| anonim_4396 a întrebat:

De ce crezi în Dumnezeu și de ce Îi iubești?
Dacă presupunem că există un Dumnezeu, care e Aștiutor, să nu uităm, El a dat viață multor oameni, știind viitorul pentru fiecare, inclusiv dacă acel om va ajunge în iad sau în rai. De ce există iad? Cum "are grijă" de oameni în condițiile în care El știe ce o să li se întâmple? Dacă "te hotărâși tu" să nu mai crezi în Dumnezeu de ce ești considerat satanist? Gen te-ai lepădat de Dumnezeu, you're a satanist now. De ce lumea nu folosește situația în care nu crezi în nimic?
Articolele de pe net m-au lăsat cu o impresie foarte proastă despre credincioși. Voi ce părere aveți? (Toate astea ignorându-mi greșelile de scriere, sunt un copil inutil de 14 ani care se plictisește, merci.)

Răspuns Câştigător
| BogdanBz a răspuns:

Nu cred in Dumnezeu si nu il iubesc. Consider religia drept cea mai mare arma de manipulare din toata istoria omenirii. Cred in stiinta, in ceea ce poate fi vazut si dovedid. Cele mai mari crime ale omenirii, razboaie, etc, toata au fost facute in numele lui Dumnezeu, Allah, etc...

| anonim_4396 explică (pentru BogdanBz):

Uau. Rar observ un om care chiar gândește, mă bucur că am făcut asta.

| BogdanBz a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca esti un om cat de cat inteligent si stii sa te documentezi, atunci nu e greu sa observi ca biserica, religia, sunt niste arme prin care oamenii (in special cei mai putini trecuti pe la scoala) sunt indobitociti si tinuti in frau de o putere divina, invizibila, care nu a fost vazuta niciodata de nimeni, care nu a ajutat niciodata pe nimeni, dar care ne iubeste si ne protejeaza.

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"sunt un copil inutil de 14 ani care se plictisește" Nu am nici o parere pentru cineva care pune intrebari din plictiseala. Conditia cea mai importanta in a-L gasi pe Dumnezeu e sa Il cauti din toata inima. Adica sa iti pese suficient de mult incit sa te doara daca nu dai de El. Daca o faci de plictiseala, nu vei gasi niciodata raspunsuri la intrebarile tale.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei termenul iad se refera la moarte, nu chin veșnic. Apocalipsa21:8 ultima parte arata ca iadul inseamna,,moartea a doua,,. Apoi, Dumnezeu este iubire și nu vrea ca oamenii să chinuie. El nu e crud. De fapt, când evreii au început să practice ritualuri păgâne în care își ardeau fii in foc, El a fost supărat și a zis ca nici,, nu i se suie în inima,, un asemenea gest crud.Ieremia7:31. Din nefericire, mulți interpretează în mod eronat mesajul Bibliei și îl transformă pe Dumnezeu, intr-o persoana rea și cruda.Dar el e iubitor și răbdător cu oamenii și dorește ca ei să îl cunoască.

| xerxes1 a răspuns (pentru danay72):

Cartea de povesti numita Biblie poti s-o arunci linistita la gunoi si sa incepi sa gandesti cu propriul creier.

| xerxes1 a răspuns:

Biblia este o carte de povesti, dar si stinta oficiala este in urma cu explicatiile.
Au trecut aproape 50 de ani de cand omul a fost pe Luna si abia acum au inceput sa fie desecretizate informatii care ne spun ca majoritatea fotografiilor si filmarilor au fost manipulate intentionat ca ascunda adevarul.
Cica omenirea nu ar fi pregatita sa-l afle.
Ce sa mai zicem ca dupa 30 de ani de la Revolutie anchetatorii inca sunt aerieni.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Tu ai Biblie? Daca nu ai poti sa iei de pe net si sa citesti in ea,de fapt este de folos daca o studiezi cu cine a studiat.Da eu cred in Dumnezeu pentru ca văd ceea ce este in jurul nostru creatia pe care omul cu toata stiinta lui nu putea s-o faca.Un om nu poate crea o furnică, darămite stele, Luna, Soare, vânt, corpuri cosmice si corpuri omenesti. Uita-te la tine in ce mod minunat ai fost creat.Cate functii are fiecare mădular din corpul uman, omul este o capodoperă a creatiei lui Dumnezeu.Chiar dacă esti un cpoil, cu atât este mai bine ca ai o minte mai receptivă si poti sa inveti adevarul despre Dumnezeu si scopul Său cu privire la omenire si pământ.De exemplu tu De ce crezi ca existăm pe pământ?

| anonim_4396 explică (pentru PorumbRodica1965):

Pe scurt, sunt de părere că oamenii au apărut din evoluția altor organisme apărute pe Pământ. El a existat dintotdeauna, nu a fost creat de nimeni. De ce orice alte vietăți nu au putut să apară fără să fie create?

| unprietenaproape a răspuns:

Ai un tata sus in cer care te iubeste. Multumeste i ca ti a dat viata sa nu fii satanist Satana e diavolul e cel rau