| ElenaRomann a întrebat:

De ce este atat de importanta pentru Dumnezeu libertatea omului?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/nou12.htm

23 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Libertatea fiintei umane este conditionata de o serie de legi riguroase ce stau la baza realitatii noastre.

Gravitatia, de exemplu, este motivul principal pentru care nu te poti ridica de la sol fara un aparat de zbor.
Ma rog, noi nu putem, ca la cum ai formulat intrebarea, deduc nu cu mare dificultate ca tu esti liber ca pasarea cerului, si probabil chiar acum plutesti undeva prin centura lui Orion.

| mODIN a răspuns:

Nu este.Ti se pare ca ne da asa ceva?

| Holiday a răspuns:

Pentru ca povestea sa aiba o intriga, altfel cum ii mai prostea pe unii?

| Holiday a răspuns:

Stii cum e "libertatea" asta data de personajul tau de poveste?
Ca si cum te intreaba fiul ta: Pot merge/face undeva/ceva, nici nu conteaza unde sau ce.
Iar tu ii raspunzi: Bineinteles, poti merge/face unde vrei/ce vrei, dar apoi iti rup gatul.

Cam asa si cu tatal vostru din ceruri...dar repet, o poveste e o poveste, poate fi cum vrea autorul, sau cum vor autorii in cazul de fata.

| sublime89 a răspuns:

Ce libertate are omul? Daca d-zeu ar exista, nu ar putea fi liber absolut niciun om. In primul rand, nu esti liber sa traiesti cum vrei, pentru ca apoi urmeaza pedeapsa vesnica. In al doilea rand, un zeu atotstiutor nu are cum sa-ti dea liber arbitru. El va sti tot timpul intregul tau viitor, si te va crea in asa fel incat sa ai acel viitor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Doar fiindca unii cred in pedeapsa vesnica crezi si tu? Cam urat ca cineva sa mearga in spatele altcuiva.
Oare de cate ori e scris - cine are ochi si urechi sa vada si sa auda?
Crezi ca ar avea vreun beneficiu ca el sa aiba niste supusi atat timp cat e atotputernic? In orice caz e absurd, daca e atotputernic si-ar face "ditamai" supusul nu ne-ar lua pe noi care tindem catre 0 din punctul de vedere al cunoasterii.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ai inteles tu ca eu cred in pedeapsa vesnica? Raspunsul pe care l-am dat ti se pare a fi cel al unui crestin?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Daca esti ironic asta e partea a doua.
Nu ai spus ca urmeaza pedeapsa vesnica?
Si in al doilea rand tu presupui bine, dar esti absolut convins ca nu " si-ar inchide ochii " pentru o libertate aproape deplina?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu spuneam ceea ce sustine religia crestina. De aceea am spus de pedeapsa vesnica. Eu ma refeream la faptul ca daca d-zeu exista, nu ai cum sa fii liber.
Cum sa-si inchida d-zeu ochii? Hai sa fim seriosi. E vorba de un zeu atotstiutor aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Daca e atotputernic, crezi ca nu poate "renunta" la o parte din constiinta sa?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica vrei sa spui ca d-zeu e atat de atotputernic incat poate sa isi anuleze propria conditie cand vrea, si sa nu mai fie atotputernic? Atunci n-ar mai fi atotputernic, presupun. Cum sa se faca d-zeu ca nu stie ceva, sau ca nu vede ceva? Mi se pare stupid. Deja filozofam pe langa subiect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Lucrurile sunt putin complicate, sa spunem ca renunta la o parte a constientului, de exemplu cand visezi ceva, urmatoarea zi nu iti mai amintesti decat mici fragmente, ce inseamna asta, ca restul visului s-a pierdut? Mai exista in tine doar ca nu e ceva concret, nu mai e la nivel de constient.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun, dar asta ti se intampla tie ca om muritor. D-zeu ar trebui sa fie cu totul altfel, cel putin asa ni l-am imaginat noi, sau mai bine zis, l-am inventat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Tu ai spus ca el e atotputernic,eu ti-am spus cum ar fi posibil ca el sa "renunte" la o parte a constientului,in adevar astfel de lucruri sunt extrem de profunde.
Referitor la existenta lui,ca sa-ti dai seama de adevar trebuie sa te pui in zona neutra,ar putea, nu ar putea sa existe(Poti merge pe ratiune strict legata de materie, insa intr-un plan metafizic. spiritual ce faci cu acea ratiune? Nu poti patrunde acel spatiu, iar cand vine vorba de el, e clar ca nu are vreun corp fizic ci e de alta "natura" deci nu ar fi prea intelept sa te bazezi doar pe aceasta ratiune.In ziua de azi oamenii au o parere destul de proasta despre el, fiindca iau totul de buna fara sa gandeasca catusi de putin.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci tu in ce fel de d-zeu crezi? Ca vad ca nu crezi nici ca e atotputernic, nici ca exista iadul. Sper ca stii ca asta nu mai e zeul crestin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Ti-am lasat un mesaj privat, astept raspunsul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca el nu vrea ca noi sa credem in el de frica, ci ne asteapta sa venim la chemarea lui cu dragoste, de voie si din convingere.de aceia si are rabdare cu noi atat de multa, noi care santem atat de buni si de dastepti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Omul este liber, dar zace pretutindeni in lanturi". Eu zic ca reflecta foarte bine falsa libertate pe care Dumnezeu o acorda crestinilor.

| HowdidIgethere a răspuns:

Tu preferi o lume de fiinte libere sau de robotei? E ca diferenta dintre viu si neviu.

| FatalScream a răspuns:

Daca Adam si Eva nu mancau din pomul din mijlocl raiului, noi acum eram cu Dumnezeu (asa se spune dar nu stiu daca este adevarat)Dupa pacatul celor doi, i-a zgornit din rai, oricum daca esti credincios lui Dumnezeu, il iubesti si crezi in el vei ajunge acolo unde esti cu aparatorul tau, daca nu vei ajunge la ala cu cornite laughing

| FatalScream a răspuns:

Daca Adam si Eva nu mancau din pomul din mijlocl raiului,noi acum eram cu Dumnezeu (asa se spune dar nu stiu daca este adevarat)Dupa pacatul celor doi, i-a zgornit din rai, oricum daca esti credincios lui Dumnezeu, il iubesti si crezi in el vei ajunge acolo unde esti cu aparatorul tau, daca nu vei ajunge la ala cu cornite laughing

| FatalScream a răspuns:

Daca Adam si Eva nu mancau din pomul din mijlocl raiului, noi acum eram cu Dumnezeu (asa se spune dar nu stiu daca este adevarat)Dupa pacatul celor doi, i-a zgornit din rai, oricum daca esti credincios lui Dumnezeu, il iubesti si crezi in el vei ajunge acolo unde esti cu aparatorul tau, daca nu vei ajunge la ala cu cornite laughing

| Andrey777 a răspuns:

Oamenii au inceput sa creada in zei inca din antichitate cand nu isi puteau explica fenomenele naturii.Mai tarziu, niste oameni destepti au spus ca d-zeu este cel care le face (cu toate ca au fost dovedite stiintific :miscarea pamantului in jurul soarelui, schimbarea anotimpurilor, etc).In opinia mea d-zeu nu este decat un personaj mitologic