| Duhovnicul a întrebat:

De ce este considerat pacat ca o femeie sa intre in altar?

21 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Deoarece femeile sunt catalogate ca,, murdare,, din cauza pacatului primordial savarsit de Eva.
De asemenea ele nu au voie sa intre in biserica cand sunt la menstruatie.

Singura exceptie este cred cand calugaritele intra sa faca curat in altar...dar numai cu incunvintarea staretei.

Ce te astepti? secolul 21 mentalitate de secolul 12...

| Inferno a răspuns:

Pacat de ratiunea omului.

NOname
| NOname a răspuns:

Presupun că ai vrut să spui "este considerat păcat în Biblie".

Pentru că Biblia a fost concepută de bărbaţi (primitivi şi misogini).

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca religia e depasita, si e inventata de niste inapoiati.

| oprescudorin11 a răspuns:

Deoarece un preot care slujeste in altar, nu mai poate vorbi, s-ar gandi la sex. (desigur daca femeia e cat de cat buna).

| NOname a răspuns (pentru oprescudorin11):

Dacă e un virgin complexat sau un misogin cu draci, să-şi rezolve problemele, nu să discrimineze şi să încalce drepturile de om unui alt om!
Nu femeia e de vină că el e un tontălău în călduri, care se excită la orice fustă şi nu se poate abţine.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru NOname):

Dar e o chestiune de principiu! Legea sau regula se face pentru prevenirea situatiilor de care vorbeai.

| NOname a răspuns (pentru oprescudorin11):

Cretin raţionament.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru NOname):

Ti s-o parea 'cretin', dar e purul adevar:gandeste-te ca un preot tine o slujba si vine in altar o femeie frumoasa, s-a terminat tot. Si Liturghie si mesaje Biblice.
Daca nu-ti place, du-te in Anglia, acolo poti nu numai sa intri in altar, poti sa slujesti si sa spovedesti barbati, punand anteriul in capul barbatului. O sa-ti placa, presupun.Biserica anglicana permite si femei preotese si homo -casatorii, cred ca v-ar place la toti si toate! Puteti juca 'tontoroiul ' acolo!

| CinevaNou a răspuns:

Pentru ca femeile sunt mai pacatoase decat barbatii si sunt considerate murdare.

| Moisie a răspuns:

Pentru ca femeia este loctiitoarea lui Dumnezeu pe pamant care naste oameni ca sa nu mai fie obligat Dumnezeu sa-i modeleze din noroi!
Iar cum biserica este o institutie Diabolica, adica una in profunda contradictie cu Dumnezeirea, evident ca o femeie loctiitoare de Dumnezeu nu are ce cauta in altarul din biserica pe care Diavolul sacrifica mintile oamenilor... orbindu-i mental!

| HueyFreeman a răspuns:

Because sexism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că Biblia a fost scrisă de un bărbat pe vremea când forța fizică era de bază și nu cea intelectuală (e mai ușor să dai cu pumnul decât să gândești), femeile fiind mai sensibile și mai ușor de folosit în vederea procreării și de manipùlat. Așa că un bărbat s-ar fi simțit că o aduce pe picior de egalitate dacă o băga-n treburile lui. Sau poate îi era teamă că o va corupe.

Eu așa cred, pe lângă povestea cu Adam și Eva, dar cât de lipsit de sens e să plătești pentru ce a făcut străstrăx10000, 99bunica ta? Prefer un scenariu mai realist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Meh, dar eu am intrat...

| SexyGirlSweet1998 a răspuns:

Buna! Pentru ca femeile sunt considerate ''murdare'' din cauza pacatului Evei! Mai e pacat sa intrii in biserica cand esti la menstruatie tot din cauza asta!
Sper ca ai inteles happy
Bafta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru SexyGirlSweet1998):

Unde scrie, mai exact, că nu ai voie să intri din cauza menstruației?
Știu că profa noastră de religie ne-a spus tocmai inversul, că preoții își luau anumite „măsuri de igienă" dacă mă înțelegi și că de fapt nu are nicio treabă.
E penibil orice ar fi, fără ea nu ai cum să te reproduci, ceea ce vrea și Dumnezeu printre altele „creșteți și vă înmulțiți...". Tot el a lăsat-o oricărei femei.

| Moisie a răspuns (pentru SexyGirlSweet1998):

Ce ar fi sa integi si tu ca povestea cu Eva apartine de o alta religie, si anume de cea mozaica, si in religia mozaica NU este notiunea de pacat ci doar aceea de GRESEALA, iar Adam si Eva si-au platit greseala cu varf si indesat!
Si acum sa revenim la intrebare... raspunsul il poti intui in raspunsul meu dat mai sus!

| Striker14 a răspuns:

Pentru ca religia "pura", numita crestinism e o mizerie. Ei au tras in jos lumea, si inca mai cred ca sunt in sec 12, unde toata lumea credea in balauri si fantome.

| NoOneKnow a răspuns:

DIn cauza pacatului primordial.

| rippE a răspuns:

Deoarece femeile sunt catalogate ca,, murdare,, din cauza pacatului primordial savarsit de Eva.

| Inferno a răspuns (pentru rippE):

Care pacat primordial?