| anonim_4396 a întrebat:

Ce religie va fi predominanta in viitor?
In momentul de fata crestinismul este predominant cu 31%, urmat de islam cu 23%. (din populatia lumii).
Dar tariile Crestine : (in special cele europene ca in americi se mentin) sunt in declin demografic, in defavoarea celor islamiste care sunt intr-o continua crestere.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Dupa cum ai spus si tu, exista religiozitate personala si oficiala.
Din punct de vedere oficial:
Exista studii care spun ca in 2050 Crestinismul va fi pe primul loc, inca (tot cu 31%, Islamul va avea 29%).
https://www.pewforum.org/2015/04/02/religious-projections-2010-2050/
Crestinismul se mentine datorita cresterilor masive din Africa, America de Sud si, de ce nu, Asia.

Din punct de vedere personal:
As spune ca Islamul este deja cam egal cu Crestinismul. Sunt multi care se declara crestini doar traditional, as spune ca o treime din ei. Ei sunt in zona seculara (atei, agnostici, deisti, panteisti), dar se declara crestini. La Islam sunt putini care se declara doar traditional ca fiind musulmani.
In acest sens, as spune ca acum sunt: 20% musulmani, 20% crestini, 27-28% fara religie/atei/seculari. Deci cei mai multi sunt in zona seculara. Cred ca in viitor cei mai multi vor fi tot in zona seculara.

Cred ca e mai relevant sa luam in considerare doar criteriul "personal". Faptul ca o persoana il vede pe Dumnezeu ca o forta, natura, universul il pune clar in zona seculara. Ei se declara, in mod eronat, crestini sau de alta religie.

35 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Vezi ateii nu ar trebui sa pronunte cuvantul "CRED" dar eu spun altceva, in viitorul foarte APROPIAT NU va mai exista nici o religie deoarece SFARSITUL este la usi. In curand totul se va sfarsi prin divizarea omenirii in doua, o mare majoiritate vor trece la cele vesnice asteptand Judecata Finala si o mai mica parte vor fi luati de catre Isus Hristos in cosmos pentru cele promise. Degeaba vor rade unii DAR profetiile SE IMPLINESC in ritm VERTIGINOS insa din nefericire lipsa CREDINTEI ii face orbi pe majoritatea pana la momentul cad vor vedea si ei, din nefericire prea tarziu pentru a mai face ceva. Studiati Biblia si nu netul.

| Emazio a răspuns:

Deja ti-ai raspuns, islamul o sa fie cea mai mare, dar ulterior si ea o sa scada, treptat toate religile o sa moara. O sa aiba acelasi parcurs ca si cele politeiste din antichitate.

| Teffan a răspuns (pentru Emazio):

Politeismul din antichitate a murit pentru ca l-a ucis creștinismul prin teroare, distrugere și crima.

Dacă nu stătea nicio religie în calea politeismului european și acum am fi fost politeisti.

Nu s-a stins asa de capul lui printr-o scădere treptata a "influentei religiei" cum se întâmplă astăzi în lumea moderne.

| Octavian199 a răspuns (pentru Teffan):

Cu sabia si rugul

| RAY a răspuns:

Cred ca viitorul apartine deismului,panteismului, ateismului, agnosticilor, restul vor deveni din ce in ce mai radicali pentru a se putea proteja,majoritatea vor fi fanatici,dogmatici,limitati,ignorati, crestinismul va creste in africa, va scadea in europa, america, islamul va depasi crestinismul, hinduismul va creste sa nu uitam de natalitatea lor, desigur un razboi mondial va schimba multe

| anonimg a răspuns:

Crestinismul va creste, pentru ca asa spune Biblia. Sau mai bine zis biserica catolica.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Crestinismul mai creste in zone sarace din America Latina, sau in africa unde misionarii catolici isi fac prezenta prin programele umanitare. Tariile vestice, populatia crestina stagneaza sau creste. Ateismul de asemenea nu o sa creasca mai mult: China, principala tara ateista demografic este in scadere. In schimb tariile islamiste sunt intr-o crestere demografica de neoprit.

| Emazio a răspuns (pentru anonimg):

Eu din ce am tot auzit la crestini este ca in biblie scrie ca nu o sa mai fie nici un credincios... cred ca nu ti-ai citit bine cartea ori esti din vreo secta crestina

| Emazio a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde ti-ai luat datele, din observatia de la tv?
https://hackspirit.com/......ity-islam/
https://www.pewforum.org/......y/atheist/
daca cauti pe oriunde pe net o sa gasesti ca numarul ateilor si agnosticilor nu o sa se opreasca in viitorul apropiat. Europa devine tot mai atee, sua o sa fie la fel. Si cu cat o sa se dezvolte restul tarilor o sa urmeze treptat modelul european, pentru ca globul a urmarit mereu Europa, si a aspirat sa ajunga ca ea. Si in acest caz o sa o urmeze.

| anonim_4396 explică (pentru Emazio):

In europa raportul ateilor nu o sa se schimbe, tinand cont ca este o diferenta intre orientarea personala si cea oficiala. In europa majoritatea o sa ramana la crestinism ca si acum, dar mai mult simbolic, ca traditie.
Dar USA? devina atee lol. In Sua Fanatismul religios/sectistii sunt in crestere.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Chiar asa?

| Emazio a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa urmezi un mix de obiceiuri nu inseamna ca esti crestin, sa crezi in horoscop, reincarnare, cadouri de craciun, ziua de nastere, si trecerea in noul an deja au construit omul modern, care nu mai este de mult credincios lui dumnezeu, mai mult al unui creator. Dar treptat si asta o sa se schimbe. SUA o sa urmeze treptat modelul Europei cum a facut si in trecut.

| anonim_4396 explică (pentru Emazio):

Esti crestin in acte, sau ateu la asta se refera statisticiile, Iar in acte mai toti ateii din europa is crestini. In china de exemplu is atei si in acte

| anonimg a răspuns (pentru Emazio):

Biserica catolică va domina pământul așa cum a făcut în vechime. Ca putere religioasă nu va putea să facă asta, și va avea nevoie de putere politică. O va primi de la SUA.
Nu știu cum va influența lumea musulmană; dar cred în profețiile biblice.
"I s-a dat putere să dea suflare icoanei fiarei, ca icoana fiarei să vorbească şi să facă să fie omorâţi toţi cei ce nu se vor închina icoanei fiarei." (Apocalipsa.13:15)
America va face o imagine a catolicismului. Nu este vorba de un tablou, ci de o putere ce va reprezenta catolicismul.
Catolicismul omora în trecut pe toți aceia care nu i se supuneau. Pe viitor va face la fel. Spiritul este același; dar își va ascunde intențiile mârșave sub cele mai bune intenții. Iar cei neștiutori și nestatornici vor cădea în capcana ei. La urmă îi va veni pedeapsa- peste ea si peste toți cei ce au fost de acord cu ea.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Acuma ai gresit TOTAL
America promoveaza protestanstinsmul. (si neo).

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu merg pe ce spune Biblia, si nu intuitia, si nici macar pe ce vad in jurul meu.

| Bondarel99 a răspuns:

De ce trebuie sa avem religii? Nu putem sa avem credinta in Dumnezeu si atat?

| RoCkKiD a răspuns:

Statistic vorbind, credinta cu cea mai mare crestere in ultimii 50 de ani este ateismul, o data cu cresterea nivelului de trai la nivel golbal religiile vor ramane ca locuri de reculegere pentru cei cativa care sunt cu adevarat atrasi de parte spirituala.

E posibil ca procentual islamul sa depasesca crestinismul in urmatorii 50 dar pe termen lung, nici o religie nu pare sa aiba sanse.

Nivelul rligiozitatii este invers proportional cu al nivelului de trai si al nivelului de educatie, pe masura ce nivelul de trai si nivelul de educatie cresc la nivel global religiozitatea va scadea.

| Steregoi a răspuns:

Ateismul si apoi inlaturarea ateismului pentru totdeauna. Ateismul venereaza zeul numit Haos.

| Octavian199 a răspuns (pentru Steregoi):

De unde ai scos acest zeu?

| anonim_4396 explică (pentru Steregoi):

N-o sa fie,asa. Religiosii fac mai multi copii bazandu-se pe ajutorul lui Dumnezeu, Alah, Buda etc.
Pe cand Ateistii iau mai mult in considerare necesitatiile financiare, problemele viitorului urmasiilor lor, nu se arunca sa faca familii numeroase, sau de multe ori nu intemeieaza deloc familie.
In europa este o problema de cum privim cifrele? oficiali in acte, sau pe crezurile personale. Deoarece Majoritatea ateiilor din europa Oficial, pe hartie fac parte dintr-o religie crestina, ateismul fiind doar o convingere personala.

| Steregoi a răspuns:

Te crezi profet?

| Steregoi a răspuns:

De unde l-au scos ateii?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Biblie Domnul Isus se adresează ucenicilor cu întrebarea daca la venirea Sa a doua oara va găsi credință pe Pamant? Așa ca statisticile nu exprima adevărata realitate.Deduc ca religiile păgâne vor predomina in timp ce adevărații creștini vor fi doar o rămășiță.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Credintele pagane laughing LOL mai exista asa ceva?
Adica hai ca e o moda in nord dar este numai asa ceva "COOL"/traditie nu sa crezi cu adevarat in paganism.

| Octavian199 a răspuns:

Nici o religie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Islamul va fi predominant (din păcate).
Religiile sunt o mare prostie din punctul meu de vedere

| Emazio a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce din pacate?

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa vezi.Asa a aparut crestinismul in Europa.

| chuckmanson a răspuns:

Păi da, avand în vedere că majoritatea țărilor musulmane sunt teocrații, în care nu ai voie să insulți sau părăsești islamul, că astfel ai belit-o că te decapitează, te bat cu bice și pietre, te crucifică etc. plus că aruncă copii cu nemiluita, cred că putem concluziona că ei vor ajunge religia principală în vreo câteva decenii. Dacă mai luăm în considerare și faptul că creștinismul este în cădere am putea spune că cel mai probabil Islamul îl va depăși.În mod surprinzător, ateismul(da știu că nu este o religie) este deja a treia cea mai răspândită orientare religioasă. China are vreo 60% din pop atee, iar India vreo 27% deci, mulți! Europa e practic un continent secular și cam nereligios. Adică, uită-te la noi. Suntem considerați a fi cea mai religioasă țară din Europa și una dintre cele mai religioase din lume și singurii oameni care se duc regulat la biserică sunt babele. În mod surprinzător, vreo 40% din americani se duc la biserică în fiecare duminică, 46% din americani sunt creaționiști și vreo 60% cred că Iisus se va întoarce și va distruge planeta. Deci, clar ceva nu e în regulă cu americanii ăia.

| TristanTzara a răspuns:

Am așa un semtiment că zoroastrianismul va fi.

| christine99 a răspuns:

Nu ai precizat cat de mult in viitor, eu o sa iau ca valoare 100 de ani. Cred ca va fi numarul de crestini egal cu cel al musulmanilor, sau nu o sa fie diferenta numerica prea mare. Si din crestini o sa fie majoritari neoprotestantii sau "pocaitii", cum se spune la noi.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Crestinismul,din punctul meu de vedere. Ori asta ori oamenii se vor satura de religii si vor fi pur si simplu niste fiinte ce nu cred in nimic decat in tehnologie, asa vad eu viitorul.

| Aube a răspuns:

Islamul. Nu scrieti voi majoritatea cu mana stanga? Asta inseamna ca va pregatiti sa scrieti in araba, de la dreapta spre stanga.

| Gwydion a răspuns:

Stiu ca nu e religie, dar ateismul va fi predominanta.