| anonim_4396 a întrebat:

De ce e asa greu sa ne pocăim? Nu ma lasa întunericul sa primesc Lumina.De ce se intampla asta? Deseori sunt chiar resemnat.Si mi-as dori sa primesc viata vesnica după moarte iar cand mor sa fiu scris în cartea Vieții și sa ma pomenească Dumnezeu intru Imparatia Lui dar realistic vorbind,slabe șanse sunt, din păcate. Speranta moare ultima dar e foarte greu, sincer.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Parca ai fi soacră-mea. Diferenta este ca ea are 80 de ani. Si la batranete oamenii o mai iau pe arătură.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Satana vine cu deznădejdea, cu amărăciunea. Dumnezeu vrea sa avem credință în El, sa Îl căutăm din toată inima și sa nu ne bazam pe puterile noastre, ptc suntem mântuiți PRIN HAR, PRIN CREDINȚĂ, NU PRIN FAPTE, cum a spus @IonelaIasmina. Crede în El, bazează te pe El și roaga te mult, cu credință. Dacă n ai credință, postește pentru ea. Dacă n ai putere sa te rogi, postește. Numai prin El avem mântuirea, nu prin sfinți, nu prin îngeri, nu prin tradiții omenești. NUMAI PRIN EL AVEM INTRARE ÎN CER. Crede și continuă să crezi că Dumnezeu te vrea în Împărătia Sa, nu că nu Îi pasă de tine. El te ajuta, numai sa Îl chemi.

| IonelaIasmina a răspuns:

Nu ai destulă încredere în tine și în puterile Dumnezeiești, asta este tot. Toți vrem să ne pomenească Dumnezeu, dar mai întâi trebuie să ne punem întrebarea:,, Merit să mă pomenească Dumnezeu și să intru în împărăția lui?"
Dacă faci bine (adică ajuți oameni, te comporți frumos cu ei, etc...), te rogi mereu la Dumnezeu pentru a te pomeni, te rogi la Dumnezeu pentru tot, te spovedești, te împărtășești, și crezi în existența lui, cu siguranță vei avea împărăția și pomenirea lui Dumnezeu/a cerurilor.
Sănătate!

| Anonim027 a răspuns:

Apropie-te mai mult de Dumnezeu prin citirea Cuvântului, prin rugăciune, sa nu stai cu oameni care te trag în jos, cere-i Domnului putere, călăuzire
Pot totul în Hristos, care mă întărește.
Filipeni 4:13
Noi răsturnăm izvodirile minții și orice înălțime care se ridică împotriva cunoștinței lui Dumnezeu, și orice gând îl facem rob ascultării de Hristos.
2 Corinteni 10:5
Da la o parte orice gând care nu vine de la Dumnezeu
Supuneți-vă dar lui Dumnezeu. Împotriviți-vă diavolului, și el va fugi de la voi.
Iacov 4:7