| Mario1994 a întrebat:

De ce e atata mister? Credeti ca e posibil sa fie viata dupa moarte? De ce mortii nu se intorc si sa ne spuna ceva? Doamne.

79 răspunsuri:
| drutzix a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Ti-am spus ca nu va exista niciodata o 'dovada incontestabila pentru inexistenta lui Dumnezeu' pentru ca nu asa functioneaza o argumentatie logica.
Tu spui cred ca exista unicorni pentru ca X iar eu trebuie sa dovedesc ca X nu demonstreaza existenta unicornilor. Nu poti spune cred in unicorni pentru ca nu s-a dovedit inexistenta lor. Trebuie sa ai o baza pentru credinta iar baza nu poate fi inexistenta refutarii pentru ca refutarea se face dupa argument.

Omul nu s-a format din nimic, asta este un strawman.
Omul a evoluat, la fel ce toate creaturile de pe pamant, si exista dovezi in privinta asta. Dovezi pe care se bazeaza si teoria evolutiei. Apropo de teorie, aceasta reprezinta cel mai mare rang pe care il poate atinge o idee in stiinta. O teorie descrie un proces stiut si este bazata pe dovezi.
Iar ideea ca omul a fost creat nu este o teorie pentru ca nu a adus nici o dovada, este o ipoteza.

Ultima ta intrebare este o dezbatere filosofica.
Dar daca omul nu avea nici o dovada pentru credinta lui in dinozauri atunci nu avea dreptate, a avut doar noroc.
De exemplu daca eu ma duc, fac un bilet la loto si declar sus si tare ca va fi castigator. E corect sa ma apuc sa cheltui banii pana nu stiu sigur ca am castigat?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru drutzix):

Ar fi riscant într-adevăr să cheltui banii înainte de a-i avea dar eu nu risc nimic dacă cred în Dumnezeu dar tu dacă ai o părere opusă riști mult (ca omul a cărui bilet ar putea fi și câștigător și necâștigător). Într-un fel și tu te bazezi pe credința ta (fără argumente concrete) când spui că faptul că soarele răsare dimineața nu e datorită lui Dumnezeu ci pentru că așa e firesc, deci din noi zic depinde de ce alege fiecare să creadă sau nu (dar nu ar fi mai bine să recunoști că biletul tău e ne câștigător și să ai poate surpriza frumoasă se fie câștigător decât invers (să zici că e și să nu fie), așa și în cazul lui Dumnezeu e mai simplu să zici că există(dacă există și l-ai urmat o să fie bine dacă prin paradox nu există nu ai pierdut nimic) dar dacă faci invers(dacă zici că nu există și prin paradox să zicem că așa e ai ales bine, dar dacă există ce va fi de tine?) riști, poți crede ce vrei, nu te voi jigni pentru că ai altă părere decât a mea, multă sănătate.

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Alo eu te-am intrebat sa imi dai argument pentru inexistenta lui horus, nu poti dovedi ceva ce nu exista asta e la mintea unui copil de 5 ani sa ceri asa ceva, dovedeste ca exista ca tu afirmi ca exista

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Nu am scopul de a demonstra inexistența a ceva ce nu există ci pe baza credinței mele că există încerc să demonstrez că chiar există, așa cum tu pe baza credinței tale că nu există încerci să demonstrezi că chiar nu există.

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Ce credinta am eu? tu de fapt demonstrezi NIMIC, sti de inseamna a demonstra ceva? a avea dovezi clare ceea ce tu ai asa ceva pentru ca credinta nu cere dovezi de aia se numeste credinta =a crede in ceva, adica a crede orbeste in ceva fara sa poti dovedi, desi pe baza credintei tale oarbe nu poti dpvedi nimic, poti dovedi exact la fel ce dovedeste un copil care a citit un basm adica nimic

| drutzix a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Dar ce eu te-am jignit cumva?
Ultima parte ai facut doar un Pariu al lui Pascal si nu este corect pentru ca nu vorbim de o alegere binare (crezi sau nu) ci de o intrebare cu raspunsuri multiple (nu crezi, crezi in Dumnezeu, crezi in Odin, crezi in Zeus etc.)

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu poți convinge un credincios de nimic; deoarece credința lui nu se bazează pe dovezi, ci se bazează pe o nevoie profundă de a crede. - Carl Sagan

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Ateismul se bazează pe același lucru și nu poți convinge un ateu de nimic deoarece credința lui nu se bazează pe dovezi (clare) ci pe dorința profundă de a nu crede.

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Pe ce credinta se baseaza ateismul ca sunt curios? hai serios ce credinta are un ateu? nu se baseaza pe nimic ateismul meu? dar tu ca negi existenta a mii de dumnezeii pe ce dovezi se baseaza?

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Scrii porcari de fapt primul pe care iisus la dus in rai nici macar nu era crestin sti de cine vorbesc? pe cine a dus iisus in rai?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru drutzix):

Nu. Doar că dacă te așteptai să le iau apărarea acelor creștini pentru că au același părere ca mine vreau să știi că în situația actuală nu am de ce, și recunosc faptul că au procedat greșit, doar spun că sunt creștini care respectă cu adevărat creștinismul și nu trebuie să-i judeci pe toți după faptele câtorva (așa cum nici ateii cu trebuie judecați toți după faptele unuia sau a câtorva care sunt mai fără bun simț )

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

1)Prin credința ta mă refer la faptul că crezi că Dumnezeu nu există sau că moartea e punctul final al existentei (și altele) 2)Iisus a mântuit prima dată pe un tâlhar care s-a pocăit sincer(a vrut să arate cât e de mare iubirea Lui pentru oameni și că o pocăință sinceră e suficientă pentru mântuire, chiar dacă a făcut rău mult acel tâlhar în viața lui și vreau să știi că nu doar creștini au parte de mila lui Dumnezeu 3) argumentele mele care mă fac să cred că Dumnezeu din creștinism e cel adevărat și că nu există 1milion de dumnezei ci doar 1.

| T0T a răspuns (pentru Florin9Florin9):

1) Ai zis că Dumnezeul tău e în acea stea, înseamnă că se limitează la ceva mic.
2) Corect înseamnă pentru fiecare altceva. Cum poți spune că din mii de convingeri corectitudinea ta e cea exactă?

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Deci daca nu crezi in dumnezeu ai o credinta super si tu ai credinta fata de mii de zei care le negi existenta, ateismul nu are legatura cu moartea, ateismul e lipsa credintei in zeii e o lipsa un minus cum poate un minus fi un plus? Ai argumentele unui copil la care i spui ca nu exista mos craciun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hristos este viata de dupa moarte si viata de acum si Viata vesnica. Hristos este "Calea, Adevarul si Viata". - Ioan 14:6
Hristos spune: "Cine crede in Mine are viata vesnica". - Ioan 6:47
Dumnezeul nostru intareste aceasta afirmatie de mai sus, spunand: "Adevarat, adevarat va zic voua..."- Ioan 6:47
Iisus Hristos este Dumnezeu-Omul in care toti sunt vii, fiindca Dumnezeu nu este al celor morti, ci este al celor vii.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru T0T):

1) El se poate afla oriunde vrea asta nu îl face mic sau mare în funcție de dimensiunea locului unde e. 2) Nu spun că e cea corectă pentru că nu am un argument decisiv) doar cred că e așa, așa cum și tu crezi că nu e așa).

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru T0T):

Și nu am zis că e acolo 100% doar am presupus că poate fi acolo cum la fel tu presupui că nu e

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Bine poate m-am exprimat eu greșit când am zis că ateii au credința lor dar cred că ai înțeles ideea principala aceia că nu poți avea o dovadă concretă a existenței sau a inexiatenței lui Dumnezeu și ateismul se bazează deci tot pe speculații

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Omule ateismul nu se baseaza pe nimic pentru ca ateismul e o lipsa a ceva, un minus, e atat de greu de inteles ce e un minus astea sunt chesti de clasa a doua

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru ania):

Nici nu se stie daca a existat.
De inviat ramane de vazut.
Tu l-ai vazut?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ania):

Iar informatia asta s-a pastrat nealterata timp de 2000 de ani cand noi nu stim nici macar cine a tras in noi dupa 22. Sigur.

| BlackRose03 a răspuns:

De ce atata mister? ...Pentru ca oamenii sunt prea prosti sa descopere anumite lucruri.Am ramas pe aceasta planeta dupa atatia milioane de ani de evolutie, mai sunt in jur de 20 de ani pana oamenii vor popula prima planeta(in afara de Pamant) si alti cativa milioane de ani sa cucerim Calea Lactee si planetele din jur.Suntem abia la inceput si ceea ce detinem nu se poate numi tehnologie, pentru cei de dincolo ceea ce avem noi sunt niste aparate primitive.Sufletul continua sa existe dupa moarte, nu dispare, doar paraseste trupul.Sufletul e un tip de energie cu masa si memorie.Doar pentru ca trupul nu se mai misca la un moment dat, nu inseamna ca nu mai e viata.Asta ar insemna ca nu avem suflet, ca am fi doar niste "roboti" din carne, fara sentimente.Mortii nu sunt morti, ci ajung in lumea spirituala dupa moartea in lumea materiala.Nu se pot intoarce sa vorbeasca, odata sufletul plecat nu poate sa ia forma materiala.E ca si cum ai zice ca vrei aur, dar acesta nu apare in mana ta chiar daca vrei.Nici nu te poti transforma in spirit cand vrei si sa revii dupa.Materia nu poate fi creata sau distrusa. Ceea ce e in lumea spirituala nu poate ajunge iar in lumea materiala sau invers(decat prin moarte).

| vocea a răspuns:

Inainte sa te nasti nu ai stiut de tine ca existi, asa si dupa moarte, te duci in nestire, dar eu cred ca exista.

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

" sau dacă ajunge poate fi salvată de cei care sunt în viață și se roagă pentru ea." - interesantă părere, dar pe ce se bazaeză? Ai vreun argument biblic?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru iurii75):

Uite un articol pe această temă :http://www.doxologia.ro/......ent-biblic

| iurii75 a răspuns (pentru BlackRose03):

Pe ce se bazează părerea ta?

| BlackRose03 a răspuns (pentru iurii75):

Poti spune ca dupa moarte nu mai e nimic? Sufletul dispare? Nu cred. Misterul e doar nestiinta oamenilor, mentalitatea noastra scazuta si tehnologia primitiva care ne impiedica sa descoperim anumite lucruri. Ceea ce ajunge in lumea spirituala nu mai poate lua forma materiala sa ne poata comunica ce e dincolo.Am zis ceva gresit? E parerea mea, nu pot crede altceva, decat ce mi se pare a fi adevarat.Acum nu stiu, oamenii sunt complicati si mai e mult pana sa putem spune care e adevarul si ce e doar in inchipuirea noastra.

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Al aduce pe David care a plîns după Ionatan şi Saul drept dovadă că morţii ar beneficia de aceasta e cam straniu, Nici o legătură nici pe departe.
Interesant că celelalte cîteva "argumente "sunt din cărţi apocrife care nu fac parte din biblie şi ca urmare nici nu pot fi considerate dovezi. (tobit, baruh şi macabei)
La Ieremia se anunţă că din cauza răzvrătirilor vor ajunge în aşa necazuri că nici nu vor mai avea posibilitate săşi îngroape morţii, nici o legătură cu subiectul.
Concluzia că Onisifor ar fi murit e trasă de păr.
De sfînta tradiţie voi spune doar că Biblia porunceşte - 1 corinteni 4:6 : „Să nu treceţi peste ce este scris"
Dar chiar ideea că noi am putea face ceva în locul celui mort ca el să fie salvat ar contrazice întreaga scriptură care arată că pentru a obţine viaţa veşnică e necesar ca persoana respectivă să acumuleze cunoştinţă, că manifeste credinţă şi ş-o dovedească prin fapte perseverînd până la sfîrşit. ioan 17:3 Aceasta înseamnă viaţa veşnică: să asimileze cunoştinţă despre tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi despre cel pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos.
Iacov 2 :26 ...credinţa fără fapte este moartă.
Matei 10:22...Dar cine va persevera până la sfârşit, acela va fi salvat
Deci dacă persoana s-a împotrivit lui Dumnezeu cât timp era în viaţă, nu are cum să fie altcineva fidel în locul ei.

| iurii75 a răspuns (pentru BlackRose03):

Am înţeles că este părerea ta. Te întrebam doar dacă are la bază dovezi sau e doar presupunerea ta.
Personal cred că moartea este opusul vieţii şi la moarte o persoană încetează să mai existe, la fel cum nu exista înainte de naştere. Cred asta deoarece o spune chiar cel care a creat omenirea şi deci ştie mai bine. Ecleziastul 9: 5 Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită. 6 Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja şi nu mai au parte niciodată de ceea ce se face sub soare... 10 Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru iurii75):

Spune-mi întâi ce confesiune ai (ca să știu din ce perspectivă să privesc lucrurile) apoi voi încerca să-ți răspund.