| lolium a întrebat:

Din punct de vedere religios, ce parere aveti despre homosexuali?

stiu ca biblia spune clar ca ei savarsesc un pacat, dar spune de asemenea ca dumnezeu ne iubeste pe toti, si ca nu vrea ca nimeni sa fie lasat in urma.

de ce a permis dumnezeu ca ei sa simta asta?( e o povara cam greu de purtat, nu credeti?) oamenii au pacate comune, adica mint, fura, doresc raul altora, jignesc, insa acest pacat apare numai la ei. si nu e nici alegerea lor, avand in vedere faptul ca unii dintre ei se rusineaza de ceea ce simt, se ascund, au mustrari de constiinta si si-ar dori ca totul sa inceteze.

voi ii condamnati sau ii acceptati?

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nimeni nu ne da dreptul ca sa ii judecam. Dar Cuvantul lui Dumnezeu nu este de acord cu acest lucru. Din pricina pacatului si a imoralitatii, a rautatii lor, Dumnezeu a nimicit pe Sodoma si Gomora.A facut sa ploaie pucioasa si foc din cer. Daca ei se pocaiesc de pacatul lor Dumnezeu ii iarta.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru EmaS):

Nu crezi ca ar trebui sa-i repugne Lui Dumnezeu mai mult duplicitatea si concupiscenta ecleziastica mai mult decat homosexualii?

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru Inferno):

Scuzati repetitia.

| Hombre a răspuns:

Din punct de vedere religios God i-a facut asa, atunci sa se spele cu ei pe cap. Din punct de vedere uman n-am absolut nimic cu ei atata timp cat nu stim precis datorita carui fenomen au aceasta patima.

| milan9 a răspuns:

Ei îşi folosesc libertatea pentru a se îndepărta de normalitate, de firesc, îşi folosesc libertatea pentru a se delimita total de ordinea pe care Dumnezeu a lăsat-o, ei sunt cei care îşi folosesc libertatea pentru a se îndepărta de Creatorul lor (şi nu invers!)...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E o boala psihica

| Alphawolf a răspuns:

Dar tu stii cat de patetice si negandite par afirmatiile/raspunsurile unor crestini(spre exemplul raspunsul lui Ema) in ochii altora?
Nu inteleg de ce omul care abereaza are pretentia la respect(nu ma refer la tine).

Referitor la subiect, care este meritul crestinului(adevarat) si care este pacatul omului nascut homosexual? Eu nu vad meritul crestinului si nici pacatul homosexualului. Crestinul a fost modelat de familie si societate, iar celelalt asa s-a nascut. Unul este bun si altul nu, unul are dreptul la viata si altul nu? Crestinii vor sa impuna aceasta normalitate doar pentru ca scrie in Biblie, dar realitatea, dreptatea si egalitatea ne spun altceva.
Tinand cont de cele scrise mai sus, nu pot respecta convingerile altora daca ele clasifica, separa, sar din realitate si impun.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Pentru unii ca tine, da. Insa pentru crestini Biblia este ghidul dupa care isi calauzesc viata. Faptul ca nu esti de acord cu convingerile mele nu iti da dreptul sa ma jignesti.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Nu ma intereseaza ca pentru crestini Biblia este ghidul dupa care isi calauzesc viata, dar ma foarte intereseaza daca acel ghid este promovat sau impus si altora, ma intereseaza daca in functie de acel ghid se stabilesc normalitati in societate. Cand vrei sa sustii ceva trebuie sa tii cont si de realitate, nu doar de acel ghid, in caz contrar nu astepta respect. Nu pot fi de acord cu tine cand separi oamenii doar pentru ca biblia asta iti indica. Pentru mine nu esti cu nimic mai buna decat un homosexual, imi sunteti egali.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Poate ca esti si tu unul. Eu nu i-am judecat.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Si daca sunt si eu "unul" ma bagi in lista infectilor, imi refuzi drepturile? Spui ca tu nu i-ai judecat, dar i-ai facut pacatosi. Oare ce inseamna asta?

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu eu ii fac pacatosi ci Cuvantul lui Dumnezeu.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Ema, nu ma intereseaza cuvantul lui dumnezeu, pentru mine nu exista asa ceva, pe mine ma intereseaza ce afirma si sustine omul. Tu ai adus acel "cuvant"... asta inseamna ca tu sustii, tu ii consideri pacatosi pe homosexuali.

Demonstreaza ca ei sunt imorali, daunatori societatii si voi fi si eu impotriva lor.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Familia este celula de baza a societatii, ea este prima institutie formata de Dumnezeu pentru a se iubi si a aduce ca rod al dragostei lor curate copiii ca sa traiasca in armonie. Te-ai gandit la ce simte un copil care este infiat de o pereche de gay, cum se simte el in colectivitate, cand ceilalti au cui sa spuna cuvantul cel mai iubit ''mama'', si ca va trebui sa suporte rautatile celor din jur?

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Lasa-ma te rog cu institutia formata de "Dumnezeu". Irelevant si subiectiv.
Daca tu o sa-ti inveti copiii ca homosexualii sunt defecti, da, copiii crescuti de gay va trebui sa suporte rautatile copiilor tai.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Copiii mei au primit o educatie si stiu sa se raporteze cu dragoste la toate categoriile de oameni.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Dar copiii tai stiu ca homosexualii sunt pacatosi?

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Sigur ca stiu, pentru ca citesc Biblia.

| Zenit313 a răspuns:

Homosexuali nu au destul testosteron.
Niste injectii cu testosteron si problema este rezolvata!

Eu sunt homofob! happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Zenit313):

Si daca au avut de a face doar cu pitzipoance (prostituate pentru mine) si nu vor sa iubeasca fete? (retorica)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e treaba magarului, de unde beau oile apa.lupta cu noi insine este cea mai grea. fistecare este in robia patimei lui.are arme cu care poate lupta.ingaduinta de sine este mult mai usoara si mai practicata.lupta este grea, dar victoria e mare si cununa este de dorit.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Congregaţia creştină i-a ajutat pe mulţi să renunţe la practicile necurate. În prima scrisoare către creştinii din Corint, apostolul Pavel a vorbit despre schimbările pe care le făcuseră aceştia pentru a-şi armoniza viaţa cu normele divine. Unii fuseseră fornicatori, idolatri, adulteri, homosexuali, hoţi sau beţivi. Însă Pavel a spus despre aceşti creştini că ‘au fost spălaţi’1 Corinteni 6:9–11.

"Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni regatul lui Dumnezeu? Nu vă lăsaţi induşi în eroare. Nici fornicatorii, nici idolatrii, nici cei adulteri, nici bărbaţii folosiţi pentru scopuri nenaturale, nici bărbaţii care se culcă cu bărbaţi, 1nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici cei ce insultă, nici extorcatorii nu vor moşteni regatul lui Dumnezeu.  Şi totuşi aşa eraţi unii dintre voi. Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost declaraţi drepţi în numele Domnului nostru Isus Cristos şi cu spiritul Dumnezeului nostru."
Dar ca sa invingem o astfel de atitudine Biblia ne raspunde : Omorâţi deci mădularele corpului vostru care sunt pe pământ în ce priveşte fornicaţia, necurăţia, pofta sexuală, dorinţele rele şi lăcomia, care este idolatrie.
pofta sexuala care este o dorinta nepotrivita trebuie inlocuita cu principii morale care se gasesc in Biblie.(Coloseni 3:5)
Dacă te simţi atras de cineva de acelaşi sex înseamnă oare că eşti homosexual? Nu neapărat. Nu uita că eşti în „floarea tinereţii", perioadă în care impulsurile sexuale apar involuntar (1 Corinteni 7:36). Dacă ţi se întâmplă uneori să te simţi atras de o persoană de acelaşi sex, nu înseamnă că eşti homosexual. De obicei, aceste înclinaţii dispar cu timpul. Dar ce poţi face pentru a nu te implica în practici homosexuale?
Evită pornografia şi orice lucru care promovează homosexualitatea.
Bizuie-te pe Dumnezeu şi împotriveşte-te dorinţelor greşite (Galateni 6:9). Străduieşte-te din răsputeri ‘să ai oroare de rău’ şi ‘să te alipeşti de ce este bine’ (Romani 12:9). Depunând eforturi susţinute, dorinţele greşite vor scădea cu timpul în intensitate! Mai mult decât atât, dacă vei spune „nu" practicilor homosexuale, vei avea perspectiva de a trăi veşnic în lumea nouă şi dreaptă a lui Dumnezeu.