| DJSpook1 a întrebat:

De ce Dumnezeu lasa milioane de copii sa moara de foame, sa fie omorati, sa fie folositi drepti sclavi, sa li se fure organele? O sa ziceti mult ca e vorba despre "liberul arbitru", cum dracu un copil de 6-7 ani sa se apere in fata unui adult de 30-40 ani? Sa nu intelegeti gresit, nu sunt ateu, dar chiar de ce dracu sa lasi niste copii care nu au cum sa se apere? Eu nu as putea, mi s-ar rupe inima in mine. Astept raspunsul vostru.

33 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Copii sunt un produs al oamenilor, de ce il faci raspunzator pe Dumnezeu pentru faptele si produsele oamenilor?

| danay72 a răspuns:

Lumea nu e condusa de Dumnezeu, ci de Satan, asa arata Biblia. 1Ioan5:19.De aceea exista atât de mult suferința și răutate. Dar Dumnezeu vede toate lucrurile nedrepte care se întâmplă pe pământ și în curând va face dreptate. Psalmul 37:9-11.

| NGheorghe a răspuns (pentru danay72):

Iar ție ți frica sa preiei conducerea si sa faci ordine deoarece orice conducator ii satanist si astfel si tu ai fi considerat satanist... Continuand ideea ta ajungi la concluzia ca bineanteles ca D-zeu va face dreptate, dar doar după ce mori tu. D-zeu isi găsește alt lucru de făcut decât sa facă dreptate speriaților creduli paralizați ca tine.

| danay72 a răspuns (pentru NGheorghe):

Nu am zis ca orice conducător este satanist, ci ca lumea, ca ansamblu, este condusa de Satan, nu de Dumnezeu. Iar haosul și răutatea tot mai mare arata acest lucru.Eu sper sa nu mor atât de curând, deoarece vreau sa vad modul în care Dumnezeu va rezolva problemele omenirii.

| NGheorghe a răspuns (pentru danay72):

"Haosul si răutatea" se dezvolta datorită credulilor. D-zeu i-a dat minte omului ca sa o folosească, nicidecum ca sa se holbeze si sa aștepte. Omenirea este alcătuită din doua categorii de oameni: uni ce vor sa facă caca pe capul altora pentru ca așa considera ei ca este bine, si ceilalți care accepta sa li se facă caca pe cap pentru ca așa considera ei ca este bine. Si cam in câte feluri se poate rezolva aceasta problema? Si un copil o rezolva... iar ție îți trebuie o rezolvare dumnezeiască.

| danay72 a răspuns (pentru NGheorghe):

Daca si un copil ar rezolva, azi nu ar mai fi haos.Toate formele de guvernare care au fost pana în prezent nu au reușit sa pună capăt suferinței și sa rezolve problemele omenirii. Forma de guvernare care va putea reuși sa facă ceva în privința asta este conducerea teocratica, adică guvernul condus de Dumnezeu.

| NGheorghe a răspuns (pentru danay72):

Da, da, mai taie. Nu prea ți util internetul ție, degeaba îl ai. Nu trebuie sa mergi in nordul Pakistanului ca poți sa cauți pe net despre populația Hunza, sau despre valea Hunza, acolo sunt aproape un milion de oameni ce traiesc peste suta de ani si uni depășesc 140 de ani, nu se îmbolnăvesc, habar nu au ce-i cancerul sau diabetul. Se învecinează cu mai multe țări dar nimeni nu merge sa le rezolve probleme pentru ca nu au. Poate reușești tu sa ii convingi sa înceteze sa se mai guverneze in felul lor si sa treaca la așteptat si la holbat.
D-zeu nu guvernează, D-zeu dăinuie.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu dupa ce a incercat timp de cateva mii de anii sa isi duca poporul la credinta si a esuat a dat creatia lui in dar la satana,de atunci dumnezu nu-i mai pasa de creatia lui dar mai apare si el in fructe cu semnul cruci sau face minuni gen plange o icoana in biserica,mai baga pe uni in moarte clinica, deci raspunsul e ca satana guverneaza lumea asta iar lui dumnezeu nu-i pasa simplu,man degeaba pui intrebari de astea unui om dogmatic,inchis la minte,un crestin va cauta mereu scuze lui dumnezeu, el nu poate accepta ceva nou pentru ca el stie deja totul asa ca isi pierzi timpul aiurea, genul asta de intrebari il pui unui liber cugetator nu unui dogmatic care vrea doar sa convinga pe alti de credinta lui atat, singurul scop e sa te convinga de credinta lui atat, complex de inferioritate

| milan9 a răspuns:

NU Dumnezeu este Cel care a o lume plina de suferinta! sad Cat de perfecta era acea lume a Paradisului creat pentru Adam si Eva!
Lumea plina de suferinta este consecinta interventiei libertatii noastre asupra celorlalti semeni ai nostri... sad Tot la fel, neajunsurile, problemele, bolile, imperfectiunile sau conflictele.

Spre exemplu, lucrurile care se intampla in tarile lumii a treia sunt posibile pentru ca milioane de europeni si americani s-au angajat sa reduca numeric populatia, sa le exploateze resursele si sa NU intervina in mod concret pentru a-i ajuta in mod real...

Este exact ca in cazul declansarii unui razboi cu consecinte ANTICIPATE si intentii foarte... PRECISE. sad

Dumnezeu ar dori sa intervina atunci cand Cain doreste sa-i dea o caramida in cap lui Abel dar nu poate... Interventia Lui ar trebui sa ne anuleze in caz contrar LIBERTATEA oricarui gest si gand nociv. Oricarui gand LIBER care mai devreme sau mai tarziu va ajunge la MATERIALIZARE.

| Clorox a răspuns:

Poate pentru ca nu-i pasa? Nimeni nu stie.

| WaterDrop a răspuns:

Pentru ca`i place gratarul? Nu rad de El dar nici nu`i voi lua apararea pentru ceea ce ingaduie sa se intample.Credinta orbeste si manipuleaza.

| NGheorghe a răspuns:

Copii ăia de care vorbești tu au părinți, ca n-au picat din cer ca Superman.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu exista?

| SSS a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, probabil ca de asta. big grin

| Daniel9988 a răspuns:

Pt. ca in rai e nevoie si de ingeri.

| Elide a răspuns:

Cei care fac aceste lucruri nu.i așteaptă nimic bun te asigur,Dumnezeu a zis clar cat despre curvari, mincinoși,necredincioși,ucigași,hoți,fricoși, vrăjitori, închinători la idoli aceștia nu vor intra în Rai împreună cu El și Iisus ci vor intra în iazul de foc care acolo chinul este veșnic și copilașii aceștia vor trai veșnic, și va șterge Iisus orice lacrimă, durere, suferința din ochii lor! Dumnezeu este iubire a dat pe singurul său fiu atât de mult a iubit lumea înalt oricine crede el sa nu piara ci să aibă viață veșnică! Tot răul care este pe Pământ este din cauza ca oamenii nu.l mai au pe Dumnezeu în suflete și nu păzesc cele 10 porunci!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elide):

Simplul fapt ca esti crestina arata ca nu te asteapta nimic bun. Dar poate o sa descoperi asta singura.

| Elide a răspuns (pentru anonim_4396):

Da? Adică ce m.asteapta?

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Elide):

Daca, in schimb, acesti copilasi ar fi fost criminali, violatori, hoti sau vrajitori, ar mai intra in iad?

| Elide a răspuns (pentru FaraNume1245):

Cum poate un copil sa fie violator sau vrăjitor

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Elide):

Nu neaparat violator sau vrajitor, erau doar niste exemple. Vad ca nu ai inteles ideea. Daca acei copii ar fi fost hoti, de exemplu, si ar fi tinuti flamanzi, tinuti de sclavi sau omorati, ar fi mers in rai sau in iad?

| Elide a răspuns (pentru FaraNume1245):

As zice că în Rai dar nu sunt eu Dumnezeu să stiu!winking

| BeSmart17 a răspuns:

Ceea ce facem se revarsa pe urmasii nostrii..adica daca tu omori un om in cap copilul tau va pati acelasi lucru... Dumnezeu nu lasa copii sa moara.el, deoarece ne iubeste ne lasa sa facem ce vrem.dar aici vine si intrebarea mea. Daca ce facem noi este gresit?
Te.ai gandit la asta? Poate ca acei copii nu au facut nimic dar parintii lor au facut un rau pentru care bietii copi platesc?

| DJSpook1 explică (pentru BeSmart17):

Frate, esti prost? Co.aie, du-te la un centru pentru pshiopati, de ce dracu sa sufere un copil pentru parintele sau? Ai o logica de sadic.

| BeSmart17 a răspuns (pentru DJSpook1):

Bai omule! Daca tu faci ceva rau, poate raul nu t.i se intoarce tie ci familiei tale! Ce logica de sadic observi tu?

| casian_6565 a răspuns:

In primul rând nu i Dumnezeu de vina ci omul. Ca toate astea le facem cu mâna noastră. Dacă Dumnezeu și ar baga mâna in toate atunci ne ar îngrădi libertatea. E usor sa dam vina pe Dumnezeu dar uitam ca noi suntem cei care ne omoram unii pe alții și care vrem bani și recurgem la chimicale și la tot felul de substanțe și viața nesănătoasă și după zicem ca de ce mor copii și s bolnavi.

| JesseH a răspuns:

Pune-te în locul Lui. Dacă ai vrea să prezinți întregului Univers cât de rău e răul în așa fel încât după nimicirea lui Satan, a îngerilor răi și a oamenilor pierduți, să nu mai aibă nimeni curiozitatea de a se răzvrăti contra ordinii Cerului și să fie o veșnicie de pace, ce ai face?

Corect.

El pune limite răului, altfel am fi fost distruși deja.
Dar în același timp permite lui Satan să-și dovedească felul în care ar fi vrut să guverneze întregul Univers, dacă i s-ar fi permis, atunci când a zis: „mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Preaînalt." (Isaia 14:14)

Când evreii erau robi în Egipt au ajuns să strige după ajutorul Lui. La câteva zile după ce au fost scoși din Egipt au început să murmure că era mai bine acolo, cică ce viață bună aveau...

Asta suntem. Cu toată durerea din jur, ne lipim încă de pământul ăsta. Dar răul va da roadele lui cele mai amare și atunci va veni secerișul.

| kratos1234 a răspuns:

Tu inca te jalui? Aduti aminte de pototp! Dumnezeu este drept si serios!
Cu cat veti da vina pe Dumnezeu, cu cat va merge rau, Dumnezeu iubeste cel mai tare omul care se pocaieste!

| RAY a răspuns (pentru kratos1234):

Si tu te-ai pocait din moment ce isi vezi aproapele ca pe niste nimicuri a?

| kratos1234 a răspuns (pentru RAY):

Https://www.youtube.com/watch?v=Ji8RbTpOvE4
min 24-25 (cine a spus ca eu team facut un nimic? Atei se considera singuri asa in invatarutile lor, eu asta am avut invedere,
daca tu crezi ca te-am ofensat cu ceva, sa ma ierti!

| Elide a răspuns (pentru kratos1234):

Dumnezeu a văzut prea mult rău în inimile oamenilor și de aceea a dat potopul!

| Neverrrrrr a răspuns (pentru kratos1234):

Esti batut in cap,daca un crestin este agramat inseamna ca si tu esti,ok agramatule, asa se considera in invataturile lor, eu asta am avut in vedere, daca tu crezi ca te-am ofensat cu ceva, sa ma ierti!