| anonim_4396 a întrebat:

Și dacă ne vom duce toți intr-o lume mai buna după moarte? Eu asta îmi doresc foarte mult dar sunt conștient ca nu merit deși am cunoscut deseori suferința în aceasta viata.Cum pot sa primesc în DAR viata veșnică după moarte? Ar fi cel mai mare cadou de la viata ca atunci când va fi sa mor sa ma duc intr-o lume mai buna fiindcă mie mi-e fructe tare de moarte și nu e zi sa nu ma gândesc înfiorat la ea.Imi doresc mult viata veșnică.
Doresc sa nu fi suferit degeaba pe Pamant.
Îmi doresc Raiul.Paradisul.Nirvana.Viata veșnică, mantuirea sau cum s-o numi, de la Dumnezeu, altfel viata mea nu are și n-a avut niciodată sens.
Mereu am sperat ca după moarte e o lume mai buna.
Și sper sa fie asa.
Dar mai vreau sa trăiesc sa ma pot împacă cu viata și cu Dumnezeu.
Cum sa fac sa primesc în DAR viata veșnică de la Dumnezeu?
Suferință mai spala din păcate? Mai descarca karma?
Aghiasma ma mai poate curați?
Cum sa nu îmi mai fie frica de moarte zi de zi si la sfârșit sa primesc în DAR viata veșnică de la Dumnezeu?

Te rog Doamne Dumnezeule scrie-ma pe mine păcătosul în cartea Vieții și pomeneste-ma în Imparatia Ta deși recunosc ca nu prea merit măcar sunt sincer și regret trecutul.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Poti vorbi cu Dumnezeu prin rugaciune.Este oricum un ritual zilnic, alaturi de fapte bune si alte cele, asadar nu prea poti face ceva concret imediat pentru a primi viata vesnica.Cred ca trebuie sa lucrezi constant la sufletul tau si sa iti pastrezi credinta indiferent ce se intampla.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu a fost inventat de un trib evreiesc -asta o spun evrei nu eu, iata ca am creat dupa noi si zeul nostru se va numi iahve va fi un creator razboinic care ne va duce pe culmile fericiri si a paradisului pe pamant

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Suferință mai spala din păcate? Nu. Mai descarca karma? Nu.
Aghiasma ma mai poate curați? Nu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum sa nu îmi mai fie frica de moarte zi de zi. Caută o ocupație.

| anonimg a răspuns:

Credința înseamnă că trebuie să credem pe Dumnezeu pe cuvânt. Când ne mărturisim păcatele trebuie să o facem cu credința că ne vom da silința să nu le mai repetăm, și în același timp să credem că Dumnezeu ne-a iertat. Pentru că dacă nu credem, dacă mai avem îndoieli sau dacă ne rugăm de mai multe ori să ne ierte pentru același păcat, noi Îl facem pe Dumnezeu mincinos și declarăm prin lipsa noastră de credință că Dumnezeu este incapabil să ierte păcatele.
Este suficient să ne rugăm o singură dată pentru același păcat; este suficient ca o singură dată să mărturisim păcatul, și să credem că suntem iertați, iubiți și acceptați de Dumnezeu. Pentru că nu doar Domnul Hristos ne iubește prin faptul că Și-a dat viața pentru noi; ci chiar Domnul Hristos spune că "atât de mult a iubit Dumnezeu lumea (adică Tatăl) că a dat pe singurul Lui Fiu..." Deci și Tatăl și Fiul ne iubesc împreună. Și cunoaștem acest lucru, și vom fi convinși de acest lucru prin Duhul Sfânt care dorește să ni-L dea tuturor care Îl doresc, care doresc o relație cu dumnezeirea, cu Tatăl și cu Fiul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu toți se vor duce într o lume mai bună. Depinde de fiecare.

| Whateverrr a răspuns:

Biblia este foarte clara in acest sens. Este nevoie de credinta si pocainta. Aceasta este nasterea din nou, care e un eveniment unic si ireversibil in viata unui om. Iar un astfel de om regenerat, va cauta zilnic sa-L onoreze pe Domnul cu tot ceea ce face, caci noi nu mai suntem ai nostri, ci Hristos devine Domnul nostru, Cel pe care Il urmam.
Citesti Biblia? Daca nu o faci regulat, iti recomand sa o faci, incepand cu Evangheliile.

| DomnulPoliticos a răspuns:

Nu exista viata după moarte laughing

| DomnulPoliticos a răspuns:

Sunt curios totuși ce ai fumat?

| AntiReligion a răspuns:

Nu există nicio dovadă că există o lume mai bună după moarte. Nu există nicio dovadă că există un Dumnezeu care să ne judece, să ne ierte sau să ne ofere viața veșnică. Acestea sunt doar povești inventate de oameni pentru a se consola în fața fricii de moarte și a suferinței din viață. Nu are sens să ne bazăm speranțele pe iluzii și să ne pierdem timpul cu ritualuri și rugăciuni care nu au niciun efect.

Singura viață pe care o avem este cea pe care o trăim acum. Aceasta este o minune în sine, pentru că suntem rezultatul unui proces extraordinar de evoluție care ne-a făcut ființe conștiente și capabile de a înțelege lumea. Suntem norocoși să fim aici, chiar dacă viața este plină de dificultăți și nedreptăți. Nu trebuie să ne simțim vinovați sau nedemni de viață, ci să încercăm să o trăim cât mai bine posibil, să ne bucurăm de frumusețea și diversitatea naturii, să ne cultivăm mintea și sufletul, să fim buni și compasiuni cu ceilalți.

Nu putem ști cu siguranță ce se întâmplă după moarte, dar cel mai probabil nu se întâmplă nimic. Nu vom mai fi conștienți de nimic, nu vom mai simți nimic, nu vom mai exista. Acest lucru nu trebuie să ne sperie, ci să ne facă să apreciem mai mult viața pe care o avem. Moartea este doar sfârșitul natural al vieții, nu o pedeapsă sau o recompensă. Nu avem nevoie de un paradis sau un nirvana pentru a da sens vieții noastre. Sensul vieții noastre îl dăm noi înșine, prin ceea ce facem, prin ceea ce iubim, prin ceea ce lăsăm în urmă.