| IoanieCriminalul a întrebat:

De ce crestini incerca sa convinga atei sa creada in ce vor ei? De ce suntem judecati, jigniti si amenintati cu iadul vesnic pentru ca nu credem in Dumnezeu? Mie mi se pare o prostie sa judeci un om dupa religia lui

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ei vor doar sa va constientizeze ca intr-adevar, exista rai si iad.

| casablanca40 a răspuns (pentru EmaS):

Cunoastem ca exista rai si iad, iar noi am ales iadul. Ce e asa de greu de inteles din asta? Personal pe mine nu ma intereseaza ce ai ales rai/iad pentru ca asta te priveste doar pe tine.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru EmaS):

Sincer,Ema,uneori se exagereaza cu unele chestii.De exemplu ateii sunt "amenintati" oarecum cu iadul.E ca si cum i-ai spune unui copil asa:
1)"Treci acasa ca te bate tatal tau daca nu vi pana la asfintit!"
2)"Vino acasa copile, tatal tau te asteapta."
Crestinii trebuie sa se puna in pielea ateilor doar.

| EmaS a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Mai bine sa stie ce ii asteapta, poate se vor pocai! Stii poezia cu Vecinul din Iad?!
Mi-ai fost vecin și cumsecade,
Nu ne-am certat, nu ne-am urât.
Mi-ai fost prieten, chiar și frate
De ce n-ai spus că sunt pierdut?

N-aveai încredere în mine
Și nici în alți vecini la fel.
Știai de Dumnezeu prea bine
De ce n-ai spus nimic de El?

Vecine bun, vecine dragă,
O vorbă de mi-ai fi spus…
Ce fericit aș fi în slavă
Și cum ți-aș mulțumi nespus!

Când te chemam la băutură
Spuneai ca ești prea ocupat.
De ce n-ai spus atunci în față
Că ce făceam era păcat?

Dar vai, ai stat pe această stradă
Și mă știai că-s păcătos.
Știai că n-aveam mântuire
Și din pedeapsă nu m-ai scos

Dacă veneam târziu acasă,
Dădeai din cap când mă vedeai.
Puteam să strig, să cânt, să urlu
Tu tot nimica nu ziceai...

Și mă gândeam: vecin ca tine
În toată lumea nu găsești :
E bun, simpatic, nu mă ceartă
Cu așa vecin să tot trăiești...

Ai vrut să fiu doar cumsecade,
Doar respectos și bun vecin.
Dar tu mergeai pe cale dreaptă,
Iar eu pe drum plin de venin...

Nimic acum nu mai pot face,
Primesc pedeapsa mea în iad,
Dar nu uita că sunt aicea
Fiindcă tu m-ai lăsat să cad.

Spune la toți acum să știe
Că ești salvat și mântuit.
Să nu faci ce mi-ai făcut mie
S-ascunzi că ești un pocăit.

| Crâstoşelul a răspuns (pentru EmaS):

Da, aşa că ne spune că vom ajunge în iad şi ne jignesc. Nu? Ce tare.

Eu sunt ateu şi ştiu mai bine ca, creştinii " porunca " lui dumnezeu.

„Să nu mărturisești strâmb împotriva aproapelui tău."

| usuk a răspuns:

"De ce crestini incerca sa convinga atei sa creada in ce vor ei?"

daca ai fi citit biblia ai fi stiut ca, cei ce se numesc crestini trebuie sa se laude cu dzeul lor si au obligatia sa spuna tuturor despre asta...nu crezi ce spun>"caci si acela care va spune despre Mine fiilor, nu va fi uitat la judecata, deoarece voi spune si Eu despre el in fata Tatalui".(bine, nu este exact citatul din biblie-rog pe cineva sa-l reproduca mai corect)

"Mie mi se pare o prostie sa judeci un om dupa religia lui"
si mie

| RAY a răspuns:

De ce crestini incerca sa convinga atei sa creada in ce vor ei?

pentru ca se cred perfecti si cred ca detin adevarul adevarat si absolut,desigur nici nu accepta diversitatea
fi fara griji si ei cred in dumnezeu doar din interese nu ca cred in pildele lui isus da de unde nu vezi pastori bogati, preoti, cladiri imense sa-mi spuna mie vreun crestin ca religia lui reprezinta pe isus minte clar

De ce suntem judecati, jigniti si amenintati cu iadul vesnic pentru ca nu credem in Dumnezeu?

pentru ca cred ca un ateu e chiar asa de irational sa creada in iad, scopul banii, cotizarea de 10 la suta a pocaitilor, biserica e cea mai profitabila institutie din lume, cei mai bogati oamenii sunt oamenii biserici

Mie mi se pare o prostie sa judeci un om dupa religia lui

las ca se barfesc ei intre ei si se urasc la ce sa te astepti

| sublime89 a răspuns:

Asa e cand crezi ca tu stii adevarul suprem, si celalalt se inseala. Dar de fapt ei se inseala. Adevarul suprem nu-l stie inca nimeni, nici macar oamenii de stiinta care chiar cunosc atatea despre univers. Cum sa-l cunoasca crestinii atunci? Ei care se bazeaza pe niste basme ale unor evrei sariti de pe fix din epoca bronzului laughing

| Miauti a răspuns:

Stai linistit ca Papa Francisc a declarat ca si ateii pot ajunge in Rai daca fac fapte bune.

Deci teoria mea ca ateii vor ajunge si ei in rai e sustinuta de Francisc laughing)

| LordBolton a răspuns:

Pentru ca majoritatea sunt niste oameni care ii urasc pe cei cu alta religie sau pe atei...

| Maxim96 a răspuns:

Crestinii urmeaza poruncii evanghelice si o propavaduiesc, caci sa creada si altii in Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu crestinii te judeca,si nici nu te obliga.da santeti jigodii tare cu aceste acuzatii. dupa parerea noastra judecata e a Domnului,si cine bun ori rau el va hotara dupa adevatata dreptate,nu a noastra a oamenilor, care umbla cu capul spart, ci a lui care e vesnica nu se rezuma la tine ori la mine doar decat in particoler, fiindca in jeneral, el va judeca neamuri intru dreptate si popoare in adevarul sau.crezi ce vrei, dar nu arata cu destul ca tu esti bun si altii rai cu toate ca ai dreptate. daca crestinii erau rai, tu nu apucai sa postezi asa ceva. erai mort.

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

"nu crestinii te judeca"
vs
"da santeti jigodii "

Ok...

daca crestinii erau rai, tu nu apucai sa postezi asa ceva. erai mort. ---Mda, a fost o perioada in istorie in care parerile diferite erau suprimate si apoi eliminate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M25m? se va intoarce roata.va ajunge teligenta si ratiunea lumii acesteia la putere, si se va vedea adevaratul caracter al tatalui minciunii si al celor care-i fac voia.fiindca cei ce cred vor fi cernuti de aceasta sita si vor fi prigoniti si vor muri.acuma sand doar defaimati si se spun lucruri rele impotriva lor din cauza numelui mantuitorului Iisus.dar va fi greu foarte si cei teligenti si rationali se vor dezlantui ca fiarele.asa este scris in biblie.si in stele, ca roata sa se invarta.

| Mikhtarian a răspuns:

Nimeni nu te ameninta,ti-a pus cutitul la gura si ti l-a bagat pe Dumnezeu pe gura? Nu dragule,tu crezi ce vrei,eu cred ce vreau,liberul arbitru.
Nu suntem facuti pentru a judeca,Dumnezeu judeca,caci El e drept, iadul se primeste pentru ca El ti-a dat viata, si tu n-ai crezut in El, asta e recompensa pentru viata? Nu, e logic.

| DiamondEyes a răspuns:

Din lipsa de ocupatie.

| SisMusic a răspuns:

Asta este mentalitatea de turma! Daca tu nu esti ca ceilalti automat vei fi criticat asa am patit si eu sunt un rastaman intr-un grup de crestinii!
Asta e o gandure rasista si lipsita total de bunul simt, mai ales ca religia crestina ar trebui sa sustina egalitatea intre oameni, dar acest lucru nu este respectat si oriunde te afli in Romania daca oameni(credinciosi) afla ca tu esti de alta religie automat esti pagan satanist si alte chestii de genul!
Daca ne-am lua dupa judecata lor mai mult de 70% din populatia lumi ar trebui sa ajunga in iad ca nu s-au nascaut pe un teritoriu crestin nu e vina nimanui ca s-a nascut intr-o regiune Budista Iudaista... la nastere nimeni nu a fost intrebat unde vrea sa se nasca.
Asta e gandirea omului in secolul 21!
Bafta in continuare!winking

| Al99 a răspuns:

"Mie mi se pare o prostie sa judeci un om dupa religia lui"
Corect.
Nu cred ca exista ateu pe TPU care nu a judecat crestini sau care nu i-a insultat intr-un mod sau altul.

| AndreeaIonela a răspuns:

Se intampla si invers asa ca e o lupta de pareri reciproca happy

| Danaberciu a răspuns:

laughing) Ba-i pretinash! laughing) Ia asculta tu aici : noi nu incercam sa va convingem pe voi cu nimic laughing Din partea noastra, sau cel putin a mea, poti sa te rogi si sa crezi in copacul din fata casei tale ( daca-i avea ) Putin imi pasa...dar cand ne simtim atacati, evident ca ripostam!

| leonidasss a răspuns:

Deoarece trăiesc in frică!
Frica atrage atasamentul,apoi urmează suferința.
Sunt atașati de religie si din aceasta cauza,aruncă cu,, piatra''in ceilalti diferiti de ei! Eu nu sunt ateu, DAR sunt diferit de ei, fiindcă eu cred că Inteligenta universului nu are,, nevoie''de nici o religie(institutie)pentru a putea fi descoperita.
Si inaintași lor au procedat la fel! http://www.trilulilu.ro/video-cultura/din-istoria-crestinismului