| EmaS a întrebat:

De ce crestinismul este inca in floare si numarul crestinilor este in continua crestere, chiar daca ne aflam in secolul XXI?

Răspuns Câştigător
| martzian a răspuns:

In primul rand e important de stiut ca Biblia ne avertizeaza ca adevaratii crestini nu vor forma niciodata o majoritate. De acolo opozitia dintre doua cai de viata, una larga si lata, cealalta stramta si ingusta.

Dar ni se spune ca Evanghelia fi vestita peste tot in lume, pentru a fi marturie tuturor neamurilor (Matei 24)- apropo de reprezentarea pe glob si de semnele ce prevestesc apropierea de linia de sosire.

Daca va uitati in studii, exact asta se intampla, sub nasul nostru, fara sa intelegem ca doar Dumnezeu putea anticipa asta cu mai bine de 2000 de ani in urma...

http://www.pewforum.org/......rt-web.pdf

30 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Incultura, obscurantismul, etc sunt înfloritoare în România, deci și creștinismul.

NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că se îndoctrinează "din tată în fiu", "din vecin în vecin", "din profesor în elev", "din fanatic religios şi băgător în seamă în omul care îşi vede de treabă şi vrea să fie lăsat în pace, dar nu are suficientă minte şi voinţă să reziste presiunilor", "din naiv în naiv", "din ignorant în ignorant"...

- http://youtu.be/EB42aHF6PQg
- http://i.imgur.com/p3As9T3.jpg
- http://i.imgur.com/AZ7Al3y.png
- http://i.imgur.com/jOY9N0u.png
- http://i.imgur.com/CLPCKxJ.png
- http://youtu.be/Hs7CfjmDTgA
- http://youtu.be/8Eam-z1bwrk

| Zenicide a răspuns:

Da, clar, numarul crestinilor e in continua crestere uite dovada: http://www.youtube.com/......ttp?/watch :)))

| Dandanache a răspuns:

Raspunsul este foarte simplu: se numeste crestere demografica. Crestinii beneficiaza de mostenirea marilor colonizari. Civilizatia crestina (occidentala) este marea castigatoare, avand in vedere ca stapaneste cu autoritate 4 continente.

http://en.wikipedia.org/wiki/Christian_population_growth

Astfel, civilizatia crestina beneficiaza astazi de efectele cresterii demografice la nivel mondial.

Din punctul de vedere ale conversiunii reale la crestinism, aici cifrele nu sunt impresionante. Crestinismul, desi are cei mai multi convertiti/an, 2.5 milioane, are o rata de crestere (1.36%) mai mica decat a Islamului (2.13%), cu 800.000 convertiti/an, tinand cont ca cifra globala a musulmanilor este mai mica decat a crestinilor.

Crestinismul si Islamul capitalizeaza, ca religii, in continuare pe evolutia internationala a statului laic si a dezvoltarii politice si socio-economice a acestuia.

| Takocska a răspuns:

De fapt amandoi cresc si de ce ca lumea se duce cam pe calea mai proasta spunand asa toata lumea vrea numa bani nu se gandesc la treba aia ce ar fi daca nu o sa fie bani. Numa oamenii fura nu spun mult peste o suta de ani deja daca continuam asa o sa distrugem tot ar trebui sa ne gandim la treaba aia ce prostii mai facem. Si cu treaba asta marele big bang de unde a fost explozia aia si cum a fost nimeni nu stie cu adevarat. Si cealalt daca devenim di maimutei cum spu e Darwin de ce nu evoluam mai departe?

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Takocska):

Scuza-ma, dar vad ca nu sti nimic despre Big-Bang, si nici despre Teoria Evolutiei, asa ca te rog mai intai documenteza-te si apoi poti sa dai din plisc.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Degeaba creste daca majoritatea crestinilor cred in dumnezeu doar din propiu interes si nu le pasa de aproapele lor
asta nu-i o judecata, critica e adevarul, daca nr creste de ce lumea e din ce in ce mai rea?

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca e o religie noua, n-a trecut mult timp de la inchizitie, oamenii prefera confortul psihic, adica necunoasterea in detrimentul cunoasterii ("ignorance is bliss"), sunt fricosi, nu vor sa cunoasca, si pentru ca noul zeu, Iisus, inca satisface nevoile oamenilor.
A, am uitat, si pentru ca pocaitii din america investesc mult in promovarea ei (religie).

| morningstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Mai mai, parca,, habar n-aveai,, despre ceea ce AU FACUT crestinii din America. Eu zic sa nu mai faci pe nestiutoarea.

| Mădă0611 a răspuns (pentru morningstar):

Tu intelegi tot pe langa. De mai multe ori am zis ca pocaitii investesc multi bani in pescuit oameni, dar niciodata n-am zis de ajutoare materiale, desi sunt sigura ca au recurs si la asa ceva; tu ai zis ca au dat nu stiu ce romanilor imediat dupa revolutie, nu stiam si n-am zis niciodata nimic despre asta, pentru ca nu stiam, vorbesc despre ce stiu.

| morningstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, tu vorbeai despre faptul ca ei ar convinge oamenii sa se converteasca la o anumita religie ( doar ti-am dat exemplu convertirea mea ca sa vezi ca nu asa stau lucrurile ) dupa ce sustii ca America a fost principalul finantator al crestinilor. Deci,, finantator,, pentru tine face referite la felul lor persuasiv de a fi, nu laughing In fine, e o discutie fara rost. Poate intr-o zi vei indrazni sa crezi si ceea ce se intampla cu adevarat pentru ca pe moment, nu vrei sa accepti altceva.

| Mădă0611 a răspuns (pentru morningstar):

"Poate intr-o zi vei indrazni sa crezi si ceea ce se intampla cu adevarat" - "I don't want to believe, I want to know".
Am zis de vreo 3 ori ca au investit si investesc in "cercetari", in scoli, pentru a avea argumente si pentru a avea oameni dresati care sa foloseasca acele argumente (stiu un nene care bag mana in foc (expresie) ca inainte de a fi racolat era prost prost, nu ca acum ar fi mai inteligent, dar se agita sa aduca n argumente, toate dovedite "stiintific". Oare cine a finantat acele cercetari? Si oare cine i-a pus la dispozitie limbricului lucruri de care are nevoie pentru a deveni asa cum vor pocaitii din america?). Da, mi-ai dat exemplu si nu mi-ai mai raspuns si cand am dat si eu un exemplu, cel cu golul "sufletesc". thinking

| WhiteLife a răspuns:

Pentru ca Isus este același și azi și ieri și în veci, iar dragostea Lui nu se va schimba niciodată.

| ErrorFound a răspuns:

Cum sa iti spun sa nu te superi..."Mama prostilor e mereu gravida", deci de-aia sunteti inca in floare...

| greyhound a răspuns:

Tocmai marii credinciosi de aici se plang toata ziua ca generatiile actuale nu mai pun pret pe credinta si Dumnezeu, si cand colo se inmultesc crestinii.

| Maxim96 a răspuns:

La sfarsitul vremurilor se va predica Evanghelia Imparatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 - Motivul pentru care sunt atat de multi crestin acum este ca pana nu de mult, aceasta religie a fost raspandita prin crime.
2 - Crestinismul NU este in crestere, el este in scadere. Islamismul este in crestere.
3 - Pana nu de mult toti o ardeati cu "dar vai, de ce tot mai multi oameni renunta la crestinism, de ce este in scadere", acum te-ai sucit iar?
4 - Spre ghinionul tau, faptul ca multi oameni cred in acelasi prieten imaginar NU inseamna ca el chiar exista. E ca faza cu pamantul plat. Chiar daca multi credeau acelasi lucru, asta nu inseamna ca era si adevarat. Deci mai pe scurt, ce vrei tu sa zici acum NU reprezinta un argument valid pentru zeul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece ca orice cancer acesta se dezvolta din pacate! Crestinismul reprezinta cancerul societatii romanesti! O boala incurabila!

| BlackSulphur a răspuns:

In floare? Nu cred ca stii prea bine intelesul expresiei "a fi in floare"...
Crestinismul este acuma intr-o perioada de tranzitie, si tinde spre declin.

| Buresbista123 a răspuns:

Te inseli, numar oamenilor care se indreapta spre religii este din ce in ce mai mic, aici intrati voi astia care faceti propaganda dar incet incet religiile vor disparea, poate in sute sau mii de ani dar cu siguranta vor fii ceva la care lumea va rade copios...
http://www.youtube.com/watch?v=qamMjFSZqGI
http://www.youtube.com/watch?v=4khFslfqhPE

| AwaZoh98 a răspuns:

Eu stiam exact contrariul!
Parintele Arsenie Boca spunea ca Ortodoxia va disparea de la noi. sad
In mod sigur va avea loc Ecumenismul si se vor implinii cuvintele:

" 15 Deci, când veţi vedea urâciunea pustiirii ce s-a zis prin Daniel proorocul, stând în locul cel sfânt – cine citeşte să înţeleagă –
16 Atunci cei din Iudeea să fugă în munţi.
17 Cel ce va fi pe casă să nu se coboare, ca să-şi ia lucrurile din casă.
18 Iar cel ce va fi în ţarină să nu se întoarcă înapoi, ca să-şi ia haina.
19 Vai de cele însărcinate şi de cele ce vor alăpta în zilele acelea!
20 Rugaţi-vă ca să nu fie fuga voastră iarna, nici sâmbăta.
(Matei 24, 15-20) "

| ManStrong a răspuns (pentru AwaZoh98):

Tu stii la ce se refera Daniel acolo?

| ManStrong a răspuns (pentru AwaZoh98):

In Franta budismul ia o amploare ingrijoratoare pentru autoritati.
Cind va fi India crestinata?

| SisMusic a răspuns:

De fapt de ceva timp este constant!
Mai multe religii noi aparute incep sa acapareze din ce in ce mai multi oamenii! Rastamani ateii protestantii incep sa acapareze din ce in ce mai multi oameni! Rastafai din 88 pana acum a acaparat 1, 5 miliarde de adeptii iar numarul este in crestere!big grin
Bafata in continuare!winking

| RAY a răspuns (pentru SisMusic):

Ce sunt aia Rastamani ateii protestantii?

| SisMusic a răspuns (pentru RAY):

Rastamani sunt reprezentati religiei Rasta! Ateii sunt cei care nu cred in fiinta divina! Protestantii sunt cei care au derivat de la o religie la alta!

| Thunderstruck a răspuns (pentru SisMusic):

1,5 miliarde de rastafari?laughingAsta ar insemna ca-i religia cu cei mai multi adepti. Habar n-aveam.Si apropo, ateismul nu-i o religie.

| SisMusic a răspuns (pentru Thunderstruck):

1,5miliarde de oameni de care au renuntat la religia lor de baza crestinism iudaism budism astea Rastafai reprezinta o denumire a unor grupari de religie Protestantii, anti-Hristi, Satanistii adica religiile mai putin raspandite!

| 22SWAG22 a răspuns:

Ciudat, numarul ateilor creste de fapt...