| Buresbista123 a întrebat:

De ce credeti intr o religie si nu alta? pentru cei care cred in asa ceva, a ti studiat toate religiile sa faceti o comparatie? http://www.youtube.com/watch?v=nhs3Wlb97tE

14 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca tu esti credincios si asta de mic copil, crezi ca atunci cind ajungi la 20 de ani sau mai stiu eu la cit chiar daca studiezi si alte religii mai au alte religii sanse in fata a ceea ce tu ai in cap de 20 de ani? Deci de aia oamenii cred in religia in care se nasc daca sint credinciosi, ca acea religie este adinc sapata si pusa in mintea lor.Ca sa aderi la o alta religie trebuie sa se intimple cine stie ce minune in alta relgie sa te poata faca sa iti schimbi gindurile.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Crezi in religia in care ai fost indoctrinat, si indobitocit din copilarie, putini sunt cei care isi schimba orientarea religioasa

| Maxim96 a răspuns:

Credem in ceea ce vrem.Eu am ales ortodoxia si cred ca e cea mai aproape de Dumnezeu.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Maxim96):

Tu ai ales'o? ce religie au parintii tai?

| Dandanache a răspuns (pentru Maxim96):

Atentie la cuvinte, ca te lasa apoi fara raspuns in fata altor intrebari. Botezul copiilor e alegerea parintilor, nu a lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oarecum.Iisus Hristos, este singurul nume dat oamenilor, in care acestia pot fi mantuiti.totul are o logica.pacatul si moartea au intrat in lume prin adam, si noi am fost rascumparati din robia pacatului si a mortii de Iisus. daca vei citi, in vechiul testament, cand era sistemul de jertfe, orice rob putea avea un rascumparator.deasemeni el este singurul nascut Din Dumnezeu. Dumnezeu adevarat din dumnezeu adevarat. ceilalti sant profeti, oameni in slujba Dumnezeului celui viu, care au devenit fii ai lui prin infiere.fiindca este scris; oricine face voia tatalui din cer poate striga AVA, care inseamna TATA.am fost creati dupa chipul si asemanarea sfintei treimi cea de o fiinta si nedespartita. tatal,fiul si sfantul duh. daca nu intalegi cum devine, asta, pot doar a-ti spune ca fizic, semanam cu, cuvantul intrupat, mantuitorul nostru. spiritual si duhovniceste trebuie sa ne straduim singuri sa implinim in noi chipul si asemanarea cu creatorul nostru.este un tel nobil,care presupune,munca,sacrificiu corectitudine, bunatate, mila, toleranta iar traind ca crestini, vom culege si roadele respective plus ca avem promisiuni si fagaduinte care nu sant de lepadat.problema frumoasa e ca nu trebuie sa fii numaidecat crestin. daca esti OM si traiesti aplicand in viata ta ceia ce spune Domnul esti la fel cu cei ascultatori de Domnul.fiindca el nu uita pe nimeni si nu vrea nici macar moartea pacatosului, ci indreptarea lui si aducerea lui acasa, de pe unde rataceste.ca ratacitorul nu are viata usoara, fiind ca o frunza in vant, si supus multor pericole.in psalmul 95 este scris deasemeni; caci toti Dumnezeii neamurilor, sant idoli.dar Domnul cerurile a facut.si as continua cu; si cele vazute si nevazute si pamantul si apele cu tot ce e pe el si cu tot ce e in ele.de aia sant eu crestin ortodox, cel mai rau si cel mai pacatos dintre toti spre rusinea mea.dar sper si eu asa cum a sperat si talharul cel rastignit alaturi de Hristos, in iertare si mantuire.

| Buresbista123 explică (pentru anonim_4396):

Ai aberat la greu iar la intrebare n ai raspuns...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai gebeleizis? da ti-am spus de ce cred asa cum cred.fiindca celelalte religii nu ma satisfac spiritual la fel ca crestinismul ortodox.

| Buresbista123 explică (pentru anonim_4396):

Deci gogule practic din cele 2400 de religii existene la ora actuala ti ai ales-o pe aia care sa te satisfaca...bun asa, inseamna ca esti de accord ca religia ta s-ar putea sa fie falsa si ca de fapt e o alegere voita a ta, care sa ti umple un gol, tu in loc sa zici nu stiu preferi sa ti alegi o povestioara, nu ceva gandit rational si logic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai zamolxe? tu ori esti redus, ori gica contra.de ce naiba vorbesc singur oare pe TPU? tu stii? daca nu esti bleg, si esti baiat telijent, DA, imi umplu un gol pe care nimeni si nimic nu-l poate umple decat cel care l-a creat.s-ar putea? dupa cat is eu de cuprins cu mintea trebuie sa fiu prost ori nebun, sa spun s-ar putea.in religia mea crestinortodoxa. daca religia mea ar fi falsa, nu as crede in ea.

| marinelpop a răspuns:

Raspunsul tau aici...Nu este necesar să cercetezi şi să compari învăţăturile tuturor religiilor de pe pământ. Este suficient să ştii ce ne învaţă în realitate Biblia despre închinarea adevărată. Să ilustrăm: Multe ţări se confruntă cu problema banilor falşi. Dacă slujba ta ar consta în identificarea banilor falşi, ce metodă de lucru ai folosi? Ai încerca să reţii cum arată toţi banii falşi? Bineînţeles că nu. Probabil, ţi-ai folosi mai bine timpul studiind banii autentici. Dacă ştii bine cum arată aceştia, poţi recunoaşte imediat banii falşi. În mod asemănător, când ştim să identificăm religia adevărată, putem recunoaşte uşor religiile false.

| Buresbista123 explică (pentru marinelpop):

BIblia te invata despre sclavie, viol si crima...ce treaba au banii falsi cu religiile tot n am inteles, sunt curios de unde stii tu care e adevarata si care nu? la ora actuala sunt peste 2400 religii in lume, hai ca ti dau eu un indiciu...nici una nu e adevarata!

| marinelpop a răspuns (pentru Buresbista123):

Mulţi oameni cred că lui Dumnezeu îi plac toate religiile, însă Biblia arată că nu este aşa. Nu e de-ajuns să pretindem că suntem creştini. Isus a spus: "Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voinţa Tatălui meu care este în ceruri". Prin urmare, pentru a fi aprobaţi de Dumnezeu, trebuie să ştim ce anume pretinde el de la noi şi să respectăm cerinţele lui. Isus i-a numit pe cei care nu fac voinţa lui Dumnezeu "lucrători ai nelegiuirii" (Matei 7:21-23). Asemenea banilor falşi, religiile false n-au nici o valoare. De fapt, sunt chiar dăunătoare.

| Buresbista123 explică (pentru marinelpop):

Care Dumnezeu, cine a spus? despre cine vorbim?-))) DZ=Mos Craciun