| SadnessIsEveryWhere a întrebat:

De ce crestinii ma tot ameninta ca voi suferii pentru o eternitate daca nu cred in ceea ce si ei cred? Cand cineva imi spune ceva despre Dumnezeu, as prefera sa imi vorbeasca fara amenintari. Oare nu putem vorbii despre Dumnezeu si fara sa ne folosim de frica asta de iad?
Adica daca nu sunt ca ei, atunci merit sa fiu torturat pentru o eternitate, oare exista ceva mai diabolic si mai bolnav decat o astfel de gandire?

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Din pacate aceasta este realitatea. Dumnezeu doreste ca noi sa alegem sa Il slujim si sa fim cu El o eternitate.Nu ar fi corect daca nu am fi lasati sa alegem.Dar Dumnezeu este si dragoste.El a dat pe Fiul Sau ca tu sa fi iertat de pacatele tale si sa mergi acolo unde S-a dus sa ne pregateasca un loc.Aceasta este vestea cea buna.Si pentru tine a murit Isus.Pot sa mai privesc pacatul cu usuratate, pot sa mai merg fara grija in neascultare cand stiu ca Isus a acceptat sa moara pentru a-mi plati datoria pentru pacat?
Cine a crezut în ceea ce ni se vestise? Cine a cunoscut braţul Domnului?
Ioan 12.38; Rom 10.16; Isa 51.9; Rom 1.16; 1Cor 1.18;
2 El a crescut înaintea Lui ca o odraslă slabă, ca un lăstar care iese dintr-un pământ uscat. N-avea nici frumuseţe, nici strălucire ca să ne atragă privirile, şi înfăţişarea Lui n-avea nimic care să ne placă.
Isa 11.1; Isa 52.14; Marc 9.12;
3 Dispreţuit şi părăsit de oameni, Om al durerii şi obişnuit cu suferinţa, era aşa de dispreţuit, că îţi întorceai faţa de la El, şi noi nu L-am băgat în seamă.
Ps 22.6; Isa 49.7; Evr 4.15; Ioan 1.10-11;
4 Totuşi El suferinţele noastre le-a purtat, şi durerile noastre le-a luat asupra Lui, şi noi am crezut că este pedepsit, lovit de Dumnezeu şi smerit.
Mat 8.17; Evr 9.28; 1Pet 2.24;
5 Dar El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa care ne dă pacea a căzut peste El, şi prin rănile Lui suntem tămăduiţi.
Rom 4.25; 1Cor 15.3; 1Pet 3.18; 1Pet 2.24;
6 Noi rătăceam cu toţii ca nişte oi, fiecare îşi vedea de drumul lui, dar Domnul a făcut să cadă asupra Lui nelegiuirea noastră a tuturor.
Ps 119.176; 1Pet 2.25;
7 Când a fost chinuit şi asuprit, n-a deschis gura deloc, ca un miel pe care-l duci la măcelărie şi ca o oaie mută înaintea celor ce o tund: n-a deschis gura.
Mat 26.63; Mat 27.12-14; Marc 14.61; Marc 15.5; 1Pet 2.23; Fapt 8.32;
8 El a fost luat prin apăsare şi judecată. Dar cine din cei de pe vremea Lui a crezut că El fusese şters de pe pământul celor vii şi lovit de moarte pentru păcatele poporului meu?
Dan 9.26;
9 Groapa Lui a fost pusă între cei răi, şi mormântul Lui, la un loc cu cel bogat, măcar că nu săvârşise nicio nelegiuire şi nu se găsise niciun vicleşug în gura Lui.
Mat 27.57-60; 1Pet 2.22; 1Ioan 3.5;
10 Domnul a găsit cu cale să-L zdrobească prin suferinţă… Dar, după ce Îşi va da viaţa ca jertfă pentru păcat, va vedea o sămânţă de urmaşi, va trăi multe zile, şi lucrarea Domnului va propăşi în mâinile Lui.
2Cor 5.21; 1Pet 2.24; Rom 6.9; Efes 1.5-9; 2Tes 1.11;
11 Va vedea rodul muncii sufletului Lui şi Se va înviora. Prin cunoştinţa Lui, Robul Meu cel neprihănit va pune pe mulţi oameni într-o stare după voia lui Dumnezeu şi va lua asupra Lui povara nelegiuirilor lor.
Ioan 17.3; 2Pet 1.3; Isa 42.1; Isa 49.3; 1Ioan 2.1; Rom 5.18-19; Isa 53.4-5;
12 De aceea, Îi voi da partea Lui la un loc cu cei mari, şi va împărţi prada cu cei puternici, pentru că S-a dat pe Sine însuşi la moarte şi a fost pus în numărul celor fărădelege, pentru că a purtat păcatele multora şi S-a rugat pentru cei vinovaţi.

In pretul pe care El de buna voie L-a platit vom cunoaste valoarea unui suflet in ochii lui Dumnezeu.Cat de mult ne-a iubit Dumnezeu ca nu a crutat nici macar pe Fiul Sau pentru a ne cruta de pacat.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Daca as primi un banut de fiecare data cand am auzit "O sa arzi in iad!" probabil ca acum as fi multimiliardara...

| Raniia a răspuns:

Singurul domeniu in care Dumnezeu nu-si exercita suveranitatea este vointa ta.Nu pentru ca n-ar putea,ci pentru ca dreptatea ii interzice aceasta. Dumnezeu i-a dat omului posibilitatea sa aleaga sa asculte sau nu de El.Tu hotarasti daca accepti sau nu modelarea caracterului tau. Dumnezeu face tot ce poate pentru a-l conduce pe om la o alegere buna, insa respecta alegerea, oricare ar fi ea.

| Paulla a răspuns:

Mie mi se pare amuzant că ei ne ameninţă cu lucruri care nu înseamnă nimic pentru noi.

| aliceinchains a răspuns:

Pentru că așa sunt majoritatea creștinilor, fanaticii în special. Pe TPU, cam rar poți să găsești un credincios cu care se poate discuta ok și să nu-ți spună, "o să arzi în focul veșnic, o să..., o să...". Așa e TPU, obișnuiește-te. Nu-ți rămâne decât să râzi și să faci mișto aici, că serios nu prea mai poți fi, în primul rând că nu se merită și apoi că n-ai cu cine.

| William a răspuns:

Crestinii nu te ameninta, te avertizeaza doar.

| morningstar a răspuns:

Nu te ameninta nimeni, iti spune doar realitatea. Daca ti-ar spune ca poti sa faci ce vrei ca vei avea parte de rai, ar fi o minciuna. Nu iti spune nimeni sa fii ca el, iti spune sa faci doar ceea ce Domnul Isus a spus sa facem.

| soimos a răspuns:

Te ameninta fie din prostie, fie din cauza ca sunt niste sarlatani constienti de faptul ca numai prin raspandirea fricii si a groazei poti manipula un popor (vezi de ex. dictaturile care folosesc aceeasi metoda).
Ei nu sunt bolnavi, ci fie niste prosti (adica turma de credinciosi inconstienti), fie niste sarlatani (pastorii turmei de prosti)

| GusWaters a răspuns:

Multi crestini sunt ipocriti, si au universul limitat.De aceea,cum ai o parere diferita de a lor, deja devii satanist, chiar daca esti ateu/agnostic.E doar ipocrizia lor fara limite.In plus, religia si Dumnezeu sunt bazati pe frica, pentru a controla masele.

| alexhandsport a răspuns:

Dumnezeu este pace si bucurie, El nu trebbuie sa te ingrijoreze; El te iubeste, El vrea sa fie cu tine in Rai tu ai de ales, iadul nu a fost facut pentru om ci pentru satana si ingerii lui, nu pentru om. Raiul este pentru fii lui Dumnezeu.

| Musique a răspuns:

Şi oare de ce creştini sunt mai răi decât atei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacatele omului sint infinite.Nimeni nu poate sa iti spuna nimic.Lasa-i sa zica ce vor, nu ei hotarasc soarta.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma proasta satului? pai problema dureroasa e ca eu nu vrea ca tu sa ajungi in iad, si nici Dumnezeu nu vrea.numai dracul te vrea acolo si face tot posibilul sa te aduca.tu dai vina pe crestini? mai crestinilor? hai sa-l luam cu forta pe truditu asta ca el tot la iad trage.

| Illuminatul a răspuns:

Crestinii aia sufera rau cu capu! Iti vorbesc de Dumnezeu de parca locuiesc cu el in casa. Desi Cred in Dumnezeu Treaba cu IIsus cu adam si eva cu biblia sunt povesti de adormit copii in care mai cred copii prostiti si batrani senili!