pe Tatal, inseamna Dumnezeul meu pentru ce M-ai parasit?!

| Rapplex a răspuns (pentru EmaS):

laughing.Era pusa problema altfel.E ca si cum tu ai avea 3 ego-uri, astfel insemnand ca tu iti ceri tie ajutorul, si tot tie iti spui ca te-ai abandonat(ilogic, total fara sens).

| Rapplex a răspuns (pentru navarre):

Ea nu intelege, abereaza incercand sa-si apere teoria ilogica.Prostia guverneaza Terra.

| EmaS a răspuns (pentru Rapplex):

Dumnezeu este un Dumnezeu triunic. Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul, Dumnezeu-Duhul-Sfant.Nu poti sa iti imaginezi cum pot sa fie trei persoane in Dumnezeire? Imagineaza-ti un ou care este format din coaja, albus si galbenus.

| EmaS a răspuns:

Draga tu nu intelegi ca Dumnezeirea nu este supusa spatiului,materiei,timpului? Ea este omniprezenta, omnipotenta, omniprezenta.

| Rapplex a răspuns (pentru EmaS):

Omniprezenta in ce? Omnipotenta in ce? Tu nu intelegi ca ce spui tu nu are nicio logica.Deci D-zeu nu e supus materiei, dar e omniprezent intr-o lume materiala? Nu e supus timpului, dar a fost Iisus si a trait ca om intr-o lume temporala? Ce spui tu nu are niciun sens, te contrazici singura.winking

| EmaS a răspuns (pentru Rapplex):

Mai studiaza si tu si o sa te convingi ca am dreptate.

| Rapplex a răspuns (pentru EmaS):

Dreptatea e de partea mea, chiar daca negi asta.winking

| EmaS a răspuns (pentru Rapplex):

Draga eu am citit foarte multe carti si am studioat, de aceea cunosc atributele si caracterul lui Dumnezeu.Cauta si vei gasi.

| Rapplex a răspuns (pentru EmaS):

Tocmai asta e si problema, ca tu il cunosti, dar numai tu.Din ce mi-ai spus pana acum, toate au fost numai aberatii lipsite de logica, si ti-am spus mai sus ce ai spus.Nu caut, am renuntat la ideea asta cand am realizat care este adevarul, fara zei si alte mituri. Daca ar fi sa caut, ar trebui sa caut toata viata, cautand nimic(crede-ma, chiar nu merita sa-mi sacrific unica viata ca sa caut nimic).

| EmaS a răspuns (pentru Rapplex):

Dar nu trebuie sa sacrifici ceva. Poti sa citesti si sa incerci sa si intelegi. Daca nu vei cauta, te asigur ca nu Dumnezeu este cel ce pierde!

| Rapplex a răspuns (pentru EmaS):

Am inteles ce trebuiawinking

| EmaS a răspuns (pentru Rapplex):

Este OK, atunci!