| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce Dumnezeu nu a asteptat sa moara cei care au pacatuit ca sa-i pedepseasca? Nu avea rost acel potop. Ii pedepsea cand mureau, ca acum.Stai. Nu cumva si-a incalcat propriile legi? Ca, parca era vorba de o judecata corecta, nu? A mai omorat si vietuitoare nevinovate.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Eu zic sa il intrebi pe El. Stie mai bine decat noi.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cauta-l pe Facebook si cere-i prietenie.

| RAY a răspuns:

Danny fa ceva cu viata ta si lasa întrebările astea

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai poate nu asta era "intentia" din spatele acestei povesti/metafore sau orice ar fi fost (daca).

Pamantul, pardon... pomul se scutura de frunzele uscate toamna, cand este nevoie, nu atunci cand este batran si se stinge happy

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exact happy

| halogen001 a răspuns:

Asa sunt povestile primitive si inventate, fara sens si fara valoare.
Credinciosul nu tine cont de dreptate sau de adevar. Ca sa-i fie lui bine de frica spiridusului-Superman-baubau spune ca tot ce face Dumnezeu e perfect si cauta o jutificare sau spune ca nici nu e nevoie de o justificare.

| badpanda a răspuns:

Nu mai avea rabdare.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Scrie de ce...

| Ghengbeng18381 a răspuns:

E o intrebare delicată, răspunsul e simplu. La fel ca si cu orasele Sodoma si Gomora care au fost arse din temelie din cauza nelegiuiri lor. Dumnezeu știe ca relele lor cresteau și da poate ca unii mureau dar obiceiul lor pacatos era continuat de copii acestora. Avraam la rugat pe dumnezeu ca daca va găsi 10 oamenii drepti acesta se îndure la care a fost de acord. Dar avraam nu a putut gasi nici macar unul, astfel dumnezeu a revarsat din cer foc si pucioasă. La fel si pe vremea potopului. Dumnezeu sa asigura ca perpetuarea speciilor nimicind doar pacatul. E si aici earasi o chestiune despre selecția pe care a facut-o pe timpul potopului...

Răspuns utilizator avertizat
| Ghengbeng18381 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca nu ear fi nimicit pacatul lor s-ar fi raspandit si la ceilalți. La fel ca si intr-un strugure, rupi boaba stricata ca sa nu infecteze pe toate.