| navarre a întrebat:

De ce credeti ca Iisus (declarat Dumnezeu in sec.3,la conciliul de la Nicea, pana atunci fiind stiut ca invatator, nu ca Dumnezeu), revin de ce credeti ca atunci cand a fost rastignit (practica normala a acelor timpuri) s-a plans la zeul Eli, de ce l-a parasit?
Daca el era Dumnezeu striga la sine?
Totusi, si de ce sa-l paraseasca daca era divin?

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Dumnezeu-Duhul-Sfant.Atunci cand Domnul Isus s-a botezat din cer s-a auzit un Glas care spunea:,, Acesta este Fiul Meu preaiubit in care imi gasesc toata placerea.,, Si Duhul Sfant se afla pe capul Domnului Isus in chip de porumbel.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

OK.Poate ca nu ai inteles.Atunci cand Domnul Isus se afla pe cruce pe umerii Lui se afla povara pacatelor intregei omeniri.Si Dumnezeu care este sfant pentru o clipa si-a intors Fata de la Domnul Isus.Atunci Domnul Isus a murit pentru toate pacatele noastre, deci platea pretul pentru ele si S-a simtit parasit de Dumnezeu Tatal.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

El striga pe Tatal, inseamna Dumnezeul meu pentru ce M-ai parasit?!

| Rapplex a răspuns (pentru EmaS):

laughing.Era pusa problema altfel.E ca si cum tu ai avea 3 ego-uri, astfel insemnand ca tu iti ceri tie ajutorul, si tot tie iti spui ca te-ai abandonat(ilogic, total fara sens).

| Rapplex a răspuns (pentru navarre):

Ea nu intelege, abereaza incercand sa-si apere teoria ilogica.Prostia guverneaza Terra.

| EmaS a răspuns (pentru Rapplex):

Dumnezeu este un Dumnezeu triunic. Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul, Dumnezeu-Duhul-Sfant.Nu poti sa iti imaginezi cum pot sa fie trei persoane in Dumnezeire? Imagineaza-ti un ou care este format din coaja, albus si galbenus.

| ghiolbitza a răspuns:

In dialectul aramaic al limbii ebraice vorbite de Hristos, Dumnezeu se zicea Aalah. Pentru ca exista destule traduceri si adaptari ale Bibliei, s-a ajuns in zilele noastre sa se modifice cuvantul intial rezultand Eli, Elohi, etc. Nu stiu de unde ai scos tu informatia ca Hristos a fost declarat Dumnezeu abia in secolul 3, cand toate evangheliile marturisesc ca Hristos e Fiul lui Dumnezeu, un singur Dumnezeu in trei ipostasuri. Lumea in care a trait Hristos il considera ca invatator pentru ca a adus o completare la dogma initiala iudaica, dogma care fusese uitata de rabini si de slujitorii Sinagogilor.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Evanghelia după Ioan îl prezintă pe Iisus ca Dumnezeu de la început.
Evanghelia după Ioan este anterioară conciliului de la Nicea.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Evanghelia_dup%C4%83_Ioan
http://www.crestinortodox.ro/diverse/evanghelia-dupa-ioan-69301.html
http://www.biblia-ortodoxa.ro/noul-testament/sfanta-evanghelie-dupa-ioan/
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/1/
Ioan 1
1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.
6. A venit un om trimis de Dumnezeu: numele lui era Ioan.
7. El a venit ca martor, ca sa marturiseasca despre Lumina, pentru ca toti sa creada prin el.
8. Nu era el Lumina, ci el a venit ca sa marturiseasca despre Lumina.
9. Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume.
http://www.holybible.com/....../index.php
Biblia / Noul Testament / Ioan / 1

1:1 La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu.
1:2 El era la început cu Dumnezeu.
1:3 Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi ​​fără El nimic nu sa făcut din ce sa făcut.
1:4 În El era viaţa, şi viaţa era lumina oamenilor.
01:05 Şi lumina luminează în întuneric şi întunericul nu a cuprins-o.
01:06 Nu a fost un om trimis de la Dumnezeu, numele lui era Ioan.
01:07 a venit de un martor, ca să mărturisească despre Lumină, ca toţi oamenii să creadă prin el.
01:08 El nu a fost ca Lumina, dar a fost trimis ca să mărturisească despre Lumină.
01:09 Asta a fost adevărata Lumină, care luminează pe orice om care vine în lume.
Holy Bible / New Testament / John / 1
1:1 In the beginning was the Word, and the Word was with God, and the Word was God.
1:2 The same was in the beginning with God.
1:3 All things were made by him; and without him was not any thing made that was made.
1:4 In him was life; and the life was the light of men.

Întrebări recente