| AvalohAlyn a întrebat:

E Dumnezeu responsabil de cum a aratat si arata omenirea? Sau i s-a dat omului libertatea de a face ce vrea? Intervine Dumnezeu in actiunile oamenilor, adica le influenteaza cu ceva?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu e de vina pentru cum a ajuns omenirea.Omul a ales sa se conduca singur, dar nu e capabil.Ieremia10:23.Dumnezeu nu incearca pe nimeni si nu cauzeaza problemele. Iacov1:13.Apoi,lumea e asa rea pentru ca e condusa de Satan. 1Ioan5:19

| DarkAndDreary a răspuns (pentru danay72):

Dar sa nu uitam ca Dumnezeu e responsabil pentru lucrurile bune care se intampla.

| danut a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Norocul nostru caci altfel nu mai scriai tu mesaje la calculator ci erai demult praf cosmic.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru danay72):

Eu le inteleg perfect dany

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul este singurul responsabil.

| Alexandr a răspuns:

Dumnezeu e responsabil de tot ce facem si in Biblie zice ca omul a fost creeat de Dumnezeu dupa chipul si asemanarea lui!

| Lagorúthon a răspuns (pentru Alexandr):

Gresit. Oamenii sunt responsabili pentru tot ce se intampla pe Terra.
YHWH, cum nu exista, nu e responsabil pentru nimic. E un simplu personaj, venerat de multa lume.

| Nectunt a răspuns:

Depinde ce înțelegi tu prin Dumnezeu. Dacă Îl percepi ca fiind acea voce din cap care îți spune să nu treci pe lângă un om sărman fără să-l ajuți cu ceva, atunci răspunsul este „DA", intervine El în acțiunile noastre.

Responsabil nu are cum să fie de cum arată omenirea, deoarece după cum am exemplificat mai sus El doar ne aduce aminte că trebuie să fim buni, dar nu ne impune. Cam așa s-ar defini liberul arbitru, dacă vrei.

Tot ce ne rămâne nouă de făcut este să ascultăm. Dar aici intervine partea frumoasă a vieții, adică lupta continuă ce se dă în noi. Bineînțeles, pentru cei ce vor să lupte. Uneori e atât de greu doar să auzi ce-ți dictează conștiința, darămite s-o mai și asculți... Aici intervin religiile, stilurile de viață, etc. care ne ajută să luptăm. Deja deviez de la subiect, așa că voi pune punct aici. happy