| Mario1994 a întrebat:

De ce e atata mister? Credeti ca e posibil sa fie viata dupa moarte? De ce mortii nu se intorc si sa ne spuna ceva? Doamne.

79 răspunsuri:
| BogdanMx a răspuns:

S-au intors destui si lumea ii considera nebuni. Nu vor sa creada nimic. Cauta explicatii lumesti pentru ceea ce ei patesc.

| AkTeNBok a răspuns:

Dacă ești un creștin presupun ca ști ca se presupune ca exista "viata" după moarte. Un om după ce moare nu are cum sa se întoarcă, este putrezit. Îți spun din experiențele mele, când bunica mea era pe moarte dadea cu pumni spre cer. Posibil sa existe viața dupa moarte, morțile celebrare dovedesc asta. In concluzie, exista viata dupa moarte. Asta au dovedit-o oamenii in moarte celebrala (nu stiu daca am scris corect).

| gratargratar a răspuns:

Este viata dupa moarte. Exista pana in zilele noastre oameni care s-au intors din moarte (unii s-au trezit la morga, dupa ce au vazut Raiul si Iadul).

Probabil nu cunosti Scriptura.
Inainte de toate Iisus S-a Inviat ca un Dumnezeu, omorand moartea. Aceasta S-a intamplat dupa ce a stat 3 zile in mormant, dupa cum spuses mai inainte.
Tot Iisus a Inviat pe fiul vaduvei din Nain, pe Lazar (care deja mirosea urat) si pe fiica lui Iair.
Petru a inviat-o pe Tavita din Iope. Pavel l-a inviat pe Eutihie in Troa.
Avem si in VT pe Sf. prooroc Ilie care a Inviat pe fiul vaduvei din Sarepta Sidonului.

Saducheii insusi l-au contrazis pe Iisus ca nu exista Inviere. Dar Iisus, Dumnezeu Insusi, i-a contrazis, zicand:
"Eu sunt Dumnezeul lui Avraam şi Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacov"? Nu este Dumnezeul morţilor, ci al viilor. (Mt.22, 32).

Exista viata dupa moarte si o sa te convingi tu insuti de asta happy Dar sa nu fie prea tarziu.

| marie123 a răspuns:

Viata dupa moarte nu exista pe pamant.Nimeni din cei plecati din lumea cu dor in lumea cea fara de dor nu se va intoarce si nu s-a intors. Viata dupa moarte exista in asa numitul rai unde sufletele celor adormiti merg in fata lui Dumnezeu

| costis a răspuns:

Cred ca trebuie sa descoperi tu prin cautarea ta. Daca iti spune cineva, este prea simplu, iar divertismentul si informatia mediatica iti vor acoperi acest adevar. Daca vei descoperi prin cautarea ta, poate vei avea o sansa sa urmezi si calea.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da există viață după moarte ea va fi în rai sau iad în funcție de decizia noastră de pe pământ de a crede sau nu în Dumnezeu, există atâta pentru mister pentru că e ceva care ține în mare parte de credință (fără un argument incontestabil că există sau nu). Da sau întors oameni de acolo care au zis că există dar depinde din nou dacă vrei sau nu să crezi că acei oameni spun adevărul, eu unul cred și te sfătuiesc și pe tine să crezi și să faci tot posibilul pentru a ajunge în partea bună(raiul)

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu se intorc pentru ca sunt bucurosi ca au scapat de atati prosti. Asta e unul dintre motive!

| ada92 a răspuns:

Interesant este că biblia compara moartea cu somnul, cand un om doarme este normal sa credem ca se va trezii, deci... Ioan 5:28, 29: „Nu vă miraţi de lucrul acesta, pentru că vine ceasul când toţi cei din mormintele de amintire vor auzi glasul său [al lui Isus] şi vor ieşi afară".

| Holiday a răspuns:

"Viata dupa moarte" e doar o amagire pe care o folosesc in general religiile, dar nu numai, pentru a-si atinge anumite scopuri. Evident sunt o gramada care spun ca aud, ca vad, ca una si alta, dar nimic din toate astea cand a fost testat stiintific nu s-a confirmat in nici un fel. Ale naibii spirite, fantome, sau ce naiba zic astia ca mai sunt, cum se ascund ele tocmai atunci...
Nu e nici un mister...mortii nu se intorc pentru ca odata ce ai murit, ai terminat-o cu plimbarile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Si cei peste 5 miliarde de oameni ce nu urmeaza crestinismul unde se duc?

| alalalt a răspuns:

Nu te mai gandi la asta. du-ti traiu lumesc si acoperate de distractii

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, fiica mea. Spune-mi, ce te apasa? Mortii se intorc uneori. In special atunci cand nu sunt morti bine. Legat de viata de dupa moarte, te astept la interviu, dar mai intii trebuie sa mori. Nu te grabi, traieste-ti viata, s-ar putea sa nu primesti alta prea curand.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut. Păi persoanele creștine care îl urmează pe Dumnezeu se duc în rai sunt și o serie de creștini (atei /doar cu botezul) care vor merge în iad. În privința celorlalți cred că aștepți să-ți spun că vor merge în iad ca să-mi spui că Dumnezeu e nedrept. El le pune tuturor în cap gândul de al cauta prin lucrarea lui văzută și prin glasul conștiinței, problema e că unii refuză mâna pe care Dumnezeu le-O întinde nu pentru că nu ar plauzibilă existența Lui ci pentru că nu vor să se schimbe, cei care vor ajunge în iad probabil pentru că s-au născut într-o familie păgână și nu e în totalitate vina lor că nu au crezut în creștinism pot fi scoși de acolo de Dumnezeu și puși în rai prin rugăciunile celor de pe pământ (gândește-te că ești printre oamenii cărora Dumnezeu le-A întins o mână prin faptul că s-au născut în creștinism), această întrebare are un răspuns pe care în mare parte îl știe sigur doar Dumnezeu (de asta ai și pus-o pentru că știai că e complexă și dificilă, dorința de a afla răspunsul find minimă). Îți sugerez să nu faci din această întrebare un argument al necredinței tale, și gândește-te că ai șansa pe care nu toți copiii din India o vor avea (de a ajunge direct în rai), multă sănătate

| TrăieşteClipa a răspuns:

Unii s-au plictisit sa astepte ziua judecatii si au iesit pe strazi sa sperie lumea:

Matei 27, 52-53

Mormintele s-au deschis şi multe trupuri ale sfinţilor adormiţi s-au sculat. Şi ieşind din morminte, după învierea Lui, au intrat în cetatea sfântă şi s-au arătat multora.

| Mayhem666 a răspuns:

Cine a spus ca nu s-au intors?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu ma asteptam sa zici ca cei ce nu urmeaza crestinismul merg in iad, de fapt nici nu ma asteptam sa raspunzi.
Deci daca toata populatia lumii era crestina, atunci toata religia asta mai avea sens, dar nu se poate ca doar 2 milarde de crestini (nici 2 ca pacatosii merg in iad) sa ajunga in rai si restul sa ajunga cine stie pe unde.
Aceeasi problematica si cu oamenii care existau inaintea aparitiei crestinismului, ei unde se duceau? Pe atunci oamenii comunicau cu Zeii iar intrebarea "unde se duce sufletul dupa moarte?" era ceva obisnuit si stiut de toti, nu doar de adeptii unei singure religii care-si sustine propria versiune a vietii dupa moarte.
Si ce are crestinismul cu paganii? Iti zic eu ce are. "Pagani" erau oamenii care urmau religiile antice, hindismul de exemplu este o religie antica care a rezistat trecerii timpului dsr care a fost crestinizat. Evreilor care au inventat crestinismul nu prea le placeau religiile antice pentru ca invatau oamenii cum sa-si avansese sufletul prin meditatie iar evreii ii voiau pe toti sclavi. De asta au inventat crestinisnul. Observa si tu cum in biblie "dumnezeu" le ordona evreior (copiilor lui israel) sa masacreze popoare intregi de pagani.
Pentru ca religia crestina sa poata fi implementata evreii care cucereau un teritoriu in evul mediu persecutau pe oricine se impotrivea religiei crestine astfel ca spalarea pe creier a oamenilor era facilitata mult mai usor. Pentru ca spalarea pe creier a oamenilor sa fie facilitata si mai usor de atat, evreii au eliminat aproape toate scrierile antice legate de vechile religii ale oamenilor si ce a ramas este ascuns de ochiul ignorant al lumii in prezent.
Cat despre "rai" si "iad", acestea erau 2 concepte antice spirituale referitoare la chakre. Multumeste-le evreilor cu inchizitia pentru ca nu mai exista carti legate de asta in prezent.
In concluzie, raiul si iadul de care stii tu sunt dimensiuni inventate de crestinism sa ameninte omul cu chinul etern in iad daca se opune religiei si, in opozitie, cu fericire vesnica daca se supune religiei si este o oiţă cuminte.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici unul dintre noi nu deține o dovadă incontestabilă a existenței sau a inexiatenței lui Dumnezeu, putem alege să credem sau nu bazându-ne pe niște speculații a căror opus nu poate fi dovedit ca ne valid, în legătură cu cei care au trăit înainte de Iisus Biblia ne spune că în timp ce era cu trupul în mormânt s-a pogorât cu duhul în iad și i-a scos la lumină pe cei de acolo (depinde dacă crezi că Biblia e adevărul sau nu) și în legătură cu felul în care se manifestă credința creștină ai o părere eronată (a fi creștin nu înseamnă a nu mai socializa cu lumea, a te ruga toată ziua sau a da tot ce ai bisericii), poți trăi o viață frumoasă și aici pe lumea asta fără să fi sclavul cuiva și totodată poți fi și un bun creștin, referitor la dovezile distruse și reciproca e valabilă anume că au fost distruse dovezi ale creștinismului dar el a rămas viu prin oamenii din primele 3 secole creștine care și-au dat viața pentru credința lor în înviere și desigur au mai fost și alții dealungul istorie (mai sunt și azi) care au ținut și țin creștinismul viu.

| sabin89 a răspuns:

Ma gandeam asa superficial ca dupa "Doamne" ala care l-ai scris in intrebare trebuia pus un semnul exclamarii. Nu crezi?
Cat despre morti, tot ce stiu este ca sunt...morti. Altceva nu mai stiu.

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Corect

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Omul se minte toata viata,fara minciuna viata unui om e una trista,speranta si minciuna sunt acelasi lucuri, acelasi amagiri, iluzi, omul se multumeste sa se minta ca exista si viata de dupa nu-i de mirare daca toata existenta lui e o minciuna, dupa ce mori numai existi restul sunt povesti, minciuni, sperante etc

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Cum poate exista o dovada a ceva ce nu exista? sunt curios daca imi dai un exemplu de dovada pentru inexistenta lui horus

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Salut. Hai să ne referim la Dumnezeu, de exemplu tu ai putea aduce ca argument pentru inexistența lui Dumnezeu faptul că nu-L vezi un argument bun pentru că eu nu-l pot contrazice pentru că nu pot să ti-L arăt pe Dumnezeu. Dar îți pot aduce argumentul meu, acela că Dumnezeu se află în mijlocul soarelui iar tu nu poți să-mi anulezi argumentul pentru că nu-mi poți arăta că Dumnezeu nu e în mijlocul soarelui (sunt convins că nu poți). Așadar cele două argumente ne putând fi anulate și aflându-se în contradicție rămâne libera alegere prin credință (e valabil cred și în cazul lui horus). PS:mă refer la un Dumnezeu suprem care s-ar putea afla în mijlocul soarelui nu la unul căruia ar putea să-i fie prea cald pentru a se afla acolo happy

| ania a răspuns:

11 oameni au susținut că au văzut și au atins trupul viu al unui om care fusese mort 3 zile.Deși li s-a interzis să mai vorbească despre această experiență, au continuat toată viața să susțină acest meaj, 10 dintre ei fiind omorâți pentru măsturia lor.Aceștia au fost ucenicii lui Iisus Hristos și așa a început creștinismul.

| T0T a răspuns (pentru Florin9Florin9):

1)În univers sunt stele mult mai mari decât soarele.
2)Dacă un om se naște în altă parte el va avea altă religie într-o proporție foarte mare. Deci va ajunge în iad? Un ateu care face multe fapte bune însă crede doar ceea ce vede nu e îndreptățit să aibă aceste opinii, deci va ajunge în iad?

| T0T a răspuns:

Morții și-au încetat activitățile biologice. Creierul nu mai funcționează, a putrezit, s-a dezintegrat, cum ai mai vrea să povestească?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru T0T):

1) ce importanță are că sunt stele mai mari? 2)o persoană care se naște în altă parte chiar dacă are altă religie nu înseamnă că ajunge în iad (poate fi călăuzită de Dumnezeu la religia corectă) sau dacă ajunge poate fi salvată de cei care sunt în viață și se roagă pentru ea. 3)Este adevărat că sunt uni care prin comportament ne creștin strică imaginea tuturor creștinilor în asemenea condiții ar fi îndreptățit să aibă aceste opinii dar trebuie să nu-i judece pe toți după faptele câtorva, sunt persoane credincioase care sunt judecate după faptele altor persoane mai puțin credincioase dar care spun că sunt creștine (asta nu e corect să judeci pe cineva după faptele altuia) 4)Singurele condiții pentru mântuire sunt să iubești pe Dumnezeu și pe aproape, restul(mersul la biserică, rugăciunea, milostenia, blândețea) sunt moduri în care ne putem arata corect această iubire, îmi pare rău dar cred că faptele bune nu sunt suficiente pentru a ajunge în rai, mai trebuie și iubire de Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns:

Dom'le, nu se stie. Daca s-ar sti treburile astea, s-ar numi stiinta, nu credinta.

| drutzix a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Trebuie sa dovedesti existenta unui lucru nu este necesar sa aduci dovezi pentru inexistenta doar refutari.
Nu ai dovezi pentru inexistenta unicornilor asta nu inseamna ca este logic sa crezi in ei.

| drutzix a răspuns:

Este un 'mister' pentru ca adesea o minciuna comfortabila e mai buna decat crudul adevar.
Omul este o specie desteapta si isi da seama ca va muri in viitor acest lucru cauzeaza stress. Creierul nostru uraste stresul deci ne mintim ca dupa viata asta urmeaza o viata si mai misto decat asta.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru drutzix):

Salut. Nu ai nici o dovadă incontestabilă că Dumnezeu nu există, asta e o dovadă pentru mine că Dumnezeu s-ar putea să existe (e valabil și pentru tine în sens invers) Totul ține de credință și de felul cum interpretezi lucrurile ca fiind corecte, omul s-a format din nimic sau omul a fost făcut de Dumnezeu ambele sunt valabile și incontestabile depinde ce vrea fiecare să creadă, ai dreptate cu unicornul dar doar pentru că nu sunt dovezi clare nu înseamnă că un lucru nu există, de exemplu dacă cineva ar fi afirmat în anul 1000 că crede că au existat dinozauri deși la acea vreme nu avea nici o dovadă reală a existenței lor ar fi avut dreptate.